„NIEZŁY RABAN NA WESOŁO… PRZY POLNEJ”
Po ponad półrocznej realizacji projektu „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia” przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej baśniowy świat z utworów Marii Kozaczkowej i Marii Konopnickiej został w środowe popołudnie 9 listopada br. zaprezentowany w Oddziale dla Dzieci na finalnym wydarzeniu w dziecięcej odsłonie pod hasłem „Niezły raban na wesoło… przy Polnej”.
Wszystkie zajęcia artystyczne dla dzieci, które odbyły się w ramach tego projektu, skomponowane były tak, aby motywy z wierszy obu poetek przełożyć na język scenariusza, melodię piosenek, kolory scenerii i grę aktorską i końcowo wraz z młodymi aktorami przygotować wczorajszy występ teatralny.
Odbyły się zajęcia: literackie prowadzone przez pana Sławomira Batora, plastyczne pod kierunkiem pań Sylwii Kubiak oraz bibliotekarek Anny Miodowskiej-Zawiślak i Anny Gąsieckiej, muzyczne pod okiem państwa Anny i Bartłomieja Więcków, teatralne przeprowadzone przez pana Grzegorza Góreckiego.
W całym przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie wszystkich dąbrowskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego. Do udziału włączyli się również podopieczni 6-24 Hufca Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy oraz wolontariusze Oddziału dla Dzieci MBP.
Na finałowym spektaklu goszczono rodziny występujących artystów oraz bliskich patronki dąbrowskiej biblioteki Marii Kozaczkowej: panią Krystynę Ludwicką – córkę i panią Lidię Krawczyk – wnuczkę. Nie zabrakło również reprezentantów dąbrowskich szkół podstawowych: pani Grażyny Marek i pana Sławomira Batora, a także prowadzących warsztaty: pani Anny i Bartłomieja Więcków, którzy zaaranżowali oprawę muzyczną na żywo oraz pani Sylwii Kubiak. Dzieciom gratulacje złożył zastępca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej pan Stanisław Ryczek w towarzystwie dyrektor MBP pani Anny Jastrzębiec-Witowskiej.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym za wspólną podróż w świat krasnali i ich bajkowych kompanów.
Projekt „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.