Dzisiaj:
Czwartek, 19 września 2024 roku
Alfons, Alfonsyna, January, Konstancja, Sydonia, Teodor, Więcemir

NARODOWE CZYTANIE „KORDIANA” W MBP

8 września 2024 | Brak komentarzy

Jeżeli zachęcać do czytania wymagających arcydzieł z kanonu lektur, to w taki sposób, jak zrobiła to Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej. „Narodowe Czytanie” jest wspaniałą okazją do powrotu do źródeł i promocji klasyki literackiej – czytania jej w całości poprzez prezentację znamiennych, wymownych i skondensowanych fragmentów obrazujących dzieło holistycznie.

I to się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej bezdyskusyjnie udało.

„Kordian”, na potrzeby „Narodowego Czytania”, został podzielony na sześć części: fragment I Prolog (wieńczący część wstępną); Fragment II (Kordian i Laura) to scena II, jesienny ogród i lipowe aleje; fragment III (u Papieża); fragment IV (sławny Monolog na Mont Blanc); fragment V pokrywający się ze sceną V w „Kordianie” dziejącą się na sali koncertowej w Zamku Królewskim. „Narodowe Czytanie” w dąbrowskiej MBP zwieńczył fragment VI, który uwidacznia stosunki Cara (Mikołaja I) ze swoim bratem Wielkim Księciem (Konstantym Romanowem) wydającym wyrok śmierci na Kordiana.

Organizatorzy (Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie), w nawiązaniu do prezentowanego arcydzieła narodowego wieszcza, zdecydowali, że oprawa muzyczna także będzie korespondowała z bogatą twórczością Juliusza Słowackiego. Wiersze „W pamiętniku Zofii Bobrówny” oraz „Hymn” zaprezentowały utalentowane dąbrowskie solistki, często uświetniające imprezy kulturalne w stolicy powiatu. Śpiewały: Martyna Pater ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zofia Ciećko ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dyrektor MBP Anna Jastrzębiec – Witowska wprowadziła do odczytania dzieła, podsumowując krótko każdą z prezentowanych części. Ogromnym staraniem pracownic MBP w Dąbrowie Tarnowskiej i Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie „Narodowe Czytanie” w Dąbrowie Tarnowskiej A.D. 2024 przybrało wspaniały kształt i było dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Każda z występujących osób otrzymała ważny lokalnie upominek, o którego dostępność pytało wielu naszych Czytelników zainteresowanych historią swojej małej ojczyzny – najnowszą edycję „Dąbrowy Tarnowskiej. Kroniki Miasta i Gminy”, autorstwa Krzysztofa Moskala. Zaś każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę, przygotowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie.

„I osobę Prologu” odczytał burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, „drugą” – Krystyna Łata, „trzecią” – Maria Sarnecka (która odczytała również, w toku prezentacji fragmentów „Kordiana”, wybrane kwestie dialogowe „Papugi”). W rolę „Kordiana” i „Szwajcara” wcielił się radny Jerzy Żelawski, w rolę „Laury” zaś – Urszula Skórka.

„Papieżem” (Grzegorzem XVI) był Jan Bielat, a w tym fragmencie „Kordianem” – Przemysław Śliwa, którego, w Monologu na Mont Blanc  odegrał Marek Bator, a w ostatnim – Witold Kogut. W „Chmurę” wcieliła się Krystyna Łata, „Imaginację” – Anna Fido, „Strach” – Janina Sokorska, „Widmo” – Maria Drewniana, „Diabła” i „Wielkiego Księcia” – Michał Ramocki, „Cara” – Jerzy Stelmach, a narratorem całości była Katarzyna Leżoń-Tabor.

„Narodowe Czytanie” w Dąbrowie Tarnowskiej zwieńczył utwór „Testament mój” w formie muzycznej.

„Narodowe Czytanie” patronatem honorowym objęła tradycyjnie para prezydencka.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął e – Kurier Dąbrowski.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej od wielu lat uczestniczy w akcji „Narodowe Czytanie”, mającej na celu popularyzowanie czytelnictwa polskiej klasyki. Akcje takie – tak umiejętnie zorganizowane i przeprowadzone – zachęcają do czytania całości dzieł w dobie, w której część pozycji została wycofana z kanonu lektur, a pozostała – w znacznym stopniu okrojona.

W MBP udało się także, w przystępnej formie, oddać tło historyczne i kontekst społeczny „Kordiana”, co – miejmy nadzieję – zachęci do przeczytania dzieła osoby, które nie zdążyły tego zrobić w szkole, a pozostałe przekona do powrotu do klasyki na nowo.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)