Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

NIEZAPOMNIANY KONCERT „LUDZIE PTAKI”

16 sierpnia 2024 | komentarzy 10

Za nami wyjątkowy koncert patriotyczny „Ludzie ptaki” zrealizowany przez powiat dąbrowski w ramach cyklicznego wydarzenia „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”.

Uczta muzyczna, która przyciągnęła na plac przed nowym kościołem setki mieszkańców i przyjezdnych, umiejętnie połączyła upamiętnienie rocznicy zwycięskiej walki zwanej Bitwą Warszawską 1920 r, a więc wątki historyczne, patriotyczne i religijne, bitwę tę znamy również jako „cud nad Wisłą”.

Wydarzenie to („15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”) organizowane jest przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wraz z partnerami: parafią pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz starostwem powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej, a sfinansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To mieszkańcy oddali swoje głosy na realizację tego zadania i mogą to zrobić ponownie; jeszcze w tym roku.

To już po raz piąty w realizację tego wydarzenia włącza się czynnie dąbrowska parafia, dzięki której koncert mógł się odbyć w przepięknym otoczeniu świątyni parafialnej. Niezapomniane widowisko odbyło się w ramach powiatowych obchodów 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Koncert przypadł na dzień 15 sierpnia obchodzony w kościele katolickim jako święto obowiązkowe – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, połączone w historii z tzw. „cudem nad Wisłą”, czyli Bitwą Warszawską, której decydujący dla Polski moment przypadł na 16 sierpnia, a działania wojenne rozgrywały się od 13 do 25 sierpnia 1920. Określenie „Cud nad Wisłą” autorstwa Stanisława Strońskiego, odwołuje się do podobnego dramatycznego położenia Francji, która w 1914 r., podczas I wojny światowej, zdołała odeprzeć atak wojsk niemieckich z przedpola Paryża, co nazwano „cudem nad Marną”.
Pierwszy raz w debacie publicznej określenie „cud nad Wisłą” padło z ust Wincentego Witosa, a samo wydarzenie związane jest z 16 sierpnia 1920 r., kiedy to grupa uderzeniowa naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego zadała decydujący cios Armii Czerwonej, wskutek czego ta poniosła znaczne straty, a Wojsko Polskie przeszło do permanentnej ofensywy.

Brytyjski polityk Edgar D’Aberton określił Bitwę Warszawską jako jedną z 18 przełomowych bitew w historii świata, a przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin przyznał, że była to „ogromna porażka” Armii Czerwonej.
Prof. Lech Wyszczelski zaś (już współcześnie) sprzeciwia się obu nazwom tego, decydującego o losach Polski, wydarzenia proponując określenie „bitwa na przedpolach Warszawy” – podkreślając, że Warszawa nie była wówczas głównym celem wojsk radzieckich, a działania wojenne prowadzone były na przestrzeni aż 450 km.

Muzykę do uczty muzycznej, której inicjatorem było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, napisał Michał Jurkiewicz, który był równocześnie autorem projektu „Ludzie ptaki”. Autorami części tekstów byli: Jerzy Łysiński, Michał Zabłocki, Jerzy Książek.

Za inspirację posłużyła biblijna Księga Psalmów, do której odwoływały się wszystkie zaprezentowane utwory.

Przed zgromadzoną publicznością wystąpili soliści:
• Izabela Szafrańska, która – można powiedzieć – jest stałym gościem w Dąbrowie; występowała kilkakrotnie na zaproszenie powiatu dąbrowskiego i co podkreślił starosta Lesław Wieczorek, pośredniczyła w kontakcie z twórcami, a także przyczyniła się do prezentacji tego wydarzenia,
• Magda Steczkowska,
• Monika Urlik,
• Mateusz Ziółko,
• Marcin Jajkiewicz,
• Staszek Plewniak.

Na scenie zaprezentował się „Kwartet Galicyjski” i „Sienna Gospel Choir”. Wystąpił zespół muzyczny w składzie:
• Michał Jurkiewicz (instrumenty klawiszowe),
• Mateusz Pliniewicz (skrzypce),
• Tomasz Bielecki (perkusje),
• Łukasz Belcyr (gitary),
• Paweł Dobrowolski (perkusja),
• Kamil Barański (instrumenty klawiszowe),
• Szymon Kamykowski (saksofon),
• Paweł Grzesiuk (gitara basowa).

Publiczność zgromadzona na placu przed dąbrowskim kościołem usłyszała m.in. utwory muzyczne:
• „Ludzie ptaki” (Magda Steczkowska, Staszek Plewniak),
• „Któż jak Bóg” (Izabela Szafrańska),
• „Umocnienie” (Monika Urlik, Izabela Szafrańska),
• „Pokój jak rzeka” (Mateusz Ziółko),
• „Tęsknota” (Izabela Szafrańska),
• „Skąd ta cisza” (Marcin Jajkiewicz),
• „Psalm 51.” (Monika Urlik),
• „Pytanie” (Magda Steczkowska, Marcin Jajkiewicz),
• „Lux aeterna” (Monika Urlik),
• „Dies Irae” (Monika Urlik, Mateusz Ziółko),
• „Moje błaganie” (Izabela Szafrańska, Monika Urlik),
• „Zapytajmy Izajasza” (Magda Steczkowska),
• „Miłosierny Pan” (Iza Szafrańska),
• „Zajaśnieje sprawiedliwość”,
• a w ramach bisu „Niebo jest tutaj” – utwór wyśpiewany przez wszystkich wykonawców.

Chcieliśmy podziękować za bardzo dobrą współpracę. To już piąta edycja naszego projektu właśnie w tym miejscu, cudownym miejscu do takich koncertów z okazji tak ważnych rocznic – powiedział starosta Lesław Wieczorek witając zgromadzonych gości, mieszkańców i przyjezdnych – Bardzo dziękujemy za tę współpracę, bo przecież, żeby zrealizować ten projekt to jest ogromne przedsięwzięcie. Pracowało przy tym projekcie wiele osób. Pani naczelnik Mariola Smolorz zarządzała projektem; wspierali ją nasi pracownicy nie tylko starostwa, ale poszczególnych jednostek, które tworzą powiat dąbrowski. Bardzo wam dziękuję. To jest kilkadziesiąt osób, które od wielu dni pracowało przy tym projekcie, a sam projekt powstał, jego pomysł powstał, już pół roku wcześniej.

Za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia podziękowano również: Zarządowi Drogowemu w Dąbrowie Tarnowskiej, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendzie Powiatowej Policji, Dąbrowskiemu Domowi Kultury, Centrum Polonii w Brniu, Ochotniczej Straży Pożarnej Nieczajna Górna, Hotelowi „Ctristal Park” w Dąbrowie Tarnowskiej, ZSP im. K.K. Baczyńskiego oraz I LO w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ponieważ inspiracją i wątkiem przewodnim projektu była Księga Psalmów wyrażająca pochwałę Boga, będąca dziękczynieniem za dzieło stworzenia świata, a – jako utwór – bardzo zróżnicowana gatunkowo, to i muzyka była utrzymana w tonie lirycznym, miejscami nostalgicznym, ale i radosnym. Z pewnością to niezwykłe widowisko zostanie w pamięci odbiorców na długo.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął: e – Kurier Dąbrowski, Koncertowy Tarnów i Okolice, Tarnowska TV, RDN Małopolska.

us

 

 

fot. Mateusz Kolano


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 sierpnia 2024 o 10:25
    Zawodnik :
    Super koncert ale nie było ŻADNEJ pieśni patriotycznej..To było słabe. Oraz ten wstęp ehhh
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 13)
  2. 18 sierpnia 2024 o 14:34
    Mateusz :
    Panie Zawodnik w swojej wypowiedzi sam Sobie zaprzeczasz
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -6 (w sumie : 8)
  3. 18 sierpnia 2024 o 17:23
    Oj :
    U nas albo koncerty, albo mecze...A może jakieś informacje o nowych inwestorach, nowych inwestycjach? Młodzi ludzie muszą dojeżdżać do okolicznych miast i miasteczek.Nasz Dąbrowa nie rozwija się- niestety.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +19 (w sumie : 19)
  4. 19 sierpnia 2024 o 16:13
    Zawodnik :
    Mateusz chyba że dla Ciebie psalm to patriotyczne to ok. Dla mnie nie. Mi tego brakło.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 7)
  5. 20 sierpnia 2024 o 01:24
    Ja :
    W którym miejscu to był koncert patriotyczny? Teksty psalmów, które nie były łatwe w odbiorze, ale z patriotyzmem niewiele miały wspólnego, znudziły słuchaczy, którzy czekali na My pierwsza brygada, co chcąc nie chcąc podsłuchałam z kilku stron. Tłumów wielkich też nie stwierdziłam, co zresztą widać na zdjęciach. No ale teraz przez kilka tygodni będzie Pan starosta eksploatował ten temat jako swój kolejny ogromny sukces. Tymczasem biedny powiat raczej się zwija niż rozwija.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 15)
  6. 20 sierpnia 2024 o 09:43
    januszek :
    Myslalem, ze i w Dabrowie Tarnowskiej wydarzy sie ... cud!Ze, wsrod wierchuszki bedzie rodzinnie, familijnie zasiadal miejscowy parlamentarzysta. Wygumkowany na stale?Nawet o ... dyrektor (w zastepstwie) Biura zapomniano?Zostaly tylko imprezy z KGW i co niektore OSP?Nosil wilk, razy kilka i ...!Do Europy (UE) za wysokie progi, bo i po jakiemu rozmawiac?Zostaly KGWi OSP. Przynajmniej, mozna sie dogadac.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  7. 20 sierpnia 2024 o 16:57
    Zosia :
    Starostwo Powiatowe to taki Powiatowy Dom Kultury
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 7)
  8. 20 sierpnia 2024 o 19:08
    Do oj :
    Tak, masz rację, tylko koncercie, mecz, koncercie, mecz... Ale Dąbrowa chce się rozwijać, bo młodzi uciekają" za pracą". Nie po to wybieraliśmy władze,aby posłuchał koncertu,ale żeby zaczęli szukać inwestorów, którzy daliby pracę.Te koncerty, to też na pewno nie za darmo.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 12)
  9. 21 sierpnia 2024 o 10:30
    do ja :
    może powiat biedny ale kulturalnie to się raczej rozwija
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -4 (w sumie : 10)
  10. 21 sierpnia 2024 o 14:11
    azi :
    Panie starosto! chleba nie igrzysk
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 14)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)