Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Domawit, Dominik, Gosław, Jonatan, Marcin, Tomasz, Trofim

Nie żyje abp Zygmunt Zimowski

13 lipca 2016 | komentarze 4

We wtorek 12 lipca przed północą zmarł abp Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia (Watykański Minister Zdrowia) i biskup senior Diecezji Radomskiej. Był bliskim współpracownikiem trzech papieży. Mottem jego biskupiego życia były słowa: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”.

Abp Zimowski zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Przed śmiercią zdążył do niego zatelefonować papież Franciszek. Ojciec Święty zapewnił arcybiskupa o swej łączności duchowej i modlitwie. Udzielił mu również swego błogosławieństwa. Kilka dni wcześniej zadzwonił do abp Zimowskiego papież emeryt Benedykt XVI.

Arcybiskup Zygmunt Zimowski urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Rodzicami jego byli Stanisław i Maria z domu Nowakowska. W Mędrzechowie uczęszczał do szkoły podstawowej, z kolei liceum ogólnokształcące ukończył w Dąbrowie Tarnowskiej w 1967 r. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył przyjmując w Tarnowie 27 maja 1973 r. święcenia kapłańskie z rąk bp. Jerzego Ablewicza, ordynariusza tarnowskiego.

Przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Od 1983 pracował w Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej. Uczestniczył m.in. w pracach nad przygotowaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego. Liczne są jego zasługi dla Kościoła powszechnego a także dla rodzinnej diecezji.

Arcybiskupowi Zimowskiemu bardzo zależało, by otoczyć chorych jak najlepszą opieką. Na obrazku prymicyjnym napisał przed laty słowa: „Idę Panie aby Ci służyć w ubogich i cierpiących.” Realizował je m.in. apelując wiele razy o wyobraźnię miłosierdzia, pomoc chorym i starszym. Odwiedzał hospicja i szpitale. W rodzinnej miejscowości był inicjatorem powstania Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II. Placówka działa w Kupieninie od stycznia 1996 roku i jest prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Wynagradzających Najświętszemu Obliczu Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Kilka lat temu odwiedzając Dom Księży Emerytów w Tarnowie, arcybiskup przekazał chorym duchownym specjalistyczne łóżko.

Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Kiedy w Niepublicznym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Kupieninie powstawała Sala Pamięci Jana Pawła II, abp Zimowski przekazał pamiątki związane z pontyfikatem.

Abp Zimowski był postulatorem procesu beatyfikacyjnego m.in. Karoliny Kózkówny i ks. Romana Sitki.

Chętnie odwiedzał rodzinne strony – Kupienin, Dąbrowę Tarnowską i Powiśle. Głosił homilie i przewodniczył uroczystościom religijnym m.in. w Pasierbcu, Dębicy, Szczepanowie, Żabnie, Borzęcinie. Dzięki abp. Zygmuntowi Zimowskiemu do niektórych parafii diecezji trafiły relikwie św. Jana Pawła II.

W 2015 roku prezydent Andrzej Duda wyróżnił duchownego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim tego samego orderu. Był m.in. honorowym obywatelem Radomia.

Na długiej liście odznaczeń i zasług jest także medal Jordana nadany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Jako biskup radomski był bardzo zaangażowany m.in. w działalność charytatywną. To właśnie z inicjatywy bpa Zimowskiego został wybudowany diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny “Emaus” w Turnie będący miejscem wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych i ubogich. Biskup Zimowski był także fundatorem i założycielem Fundacji “Dać Sercom Nadzieję”. W jej ramach powstało również Centrum Psychoterapii Rodzin.

18 kwietnia 2009 papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i wyniósł go do godności arcybiskupa, jednocześnie zwalniając z posługi biskupiej w Radomiu.

episkopat.pl/ RDN Małopolska

Biskup Zimowski wiele razy odwiedzał Dąbrowę Tarnowską. Ostatnio w kwietniu, przybywając bezpośrednio ze szpitala w Warszawie na Naukową Konferencję Medyczną – III Dąbrowskie Spotkania Kliniczne zorganizowane przez Fundację Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego, której wraz z Prof. Dr. n. med. Ireneuszem Kotelą był fundatorem.

W maju 2013 r. abp Zygmunt Zimowski cieszył się z idei powstania Domu Radosnej Starości w Kupieninie, który – po 20 latach działalności – okazał się niezwykle potrzebnym przedsięwzięciem. Placówka powstała z myślą o pokoleniu, które po II wojnie światowej podnosiło Polskę ze zgliszczy. To często osoby, które – z przyczyn losowych – zostały na starsze lata pozbawione opieki swoich dzieci ze względu na emigrację zarobkową. Kiedyś zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych.

Chodziło o to, by osoby starsze mogły odchodzić z tego świata godnie, w warunkach podobnych do domowych.

Abp Zygmunt Zimowski wspominał również o powstaniu – przede wszystkim z inicjatywy osób świeckich – szkoły dla dzieci niepełnosprawnych, która pomagałaby rodzinom w wychowaniu i kształceniu. Szkoła dziennego pobytu połączona była z rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych i z początku mieściła się w skrzydle placówki przeznaczonej dla osób starszych. Arcybiskup marzył o powstaniu odrębnej szkoły.

W 2013 r. szkoła połączona z centrum rehabilitacji obejmowała swoją pomocą 24 osoby o różnym stopniu niepełnosprawności.

– Ja tylko jako rodak z Kupienina popieram te idee, ale tym zajmuje się organizacja „Przyjazny Świat” – mówił w rozmowie z e – Kurierem abp Zygmunt Zimowski.

Liczył na to, że w Kupieninie powstanie również specjalne przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych, gdyż w tym okresie życia da się zapewnić im optymalny rozwój.

e-Kurier Dąbrowski


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 13 lipca 2016 o 11:42
    parafianin :
    Ogromna strata dla Mędrzechowa, Kupienina, całego Powiatu i Kościoła w Polsce i na świecie. Odszedł Wielki Człowiek - który hasło swojego biskupstwa "nie przyszedłem żeby mi służono ale żeby służyć" jak nikt inny wcielał w życie! Dziękujemy Ci Pasterzu za wszystko! Spoczywaj w pokoju! :(
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +21 (w sumie : 23)
  2. 13 lipca 2016 o 15:27
    j.. :
    Wielka strata, kondolencje dla Rodziny Arcybiskupa , w takiej chwili wypada się tylko pomodlić w ciszy. Podziękowania za piękną notkę o zmarłym i przypomnienie niektórych z jego licznych zasług. Spoczywaj w spokoju.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +25 (w sumie : 25)
  3. 13 lipca 2016 o 23:04
    Rodak :
    Serdeczny, ciepły człowiek.Pięknie przeżywał swoje kapłaństwo i biskupstwo, zatroskany o innych, szczególnie chorych i starszych. Księże Arcybiskupie Zygmuncie, dziękujemy i pamiętamy w modlitwie.Oręduj za nami w domu Ojca.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +18 (w sumie : 18)
  4. 14 lipca 2016 o 01:24
    karol :
    Bardzo ciepły i sympatyczny człowiek a także wspaniały sługa Boży.Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie....[*][*][*] Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą.....
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +19 (w sumie : 19)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)