Niezwykły raper z Oleśnicy (filmy) aktualizacja
Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy funkcjonuje od 1 grudnia ubiegłego roku, ale to dziś, ostatniego dnia lutego 2013r., odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie placówki.
Własnego autorstwa piosenkę w stylu hiphopowym wykonał jeden z podopiecznych, Paweł Okipny.
ŚDS w Oleśnicy jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychofizycznych, oraz osób starszych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętej w oleśnickiej kaplicy. Stamtąd uczestnicy przeszli do byłego budynku szkoły podstawowej w Oleśnicy, który – po wyremontowaniu i przystosowaniu go do potrzeb osób niepełnosprawnych – jest od trzech miesięcy siedzibą ŚDS. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń Krzysztof Kaczmarski, kierownik tutejszej placówki Irena Kawa i księdz proboszcz dąbrowskiej parafii Stanisław Cyran, który po oficjalnej części uroczystości poświęcił wszystkie sale budynku.
Zaprezentowano krótki film obrazujący działalność tutejszego ŚDS.
W imprezie uczestniczyli pracownicy i dyrekcja ŚDP w Oleśnicy, kierownictwo Stowarzyszenia Pomocna Dłoń, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, ale przede wszystkim podopieczni ŚDS, którzy przygotowali występ artystyczny dla przybyłych gości.
Jak podkreślała obecna na spotkaniu wiceprezes „Pomocnej Dłoni” , Stanisława Jastrząb, ośrodki tego typy jak ten w Oleśnicy nie funkcjonowałyby efektywnie gdyby nie hojność sponsorów i ludzi dobrej woli. Apelowała do władz obecnych na uroczystości o możliwość wsparcia działań mających na celu pozyskanie sponsorów. Zaznaczyła także, że równie ważną kwestią w przypadku osób niepełnosprawnych jest wolontariat.
– „Szukamy ludzi ofiarnych, którzy bezinteresownie nieśliby pomoc naszym bliźnim. Nie chodzi tutaj tylko o nasze określone ośrodki dla niepełnosprawnych. Chodzi o rozglądanie się wokół nas, dostrzeżenie w jakiej sytuacji znajdują się rodziny dotknięte kalectwem dzieci niepełnosprawnych (…) Marzy mi się aby i u nas mógł utworzyć się taki rodzaj „symbolicznej adopcji dzieci niepełnosprawnych” . Nie chodzi o to żeby kogoś zobowiązywać do jakiejś regularnej pomocy , opieki itd., ale żeby wybrać dziecko z rodziny biednej, ubogiej, dotkniętej kalectwem i dwa, trzy razy w roku odwiedzić ten dom, pomóc, zapytać w jakim zakresie możemy pomóc takiej rodzinie.”
ŚDS poprzez swoją działalność ma służyć wsparciem , uczyć samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności i wiary we własne możliwości , umożliwiać pracę społeczną. Jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. (ab)