„Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego”
W powiecie dąbrowskim odbył się finał konkursu „Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego”. W tym roku, zgodnie z tradycją odbył się w sołectwie laureata poprzedniej edycji.
Tak więc gospodarzem imprezy był sołtys roku 2015 – Eugeniusz Stanek, który już ćwierć wieku kieruje Radgoszczą II.
W wydarzeniu tym udział wzięli samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy szkół i instytucji, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i firm, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Powiśla.
Samorząd powiatowy na uroczystości reprezentowali Marek Kopia wicestarosta dąbrowski oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego.
Konkurs na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego jest jedną z inicjatyw Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, realizowaną we współpracy z Województwem Małopolskim. Nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł, przeznaczoną na wsparcie inicjatyw lokalnych w zwycięskim sołectwie, funduje samorząd Małopolski. Konkurs ten jest jedną z form uznania pracy sołtysa na rzecz swojej lokalnej społeczności oraz okazją do rozpowszechnienia dobrych praktyk.
Finał konkursu rozpoczął się mszą św. sprawowaną przez ks. Andrzeja Nowaka w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Radgoszczy. Następnie odbył się uroczysty przemarsz, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Woli Mędrzechowskiej, na plac przed Szkołę Podstawową w Zarzeczu Dużym, gdzie wszystkich zgromadzonych powitał Marek Lupa wójt gminy Radgoszcz. Następnie głos zabrał Jacek Krupa marszałek Województwa Małopolskiego, który podkreślił, że konkurs ten jest bardzo ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego w Małopolsce. Gospodarz naszego województwa podziękował sołtysom za ich aktywność, zainteresowanie sprawami wspólnoty i umiejętność współdziałania.
Dziękuję wszystkim małopolskim sołtysom, że to dzięki ich pracy nasz region się zmienia, rozkwita, staje się miejscem coraz piękniejszym i wygodniejszym do życia – mówił marszałek.
Podczas uroczystości, w imieniu samorządu powiatowego, wicestarosta Marek Kopia pogratulował Eugeniuszowi Stankowi osiągniętego tytułu, a także wyraził słowa wdzięczności za tak aktywną działalność na rzecz sołectwa Radgoszcz II i jego mieszkańców. Słowa uznania skierował również do wszystkich sołtysów, za ich pracę i za to, że nieustannie dbają o mieszkańców i rozwój swoich „Małych Ojczyzn”.
Dzięki ubiegłorocznej nagrodzie, jaką otrzymał Eugeniusz Stanek, stworzono siłownię plenerową przy szkole w Zarzeczu Dużym, zakupiono tablicę interaktywną oraz sprzęt nagłaśniający dla wspomnianej placówki, a także doposażono o nowe bramki boisko przy szkole w Łęgu.
„Najlepszy Sołtys Województwa Małopolskiego” to również ogłoszenie laureata 2016 roku. Został nim Jan Szczepański z Brzezinki w gminie Zabierzów. Marszałek Jacek Krupa Marszałek wręczył mu symboliczny czek na 50 tys. zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie lokalnych inicjatyw w sołectwie zwycięzcy.
W czym tkwi siła sołtysów? W tym, że są oni najbliżej spraw i problemów ludzkich, najlepiej je czują i rozumieją i potrafią umiejętnie zachęcać do współpracy zarówno sąsiadów, jak i przedstawicieli władz gminy. Gratuluję panu sołtysowi Janowi Szczepańskiemu tego tytułu i życzę, aby kontynuował swoją aktywną działalność na rzecz sołectwa Brzezinka i jej mieszkańców. Bo tylko środowiska, w których działają liderzy umiejący porwać innych do wspólnych działań, potrafią sprawnie wyznaczać sobie kolejne cele do rozwoju i z determinacją je realizować – mówił marszałek Jacek Krupa wręczając laureatowi nagrodę.
W konkursie na sołtysa roku 2016 wyróżniono też innych gospodarzy. Na II miejscu ex-aequo znaleźli się: Zofia Wójcik – sołtys Zasola (gmina Brzeszcze), Stanisław Nowotarski – sołtys Dworów Drugich (gmina Oświęcim), Marek Łośko – sołtys Niedźwiedzy (gmina Dębno), Janusz Tadel – sołtys Radlnej (gmina Tarnów). Natomiast trzecie miejsce przyznano ex-aequo: Jolancie Ślezak-Różycka – sołtysowi Paleśnicy (gminy Zaklyczyn), Pawłowi Odrobinie – sołtysowi Barwałdu Średniego (gmina Kalwaria Zebrzydowska), Zofii Pyla – sołtysowi Piekar (gmina Liszki).
Imprezę, przebiegająca pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, wzbogaciły liczne atrakcje. Nie zabrakło stoisk wystawowych instytucji i firm, występów kapel ludowych, koncertu orkiestry z Woli Mędrzechowskiej, rękodzieła ludowego, a także degustacji pysznych potraw regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radgoszczy.
Konkurs, który ma docenić pracę sołtysów na rzecz lokalnych społeczności, został zorganizowany już po raz osiemnasty. W tegorocznej edycji rywalizowało 35 kandydatów. Przy ocenie pracy sołtysów pod uwagę były brane następujące kryteria: inwestycje zrealizowane w sołectwie z inicjatywy sołtysa, współpraca z samorządem gminnym oraz mieszkańcami, a także działania podjęte i realizowane przez sołtysa z zakresu inicjatyw lokalnych, kultury i promocji.
Starostwo Powiatowe w DT