MIESZKANIA KONTENEROWE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Dwa mieszkania kontenerowe dla uchodźców z Ukrainy staną przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Lokale kupił Urząd Marszałkowski w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna – Fundusze Europejskie dla Ukrainy”.
Gmina we własnym zakresie zajmie się przygotowaniem terenu i przyłączy do kontenerów.
Do mieszkań kontenerowych przeprowadzą się dwie rodziny uchodźców, które teraz zajmują mieszkania interwencyjne.
Pomysł można było zrealizować w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna – Fundusze Europejskie dla Ukrainy”.
Lokale socjalne zabezpieczamy w ramach nadzwyczajnych potrzeb naszych mieszkańców, ale kiedy pojawiła się potrzeba udostępnienia ich rodzinom z Ukrainy, tak właśnie zrobiliśmy– mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.
Kontenery maja stanąć w Dąbrowie Tarnowskiej do końca roku. Zlokalizowane będą przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Gmina przeznaczyła 50 tysięcy złotych na przygotowanie działki, na której staną mieszkania kontenerowe.
Trzeba przygotować fundamenty, zapewnić dostęp do energii elektrycznej i wody, wykonać kanalizację. Myślę, że te mieszkania będą w miarę komfortowe – dodaje burmistrz.
W mieszkaniach w Dąbrowie Tarnowskiej zamieszkają dwie rodziny uchodźców. W przyszłości gmina chce włączyć mieszkania kontenerowe do zasobu lokali socjalnych i komunalnych.
Po montażu kontenerów i umieszczeniu w nich rodzin, podpiszemy z nimi stosowne umowy – będziemy pobierać opłaty za media. Jeżeli jednak nie będzie już potrzeby przekazywania mieszkań dla rodzin z Ukrainy, z lokali tych skorzystają nasi mieszkańcy – tłumaczy burmistrz Kaczmarski.
W sumie, jak informuje Urząd Marszałkowski, w ramach projektu zakupionych zostało 19 mieszkań kontenerowych, które trafią w do siedmiu gmin; umowy z kolejnymi są właśnie podpisywane. Dąbrowa Tarnowska jest pierwszą, która taką umowę podpisała.
Mieszkania wyprodukowała jedną z małopolskich firm. W środku jest w pełni wyposażona łazienka (dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Jest też aneks kuchenny z szafkami i lodówką. Pomieszczenia są ogrzewane i klimatyzowane. Resztę wyposażenia ruchomego do poszczególnych pomieszczeń ma zapewnić gmina – wyjaśnia Magdalena Opyd, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Magdalena Opyd dodaje, że w pierwszej kolejności mieszkania będą udostępniane uchodźcom, ale jeśli nie będzie już to konieczne, samorząd może zarządzać lokalami zgodnie z potrzebami gminy.
źródło: Radio Kraków