Dzisiaj:
Niedziela, 29 grudnia 2024 roku
Domawit, Dominik, Gosław, Jonatan, Marcin, Tomasz, Trofim

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w MBP

5 września 2016 | Brak komentarzy

W 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolski projekt publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pn. „Narodowe Czytanie”.

Celem akcji jest propagowanie polskiej literatury i wzmocnienie narodowej tożsamości. W czasie pierwszej edycji czytaliśmy epopeję narodową „Pan Tadeusz”, z kolei rok później pełną ciętego dowcipu twórczość Aleksandra Fredry. W 2014 roku zachwycaliśmy się nasyconą patriotyzmem „Trylogią” Henryka Sienkiewicza.

W roku 2015 mieliśmy sposobność przypomnieć sobie losy bohaterów książki „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa, który należy do najwybitniejszych polskich twórców. Tym razem w Roku Henryka Sienkiewicza w formie głosowania zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”. Książka ta wyróżnia się wartką akcją, wciągającą fabułą i przede wszystkim plastyką opisywanych obrazów. Pisarz po mistrzowsku splótł wątki historyczne z fikcyjnymi. Śledzimy zawiłe koleje miłości patrycjusza rzymskiego Winicjusza i Ligii – chrześcijanki z barbarzyńskiego plemienia Ligów. „Quo vadis” to także wielka historia religijna. Akcja toczy się w Rzymie w ostatnich latach panowania Nerona – w czasie okrutnych prześladowań chrześcijan. O ile Neron to postać bardzo wyrazista, o tyle wspaniałą kreacją psychologiczną jest Petroniusz. To wyznawca epikureizmu, w równym stopniu ceniący piękno fizyczne i piękno myśli, filozof i polityk, arbiter obyczajowości. Jako przedstawiciel kultury starożytnego miasta stanowi doskonały kontrast dla zdegenerowanego otoczenia cesarza. „Quo vadis” wciąż inspiruje pojawiają się adaptacje filmowe, teatralne i muzyczne. Powieść wciąż cieszy się dużym powodzeniem wśród czytelników.

Piąta edycja Narodowego Czytania w Dąbrowie Tarnowskiej zaczęła się w piękne słoneczne przedpołudnie przed budynkiem biblioteki. Zainaugurował je Jerzy Żelawski -Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Wychowania. Wśród czytających nie zabrakło dyrektorów szkół i instytucji, członków warsztatów artystycznych i Dyskusyjnego Klubu Książki, bibliotekarzy, czytelników i sympatyków biblioteki oraz młodzieży. Dąbrowskie Narodowe Czytanie uświetnił występ muzyczny bibliotekarki Anny Gąsieckiej, Klaudii Gąsieckiej z aranżacją słowną w wykonaniu Kamila Rodaka. Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka, a nad naszym dąbrowskim czytaniem Pan Burmistrz Krzysztof Kaczmarski. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejną edycję za rok.

MBP w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)