Dzisiaj:
Niedziela, 24 listopada 2024 roku
Dobrosław, Emilia, Emma, Flora, Franciszek, Gerard, Gerarda, Gerhard, Jan, Mina, Pęcisław, Protazy

Maria Konopnicka i jej świat literacki

7 października 2015 | komentarze 2

8 października wspominamy 105 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej polskiej poetki, nowelistki, krytyka literackiego. Z tej okazji Filia Biblioteczna w Gruszowie Wielkim przygotowała autorską wystawę pt: ”Maria Konopnicka i Jej świat literacki”, by przypomnieć Jej wielkie dzieło, które trwa w pamięci kolejnych pokoleń.

Spora część dorobku Konopnickiej to pełna humoru oparta na motywach ludowych twórczość dla dzieci , w której odkrywa przed nimi świat wiejskiej przyrody.

Zawsze wrażliwa na krzywdę, spiesząca z pomocą, pozostaje w naszej pamięci jako współorganizatorka międzynarodowego protestu przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni. Poetka włożyła również wiele serca w twórczość patriotyczną. W 1908 r. podarowała nam i przyszłym pokoleniom Polaków „Rotę”. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród„- to słowa, które w każdym z nas wzbudzają poczucie dumy i tożsamości narodowej.

Prezentowana wystawa zawiera wiele ciekawych wątków z życia i twórczości literackiej wzbogaconych o zdjęcia miejsc związanych z jej domem rodzinnym w Suwałkach, Kaliszu, Warszawie, dworku w Żarnowcu. Są także informacje na temat śmierci poetki i miejsc pamięci. Ekspozycję wzbogacono o dzieła autorskie i publikacje krytyków literackich, oraz plastyczne scenki do bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Organizując wystawę staraliśmy się ukazać mądrą, pełną dobroci i szlachetnego serca, postać poetki.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania do końca października w godzinach pracy biblioteki.

”… Proście wy Boga o takie mogiły
Które łez nie chcą
ni skarg, ni żałości
Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły
Na dzień przyszłości”
M. Konopnicka

MBP w D.T.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 7 października 2015 o 22:56
    buc :
    Piękne.Ale kiedy wreszcie oderwiemy się od wartości muzealnych.Moc czynu, zdrój siły.Dziś to trochę zabytkowe, wręcz komiczne.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  2. 8 października 2015 o 01:44
    korin :
    jedna z pierwszych polskich feministek
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)