NIE BĘDZIE GORZELNI I SPALARNI W WIELOPOLU?
Wójt gminy Olesno odmówił wydania decyzji środowiskowej na budowę instalacji do produkcji alkoholu etylowego wraz z kotłownią paliw alternatywnych w Wielopolu.
Przeciwko inwestycji od blisko dwóch lat protestuje blisko dwa tysiące mieszkańców.
Plany budowy gorzelni i spalarni odpadów na terenie popularnej „Wielopolanki” w Wielopolu rozpalają emocje mieszkańców tej części Powiśla już od marca 2023 roku. Wtedy właśnie dowiedzieli się o inwestycji, która ich zdaniem wpłynie znacząco na okoliczne środowisko i sprawi, że Wielopole przestanie być miejscem do komfortowego życia.
Wójt gminy Olesno już raz wydał decyzję środowiskową na inwestycję, ale po protestach mieszkańców wycofał się z tej decyzji i po ponownym postępowaniu odmówił wydania inwestorowi kluczowego dokumentu. Ten jednak decyzję wójta zaskarżył i samorząd Olesna ponownie musiał przyjrzeć się sprawie.
Końcem grudnia 2024 roku ostatecznie wójt po raz kolejny odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie „Instalacji do produkcji alkoholu etylowego o wydajności 1000l/h wraz z kotłownią paliw alternatywnych.
– W tym momencie inwestor nie może się starać o wydanie pozwolenia na budowę. Wójt opowiedział się po naszej stronie, z czego bardzo się cieszymy – mówi Judyta Dunn mieszkanka Wielopola i jedna z liderek grupy protestacyjnej.
Opracowanie dla Olesna, ale nie tego na Powiślu
Decyzja środowiskowa nie została teraz wydana po wnikliwej analizie dokumentów, które przedstawił inwestor. Szczególnie, wiele zastrzeżeń było do przygotowanego przez niego raportu oddziaływania na środowisko. Okazało się bowiem, że został on przygotowany chaotycznie i tak naprawdę odnosi się do różnych inwestycji… w różnych rejonach Polski.
Wszystkie nieścisłości wypunktowano w opinii naukowej raportu środowiskowego, którą zleciła gmina.
Jednym z głównych błędów w dokumencie było dokonanie analizy, w odniesieniu do zupełnie innego obszaru niż ma powstać inwestycja.
– W raporcie opisano połączenie komunikacyjne planowanego przedsięwzięcia, zamieszczając mapę i opis odnoszący się do miejscowości Wielopole, ale w gminie Chełmiec powiat nowosądecki. Jest to istotny błąd rzutujący na wiarygodność dokonanych w raporcie analiz – czytamy w uzasadnieniu odmowy wydania decyzji środowiskowej dla gorzelni i spalarni w Wielopolu.
źródło: naszemiasto
przeczytaj:
PROTEST MIESZKAŃCÓW POWIŚLA
SPOTKANIE Z POSŁEM WS. SPALARNI
fot. archiwum e-kuriera dąbrowskiego