Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w MBP

12 września 2018 | Brak komentarzy

W tym roku odbyła się już siódma edycja ogólnopolskiej akcji czytania dzieł polskich twórców pod nazwą „Narodowe Czytanie”. Wybrano powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz utwory z „Antologii Niepodległości”.

Zasadniczym tematem książki jest konfrontacja oczekiwań głównego bohatera z obrazem rzeczywistości Polski po odzyskaniu upragnionej wolności.

Tegoroczna edycja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się tradycyjnie na świeżym powietrzu, przed budynkiem w sobotnie przedpołudnie 8 września. Na wstępie odśpiewano na stojąco „Rotę” do słów Marii Konopnickiej.

„Narodowe Czytanie” rozpoczął Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski wierszem Alojzego Felińskiego „Boże, coś Polskę” pochodzącym z „Antologii Niepodległości” przygotowanej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Fragmenty oraz dialogi powieści pt. „Przedwiośnie” przedstawili: Marian Łączyński – prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej, Krystyna Łata –wiceprezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej, Kamil Rodak – student Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Magdalena Ryczek – Radna Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Wiejacka – czytelniczka MBP, Jerzy Żelawski – Przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Wychowania, Joanna Wajda – uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Dawid Rodak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Sławomir Bator -nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Barbara Golemo – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” przyjęło szczególną oprawę ze względu na Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który został dodatkowo zaakcentowany w scenografii. Biało-czerwone flagi towarzyszyły wszystkim czytającym i słuchającym. Po wspólnej lekturze „Przedwiośnia” przedstawione zostały wyselekcjonowane utwory z „Antologii Niepodległości”. Najstarszą polską pieśń religijną pt. „Bogurodzica” zaśpiewał z wielką dbałością o szczegóły intonacji Maksymilian Mol uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Kolejno wiersze odczytali: Maria Sarnecka – uczestniczka Dyskusyjnego Klubu Książki, Zofia Borowska– czytelniczka naszej biblioteki, Marzena Badocha -studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Halina Sarat – wiceprezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej, Dawid Rodak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Czytaniu towarzyszyły skomponowane z wielkim pietyzmem i nastrojowością „Nokturny” autorstwa Fryderyka Chopina. Patriotyczny charakter tegorocznego „Narodowego Czytania” został podkreślony także przez wspólny śpiew znanych i lubianych pieśni wojskowych, w które włączyli się wszyscy uczestnicy. Każda osoba biorąca udział w wydarzeniu mogła skorzystać z udostępnionych śpiewników. Na zakończenie publiczność wysłuchała legendarnej piosenki zespołu „Czerwone gitary” pt. „Biały krzyż” w wykonaniu Anny Gąsieckiej – pracownika Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej.

Wszyscy czytający zostali obdarowani pamiątkowymi adresami. W przygotowanie uroczystości aktywnie włączyli się wolontariusze MBP, którym bardzo dziękujemy. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję wspólnego „Narodowego Czytania”.

MBP w DT

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)