MALUNKI Z ZALIPIA NA KRAJOWEJ LIŚCIE NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
Zalipie zostało wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego. Malowaną wieś rozsławiają kwiaty, które maluje się na domach i wewnątrz: na meblach, ścianach, sufitach, piecach.
Kolorowe bukiety zdobią stodoły, studnie, psie budy i ule.
Jak mówi dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab, wpis na krajową listę jest dużym wyróżnieniem, docenieniem twórców, a także zobowiązaniem do kultywowania tradycji.
– Jest to bardzo duże wyróżnienie dla Zalipia i dla malarek zalipiańskich, że to działanie, ta ich twórczość zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To jest na prawdę prestiżowa lista, na której w tej chwili jest wpisanych 103 działania. Zalipie zostało wpisane na 102 pozycji. To faktycznie taka wyjątkowa lista jeśli chodzi o prestiż.
Kazimierz Kurczab tłumaczy, że dzięki wpisaniu na listę twórczość malarek będzie chroniona prawnie.
– Państwo roztacza opiekę nad tą twórczością, zapewnia informacje o tej twórczości, czyli propagowanie tego nie tylko w kraju, ale tak samo za granicą. Na twórców nakłada też obowiązki pewne. Przede wszystkim chodzi o to, żeby zachować cały czas ciągłość. Składając wniosek musieliśmy wpisać taki plan działania na najbliższe lata polegający na tym, że będą przygotowywane wydawnictwa na temat malarstwa zalipiańskiego, że będą różnego rodzaju działania podejmowane jeżeli chodzi o propagowanie tego malarstwa. Jednym z tych elementów jest oczywiście kontynuacja konkursu Malowana Chata.
Wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to pierwszy krok, by w przyszłości ubiegać się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego z naszego regionu wpisana jest bobowska koronka klockowa i ciężkowickie wikliniarstwo.
Zalipie w ciągu roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z różnych zakątków Polski i wielu krajów świata, a japońska izba turystyczna umieściła je na liście 30 najpiękniejszych wsi na świecie.
źródło: RDN Małopolska