Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

„Nie daj się zrobić w słupa”

13 sierpnia 2015 | Brak komentarzy

Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Nie daj się zrobić w słupa” do, której w ostatnim czasie przystąpiła również Policja.

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi dorosłych i młodzieży, przedsiębiorców i osób poszukujących pracy na zagrożenia związane z aktywnością uczestników zorganizowanych grup przestępczych.

Ważny aspekt stanowi również edukacja społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej i konsekwencji związanych z wystawieniem fikcyjnych faktur. Zarówno, praktycy jak i teoretycy problematyki „karuzel podatkowych” są zgodni, że istotna w tej kwestii jest świadomość i wiedza na temat zagrożeń oraz nielegalnych procederów. To ona może stać się podstawowym elementem walki ze zorganizowanymi grupami wyłudzającymi podatek VAT. Swoim zakresem kampania obejmuje działania bezpośrednie polegające na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z młodzieżą akademicką, młodzieżą klas maturalnych a także z osobami szukającymi zatrudnienia – zarejestrowanymi w biurach pracy. Jednocześnie podejmowane są działania pośrednie za pomocą mediów: radia, telewizji Internetu i prasy.

Skąd się wziął pomysł na taką kampanię?

Kontrola Skarbowa prowadząc swoje działania coraz częściej spotyka się z osobami, które zostają wciągnięte do zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym celem jest wyłudzenie podatku VAT. Nie zawsze uświadamiają sobie, że jeden nierozważny krok może zniszczyć ich życie.

Co jest celem kampanii?

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem i wprowadzaniem do obiegu prawnego fikcyjnych faktur, uczestnictwem w karuzeli podatkowej. Przekonanie młodych ludzi, iż nie warto wchodzić na drogę przestępstwa.

Co jest głównym przesłaniem?

Uświadomienie wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów” bądź „buforów”, że za oszustwa podatkowe grożą kary – nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego. A przede wszystkim tego, że „nie ma szybkich i łatwych pieniędzy”.

Kandydaci na firmy słupy są werbowani przez uczestników zorganizowanej grupy przestępczej, która doskonale wie kogo i gdzie szukać. Werbowani są w różnych miejscach, gdzie łatwo zawiera się znajomości.

Do przestępczych celów najczęściej są wykorzystywane osoby, które z uwagi na niską świadomość prawa, swój status materialny lub brak środków do życia, stałego miejsca zamieszkania, godzą się na wejście w świat przestępczy za otrzymywanie regularnej lub jednorazowej zapłaty. Wykorzystywane są osoby uzależnione od alkoholu, czy narkotyków, osoby bezrobotne, emeryci, ludzie młodzi, wkraczający dopiero na drogę zawodową, a nawet osoby nieuleczalnie chore. Bardzo ważna jest walka z oszustami, ale również niezwykle ważne jest informowanie osób, które mogą stać potencjalnymi ofiarami oszustów. Musimy pamiętać, iż odpowiedzialność ponoszą nie tylko osoby, które organizują nielegalny proceder, ale i te, które zostają wykorzystane tylko do podpisywania fikcyjnych faktur – wchodząc tym samym na drogę przestępstwa.

Zanim przyłączysz się do grupy przestępczej włącz rozum i zobacz, co możesz stracić:

Wolność

Wystawianie fikcyjnych faktur to przestępstwo, za które możesz stracić wolność nawet na okres do 8 lat.

Szacunek

Nikt nie szanuje przestępcy. Nie skazuj siebie i swoich bliskich na potępienie społeczne. Pozwól swoim dzieciom, by były z ciebie dumne i nie musiały żyć z piętnem rodzica – oszusta.

Byt swój i swojej rodziny

Ujawnienie, że wystawiłeś puste faktury skutkuje obowiązkiem wpłacenia wykazanej kwoty podatku. Wprowadzając do obiegu fikcyjne faktury na wielomilionowe kwoty, będziesz długo spłacał długi do budżetu państwa.

Majątek

Zawsze myśl o przyszłości swojej i swoich bliskich.

W trakcie kontroli skarbowej mogą zostać zabezpieczone Twoje oszczędności, samochód lub dom.

Szansę na normalne życie

Zajęcia komornicze uniemożliwią Ci wzięcie kredytu na mieszkanie, zakupy na raty, itp.

Pracę

Nikt nie zatrudni oszusta, nikt nie zaufa przestępcy.

Włącz rozum zanim podejmiesz jeden nierozważny krok!

Szczegóły kampanii na stronie: www.slupczyoszust.pl

slup1

slup2

slup3

KP Policji w D.T.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)