Nie ból się
Tym, co najczęściej skłania nas do poszukiwania pomocy lekarskiej jest ból. Popularyzację informacji na ten temat ma na celu kampania „Nie ból się! Bądź wolny od bólu!”.
Jest ona szczególnie nakierowana na leczenie bólu, towarzyszącego chorobie nowotworowej, który co roku dotyka 100 tysięcy Polaków. Realizację kampanii na zaproszenie Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z bólem” oraz Fundacji Wygrajmy Zdrowie rozpoczęło Centrum Zdrowia Tuchów.
Ból może sygnalizować nasilenie schorzenia (np. zaostrzenie stanu zapalnego stawu) lub też pojawienie się zupełnie nowej choroby. Jego odczuwanie ma charakter indywidualny, wpływ na to mają zarówno wcześniejsze doświadczenia , jak i indywidualne zależności między psychiką a ciałem. Na stronie internetowej Centrum Zdrowia Tuchów można pobrać Poradnik Pacjenta, przygotowany w ramach kampanii. Jest on praktycznym przewodnikiem dla na temat tego, czym jest ból i jakie są jego rodzaje? Jak go leczyć, kiedy i gdzie szukać pomocy? Jak wygląda pierwsza wizyta w różnego typu poradniach leczenia bólu? Taka poradnia działa właśnie w Centrum Zdrowia Tuchów. Specjalizuje się ona w nowoczesnym leczeniu i terapii bólu. Diagnozuje i przeciwdziała dolegliwościom pochodzenia nowotworowego, neurologicznego, towarzyszącego chorobom układowym i stanom pourazowym. Zapewnia poprawę komfortu życia, dzięki stosowaniu skutecznych metod powstrzymywania i blokowania bólu.
Poradnia, w ramach terapii uzupełniającej, realizuje także zabiegi akupunktury, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są one najczęściej wykorzystywane w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów, kręgosłupa i w schorzeniach neuropatycznych. Jak można się dowiedzieć z przewodnika w leczeniu bólu przewlekłego do dyspozycji mamy farmakoterapię, inwazyjne metody leczenia typu blokada, a także rehabilitację, która ma szczególne znaczenie u chorych z chorobami narządu ruchu. Specjaliści sięgają też po metody, stymulujące nasze własne układy przeciwbólowe. W leczeniu ogromną rolę odgrywa psychoterapia. Pacjenci, którzy korzystają z pomocy psychoterapeuty wymagają około 1/3 mniej leków przeciwbólowych. Do poradni leczenia bólu może pacjenta skierować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i każdy lekarz specjalista w przypadku jakichkolwiek trudności w uzyskaniu skutecznego leczenia bólu. Wskazaniem może być również życzenie pacjenta.
Tutaj można się zapoznać z informacjami na temat kampanii – http://niebolsie.pl/poradnik-pacjenta/