Młodzież ze Stanów Zjednoczonych w ZSP nr 2
16 kwietnia gościła na Powiślu grupa nastolatków ze szkół średnich z New Jersey i San Francisco z opiekunami: Colleen Tambuscio, Bonnie Sussman i Nicholasem Capuano.
Dąbrowa Tarnowska znalazła się na trasie realizowanego przez nich projektu edukacyjnego o eksterminacji Żydów w Europie w czasie II wojny. Koordynatorem historycznym projektu jest były dyrektor działu edukacyjnego w Instytucie Yad Vashem, Shalmi Barmore.
Witając gości w murach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, dyrektor Jan Kiljan zaznajomił ich ze specyfiką funkcjonowania szkoły i życzył owocnej współpracy zaangażowanym w projekt.
Ten wypełniony zajęciami dzień rozpoczął się od wywiadu ze świadkiem tragicznych wydarzeń, panem Władysławem Machnikiem z Małca, po czym miały miejsce warsztaty o najtrudniejszych dylematach moralnych ludzi żyjących w tamtym czasie.
W trakcie krótkiego spotkania w starostwie gospodarz powiatu Tadeusz Kwiatkowski zaprezentował gościom naszą małą ojczyznę i wręczył symboliczne upominki promujące region.
Goszcząca młodzież oraz ich opiekunowie byli pod wielkim wrażeniem głębi humanistycznego przesłania i poziomu artystycznego prezentacji XIII Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości organizowanego przez ZSP nr 2 i Dąbrowski Dom Kultury. Program pobytu młodych Amerykanów obejmował również zwiedzanie synagogi, cmentarza żydowskiego oraz miejsca upamiętnionego męczeństwem rodziny Mędalów w Szarwarku.
Odwiedzający Dąbrowę dostali też symboliczne upominki od burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego.
Oto niektóre z opinii nastolatków uczestniczących w tym niezwykłym dniu nauki o historii i postawach ludzkich w sytuacjach ekstremalnych:
„ Dzięki za gościnę. Dąbrowa jest fantastycznym miastem i byłem ujęty ciepłym przyjęciem nas tutaj. Jestem również wdzięczny za pokazanie nam polskiej perspektywy widzenia Holokaustu. Występy artystyczne w DDK to połączenie artyzmu i energii”– Henry.
„Uważam, że tego typu zajęcia są doskonałym sprawdzianem naszych umiejętności komunikowania się po angielsku. Kontakt z ludźmi żyjącymi na innej półkuli był też dla mnie niezapomnianym doświadczeniem kulturowym”– Ewa.
ZSP nr 2