Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

„Młodzi, Kompetentni, Nowocześni”

30 maja 2018 | Brak komentarzy

Na rynku coraz ważniejsza jest praktyczna nauka zawodu, zdobycie kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych ze Szczucina odpowiadając na te potrzeby realizuje projekt praktyk zagranicznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój.

Projekt „ Młodzi, Kompetentni, Nowocześni” skierowany jest dla uczniów PCEiKZ kształcących się w kierunku mechanika, informatyka oraz teleinformatyka.

Jak informuje Koordynator Projektu o chętnych do zdobycia nowego zawodu lub podwyższenia swoich kwalifikacji nie było trudno. A warunki odbywania praktyk są bardzo atrakcyjne. Uczestnicy projektu nie ponoszą żadnych kosztów finansowych związanych z udziałem w projekcie. Podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, przygotowanie do udziału w projekcie pokryte jest ze środków unijnych.

PCEIKZ: Rozpoczynając prace nad przedsięwzięciem dokonaliśmy analizy naszych potrzeb dotyczących rozwoju oferty edukacyjnej naszej placówki oraz konieczności podjęcia działań zmierzających do zwiększenia jakości kształcenia. Przeprowadzając analizę sytuacji placówki opracowaliśmy listę celów projektu, a także zastanowiliśmy się nad tym, do których grup docelowych będą przede wszystkim skierowane nasze działania.

Na przełomie kwietnia i maja 2018 uczestnicy projektu wrócili z pierwszej 2-tygodniowej mobilności z Grecji. Byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Pracowali w firmach branży mechanicznej, informatycznej i teleinformatycznej. Wszyscy zostali docenieni przez greckich pracodawców za zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy. Na 2 tygodniowe praktyki wyjechało 56 uczniów, którzy zgłosili się do udziału w projekcie, przeszli pomyślnie proces rekrutacyjny i zostali zakwalifikowani do udziału w projekcie. Pomyślne ukończenie mobilności zawodowej za granicą przez uczniów wiąże się ze zdobyciem kwalifikacji i doświadczenia zawodowego za granicą, zwiększenia swoich szanse na rynku pracy.

Wyjazd na staże poprzedzony został przygotowaniem językowo-kulturowo-pedagogicznym. W ramach tego przygotowania uczestnicy zakwalifikowani do udziału w projekcie wzięli udział w kursie języka angielskiego zawodowego, w warsztatach psychologicznych oraz w kursie w zakresie kultury greckiej.

Wyjazd na praktyki to nie tylko zdobywanie doświadczenia zawodowego w realnym miejscu pracy, to także możliwość zwiedzania najciekawszych zabytków w Grecji oraz obcowanie z kulturą, tradycją, językiem angielskim jak i greckim.
Odbycie praktyk poza granicami kraju pozwoliło uczestnikom na zdobycie doświadczenia w różnych sytuacjach życiowych oraz na rozwój umiejętności porozumiewania się i komunikacji w międzynarodowym, międzykulturowym środowisku, co ma pośredni wpływ na rozwój kompetencji językowych młodzieży.

Na koniec stażu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty o odbytym stażu od partnerów projektu, a także dokumenty Europass-Mobilność, potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe w czasie stażu. Zdobyte doświadczenie jest szczególnie ważne w momencie ukończenia szkoły i perspektywie pomyślnego przystąpienia do Zewnętrznego Egzaminu Zawodowego oraz w przypadku poszukiwania pracy. Dodatkowo tak bogate doświadczenie zawodowe jest gwarancją zdobycia pracy w wielu nowoczesnych zakładach.

PCEiKZ


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)