Dzisiaj:
Sobota, 28 grudnia 2024 roku
Antoni, Dobrowiest, Emma, Godzisław, Teofila

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

27 stycznia 2022 | Brak komentarzy

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) został uchwalony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w 2005 roku. Ma on uczcić pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Data nie jest przypadkowa, bo to właśnie 27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia największego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten jest niezwykle ważny. Dzięki niemu pamięć o zagładzie i ofiarach Holokaustu jest wciąż żywa.

Holokaust nie ominął mieszkańców powiatu dąbrowskiego. Przed II wojną światową zamieszkiwało tutaj 7 tysięcy Żydów. W 1942 roku w Dąbrowie Tarnowskiej utworzono getto żydowskie, do którego sprowadzono Żydów z tego miasta i okolic. Ostatecznie jego likwidacja odbyła się 19 września 1943 roku.

II wojna światowa pochłonęła wiele istnień ludzkich pochodzenia żydowskiego, ale także Polaków, którzy za niesioną im pomoc karani byli śmiercią. Przypominają o tym pomniki, obeliski i zbiorowe mogiły na cmentarzach żydowskich w Dąbrowie Tarnowskiej i Szczucinie.

Na szczucińskim cmentarzu żydowskim pochowano między innymi Żydów zastrzelonych 12 września 1939 roku przez żołnierzy Wehrmachtu. Natomiast na dąbrowskim cmentarzu żydowskim znajdują się zbiorowe mogiły 800 Żydów zamordowanych przez Niemców podczas wojny.

W naszym regionie okres Holokaustu przeżyło niewielu ponad 150 Żydów. Z tych, którzy przeżyli znaczna część wyemigrowała z Polski w ciągu pierwszych dwóch lat po zakończeniu wojny oraz w latach 1956-1968.

powiatdabrowski.pl

Holocaust na terenie Dąbrowy Tarnowskiej
Historia Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej
Cmentarz Żydowski
Synagoga w „NIECODZIENNIKU”


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)