Dzisiaj:
Czwartek, 23 stycznia 2025 roku
Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława

Nie bój się ratować życia innym!

15 maja 2011 | komentarzy 6

10 maja około godziny 9-tej, dojechaliśmy nad zaporę w Czchowie. Podobnie jak w październiku 2009 r. przywitała nas piękna słoneczna pogoda (to nagroda za zimny majowy weekend w Łapczycy).

Celem akcji jest przełamanie wśród kierowców niechęci i strachu do udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Współorganizatorami tej imprezy byli: Burmistrz Miasta Czchów, Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku,  pracownicy czchowskiego MOKSiR-u oraz inicjator przedsięwzięcia Biuro Doradczo-Usługowe BHP z Dąbrowy Tarnowskiej. Tym razem akcja była poszerzona o udział młodzieży szkół gimnazjalnych z gminy Czchów: 6 grup po 5 osób – to zespoły reprezentujące czchowskie szkoły.  Drużyny te rywalizują ze sobą już po raz drugi w konkursie „Edukacja dla bezpieczeństwa – NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” o miano najlepszych ratowników. Finał konkursu pod koniec maja, więc młodzi ratownicy mieli możliwość powtórzenia swoich wiadomości i przećwiczenia podstawowych zasad z RKO i AED (który cieszył się największą popularnością) na profesjonalnym sprzęcie.

Dla gimnazjalistów było to o tyle nowe doświadczenie, że do tej pory ćwiczyli na sali gimnastycznej lub świetlicy, a teraz mieli okazję działać pod okiem instruktora, przy udziale policjantów, radiowozu, radarowego miernika prędkości i widoku zestresowanych, zatrzymaniem przez policję kierowców.

Plan akcji nie zmienił się. Policjanci zatrzymywali kierowców za wykroczenia typu nadmierna prędkość, rozmowa przez telefon komórkowy, brak włączonych świateł, lub nie zapięte pasy. Zatrzymano 30-tu kierowców, którzy zostali poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej znajomości zagadnień pierwszej pomocy. Następnie ratownik udzielał zatrzymanym krótkich wskazówek dotyczących pierwszej pomocy, a młodzież pokazywała na fantomach jak należy postępować z poszkodowanym w wypadku. Nikt nie odmówił udziału w instruktażu (osoby, które miały trudności zdrowotne i były w podeszłym wieku nie brały udziału w instruktażu praktycznym ale wysłuchały zasad udzielania pierwszej pomocy) i wszyscy chętnie wypełniali ankietę/test. Jeden z uczestników zadeklarował chęć odegrania roli poszkodowanego.

Jak zwykle w tego typu akcji zatrzymani kierowcy otrzymali materiały CIOP-PIB promujące bezpieczną pracę i przygotowane przez Biuro D-U BHP dotyczące zasad pierwszej pomocy, odblaski na rękę, ustniki do wentylacji zastępczej i inne w tym DVD dla najmłodszych pasażerów.

Podsumowanie akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” z dnia 10.05.2011 r.

W akcji udział wzięło 35 osób w tym 4 kobiety i 31 mężczyzn.

23 osoby potrafią udzielić pierwszej pomoc, 32 udzieliłyby pierwszej pomocy w razie konieczności. AED umiałoby się posłużyć 5 osób (w tym 1 kobieta), a w najprostszy sposób sprawdziłoby czy poszkodowany jest przytomny 9 (w tym 2 kobiety). 18 osób zna prawidłowy stosunek uciśnięć klatki piersiowej do liczby wdmuchnięć powietrza przy wykonywaniu RKO to znaczy 30:2 (w tym 2 kobiety). Numer 112 jest preferowany przez kierowców jako numer Pogotowia Ratunkowego. Na 35 ankietowanych „112” wskazało 20 osób.

W akcji „Nie bój się ratować życia innym!” pośród zatrzymanych kierowców byli  przedstawiciele branż: transportu – 5 osób; oświaty – 4 osoby; ochrony zdrowia -3 osoby; przemysłu lekkiego – 4 osoby; przemysłu ciężkiego – 3 osoby; i innych – 16 osób (w tym rolnicy, emeryci, serwisanci, sprzedawcy). 5 osób widząc, że „coś się dzieje na drodze” zatrzymało się z własnej woli, bez interwencji policji i z chęcią wzięło udział w tym majowym happeningu.  To dobry znak.

Nowy sezon akcji „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” rozpoczęty. Kierowco jedź ostrożnie i nie mijaj obojętnie potrzebującego pomocy! Najgorsze, co możesz zrobić, to nie zrobić nic!

Akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” objęta została patronatem honorowym przez:

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie w ramach „Eksperymentu Narodowego Weekend bez ofiar”

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie

BOX MED MEDICAL sp. z o.o. Piskorzów

Urząd Miasta w Dąbrowie Tarnowskiej

Partnerami akcji są:

Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

Komenda Powiatowa Policji w Brzesku

Urząd Miejski Czchów

Sieć Ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez CIOP-PIB.

Akcja „NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM!” będzie zaprezentowana na V Międzynarodowej Konferencji Polskiej Rady Resuscytacji 8 czerwca 2011 r. w Krakowie przez Andrzeja Dziedzica w sesji tematycznej poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 15 maja 2011 o 22:21
    BLS AED :
    Czy szkolenie odbywa się na nowych wytycznych ?? Akcja godna polecenia :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  2. 16 maja 2011 o 16:25
    Andrzej :
    do BLS/AED - OCZYWISCIE
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  3. 16 maja 2011 o 20:16
    do :
    Udzielanie pierwszej pomocy w dzisiejszych czasach, gdzie kazdy jest madrzejszy od radia, to nie takie proste. Zalóżmy ze uszkodzisz komus żebra przy sztucznym oddychaniu, albo spowodujesz arytmie i ktos cie oskarzy o uszczerbek na zdrowiu hehe
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  4. 17 maja 2011 o 17:53
    Andrzej :
    do: DO. Mam nadzieję, że bez urazy bo nie jest to moim celem ale: jak już coś piszemy to pomyślmy!!! Dokonując takich wpisów robisz więcej złego niż dobrego! Najgorsze co można zrobić to nie zrobić nic!!! A teraz do szczegółów: Pierwsza pomoc nie jest trudna tylko trzeba przełamać barierę strachu. Kto nigdy nie był na żadnym szkoleniu z pierwszej pomocy lub nie uważał w szkole na lekcjach z PO a obecnie z edukacji dla bezpieczeństwa to tak będzie pisał i straszył innych! Pomijam kwestię prawną udzielania pierwszej pomocy gdyż to za nieudzielenie pierwszej pomocy są sankcje karne o którym stanowi art., 162 Kk. Wpis „HeHe” bardzo nie na miejscu. Dlaczego? Gdy komuś uratujemy życie wykonując RKO – to na pewno żaden sąd w Polsce nie skarze ratownika (laika) na sankcje karne (pewnie byłby to precedens). Czy jeżeli ktoś z rodziny lub znajomy będzie poszkodowany to czy nie będziesz działać aby mu pomóc? Nie zadzwonisz po Pogotowie Ratunkowe? Czy wtedy będziesz szukać pomocy u osób postronnych będących w pobliżu? Czy nie będzie Ci zależało aby ktoś postronny pomógł? Czy będziesz go wtedy straszyć, że jak zacznie pomagać to czekają go sankcje karne jak coś źle zrobi? Życzę wtedy uśmiechu i wpisów takich jak HeHe! Nie można komuś złamać żeber podczas sztucznego oddychania!!!!!! Co to jest ARYTMIA – odsyłam do słownika medycznego! Lepiej nie wypowiadać się publicznie na temat czegoś o czym nie mamy pojęcia co to takiego! – a nie dokonywanie wpisów o czymś co tylko sieje ferment wśród ludzi, którzy nie są z wykształcenia medycznego i termin taki wywołuję strach!. A jeżeli „DO” nie potrafisz udzielić pierwszej pomocy to zapraszam na szkolenie (nie koniecznie do mnie) – każdy z instruktorów z pierwszej pomocy wkłada w to serce i rozwieje wszystkie wątpliwości tak, że poczujesz się bezpiecznie. Jeszcze raz przepraszam!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  5. 17 maja 2011 o 20:09
    do :
    Andrzeju, nie moim celem było wyśmiewanaie czegokolwiek tylko zwrócenie uwagi na chore czasy w jakich zyjemy, ze teraz kazdy moze kazdego oskarzyc o najmniejsza glupote. A czy jesli nie zdiagnozujesz (jako laik) ze osoba nieprzytomna jednak oddycha i zaczniesz wykonywac sztuczne oddychanie, to nie grozi to arytmią serca?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  6. 20 maja 2011 o 07:06
    czytelnik :
    Do "do".Pan Andrzej ma rację.Należy szybko reagować w sytuacjach zagrożenia czyjegoś życia czy zdrowia.Nie martw się ,nikomu żeber nie połamiesz, a już na pewno nie doprowadzisz do arytmii.A,tak nawiasem mówiąc,gdybym ja nie daj Boże potrzebował Twojej pomocy i uratowałbyś mi ŻYCIE,to na pewno nie miałbym Ci za złe,ze złamałeś mi żebro.Wiadomo,że np. przy wypadkach widoki są często przykre,że można czasem mieć opory, ale nie warto wtedy o tym myśleć tylko NATYCHMIAST działać bo te kilka minut często ratuje czyjeś życie.Pozdrawiam.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)