Maszyny wjechały na obwodnicę! (aktualizacja)
Ruszyły długo oczekiwane prace na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej! Samorządowcy miejscy i mieszkańcy Dąbrowy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż 22 sierpnia zakończył się długi, i pełen niepokoju, czas oczekiwania na pojawienie się maszyn na terenie budowy.
Oprócz maszyn, kierowników budowy, geodetów, podwykonawców i pracowników na terenie budowy pojawili się również włodarze Dąbrowy Tarnowskiej, którzy monitorują sytuację związaną z pracami budowlanymi na obwodnicy miasta.
Jeszcze wczoraj wydawało się, że zasadnym będzie wysłanie do GDDKiA zapytania w sprawie rozpoczęcia prac budowlanych, a taki list sporządzili burmistrz i jego zastępca w odpowiedzi na liczne wątpliwości mieszkańców miasta i obawy samorządowców.
Dziś sytuacja uległa zmianie. Na placu budowy, na 12 dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, wjechały maszyny i ruszyły pierwsze prace. Wykonawca, który wygrał przetarg na budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, zaraz po podpisaniu umowy zobowiązał się, że rozpocznie prace jeszcze w wakacje i dotrzymał słowa, choć do 3 września pozostało bardzo niewiele czasu.
Czas realizacji liczy się od 10 lipca, czyli momentu podpisania umowy na budowę (nie wlicza się do tego okresów zimowych – od 15 grudnia do 15 marca).
– Cieszymy się, że ruszyły nareszcie prace związane z budową obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Samorząd cały czas przyglądał się, co tam się dzieje i jak przebiegają postępy w tej inwestycji jeszcze przed podpisaniem umowy i po podpisaniu. Ciągle monitorowaliśmy tę inwestycję i czekaliśmy na wywiązanie się z deklaracji.
Oczekujemy my i mieszkańcy miasta, a przede wszystkim ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie placu budowy, co stwarza im od dłuższego czasu pewne niedogodności. Chociaż jest opóźnienie ze strony wykonawcy, liczymy że terminy zostaną dotrzymane, zobaczymy rezultaty prac i będziemy się mogli wreszcie zabrać za przebudowę centrum miasta, na którą oczekują mieszkańcy – mówi nam burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, dzieląc się pierwszymi wrażeniami z placu budowy.
– Ruszyły długo oczekiwane praca przy budowie obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Trwają prace przy ulicy Oleśnickiej związane z wykonaniem wiaduktu – estakady nad ulicą Oleśnicką. Podwykonawcą jest jedna z dąbrowskich firm. Na miejscu są maszyny, a burmistrz i ja wizytujemy teren – dodaje wiceburmistrz Stanisław Ryczek.
Przedłużające się oczekiwanie na rozpoczęcie prac budowlanych budziło zaniepokojenie lokalnych samorządowców, którzy dopiero teraz mogą odetchnąć z ulgą.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W związku z chwilową nieobecnością rzeczniczki GDDKiA Iwony Mikrut-Purchli, czekamy na odpowiedź ze strony Generalnej Dyrekcji.
Wykonawca informuje, że z 27-08-2018r. konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX sp. z o.o. (Lider),
AZI-BUD sp. z o.o. (Partner), Duna Aszfalt Ut es Melyepitó. (Partner), rozpocznie planowe roboty budowlane w ramach kontraktu pn.: „Kontynuacja budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73”. Do dnia 27-08-2018r. na terenie budowy są prowadzone roboty przygotowawcze poprzedzające właściwe roboty budowlane.
Otrzymaliśmy oczekiwany komentarz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (oddział w Krakowie) w sprawie budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Przytaczamy go w całości:
Realizacja robót na obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej rozpocznie się w dniu 27.08.2018 r. Wykonawcą zadania jest Konsorcjum firm w składzie: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. (Lider), AZI-BUD Sp. z o.o. (Partner), DUNA ASZFALT Út-és Mélyépítõ Kft. (Partner).
Zgodnie z umową czas realizacji przewidziany jest na 15 m-cy (bez okresów zimowych). Zakończenie prac przewidziane jest na pierwsze półrocze 2020 roku. Obecnie Wykonawca zgłosił trzech podwykonawców. Kolejni podwykonawcy będą zgłaszani sukcesywnie w miarę postępu robót.
Aktualnie na budowie trwają roboty przygotowawcze (w tym wytyczenie pasa drogowego, wytyczenie robót i przygotowanie terenu pod zaplecza techniczne), co jest zgodne z harmonogramem, który w pierwszym okresie realizacji zadania zakłada spełnienie wymagań formalnych warunkujących przystąpienie do realizacji robót takich jak: inwentaryzacja stanu technicznego istniejących dróg, budynków i studni w bezpośrednim sąsiedztwie budowy, opracowanie Raportu środowiskowego/przyrodniczego, opracowanie i uzgodnienie Projektu Tymczasowej Organizacji Robót, opracowanie Projektów Technologii i Organizacji Robót.
us
fot. UM w DT