Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

MAŁOPOLSKI SZLAK OGRODÓW

26 sierpnia 2022 | 1 komentarz

W Małopolsce powstał atrakcyjny „produkt” turystyczny, który łączy w sobie rekreację, edukację, profilaktykę zdrowotną i ochronę środowiska. Mowa o Małopolskim Szlaku Ogrodów, do którego systematycznie dołączają kolejne obiekty i w tym roku będzie liczył już 42 członków.

Jest co zwiedzać! Ogrody zachwycają roślinnością, ale nie tylko, ponieważ zlokalizowane są w niezwykłych miejscach.

To idealny plan na weekendowe wycieczki, z których wrócisz zrelaksowany z niezapomnianymi wrażeniami i pięknymi zdjęciami.
Małopolski Szlak Ogrodów jest podzielony na 3 główne regiony: tarnowski, sądecki i krakowski. Ogrody znajdujące się na Szlaku, to ogrody różnego typu: użytkowe, edukacyjne, ozdobne, terapeutyczne, prywatne, jak i publiczne. Dla każdego coś dobrego.

Przykładowe obiekty? Zapraszamy na krótki przegląd ogrodów.
W regionie krakowskim hitem często goszczącym na zdjęciach w mediach społecznościowych jest Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie, w którym oprócz lawendy rośnie wiele, wiele innych roślin, dzięki czemu ogród przyciąga o różnych porach roku. Kolejne niezwykłe miejsce znajdziemy na Wawelu, gdzie odtworzono Ogrody Królewskie. Zobaczymy tu również winnice będące wspomnieniem tradycji uprawy winorośli na wzgórzu wawelskim. Pozostajemy w Krakowie, gdzie na mapie Małopolskiego Szlaku Ogrodów jest również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – najstarszy istniejący ogród botaniczny w Polsce. To miejsce tętni życiem kulturalnym, ponieważ odbywają się tutaj koncerty, pokazy filmowe i teatralne a także prezentowane są wystawy. W królewskim mieście warto też odwiedzić m.in. Rodzinny Ogród Działkowy nad Rudawą. Poza Krakowem olbrzymią popularnością cieszy się Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, w którym w po wejściu na wieżę widokową można zobaczyć„ namalowany” za pomocą tysięcy drzew, krzewów i kwiatów 3-hektarowy obraz przedstawiający postać papieża Polaka. Długość alejek wypełnionych niezwykłymi historiami z życia św. Jana Pawła II wynosi aż 8 kilometrów!

Przenosimy się do regionu tarnowskiego, gdzie na szlaku znajdziemy m.in. Ogród Pałacu Goetzów Okocimskich. Przy okazji warto zwiedzić odrestaurowany pałac wzniesiony przez założyciela Browaru Okocim. Nie pałac, ale również zabytkowy dwór można odwiedzić w Parku Paderewskiego w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło Ciężkowic. Spacerowicze zobaczą rzadkie okazy drzew np. 300-letnie dęby, jak i nurogęsi czy czaple przebywające nad tutejszym stawem. W poszukiwaniu walorów zdrowotnych polecamy wybrać się do Ogrodu Hortiterapii w Jadownikach Mokrych. – W naszym ogrodzie umieszczone są elementy wspomagające terapię, takie jak: ścieżka sensoryczna i suchy strumień, które pozwalają na zapoznanie się z różnorodnością faktur, a także służą do rehabilitacji motoryki dużej, sadzawka kaskadowa (długa na ponad 20 metrów sztuczna rzeka) umożliwiająca bezpośredni, łatwy kontakt z żywiołem wody. W ogrodzie znajduje się również punkt widokowy, który jest wzniesionym na 1 metr tarasem, pozbawionym barier architektonicznych, służącym kontemplacji otaczającej przyrody i poznawaniu środowiska skalistego. Rabaty wzniesione, zapewniają sensoryczne poznanie świata roślin za pomocą zmysłów, umożliwiają hortiterapię czynną z pozycji wózka inwalidzkiego – tłumaczą właściciele ogrodu.

Co nas czeka w regionie sądeckim? Tylko w Muszynie mamy okazję zwiedzić Ogród Magiczny, Ogród Biblijny, Ogrody Sensoryczne, a także Park Kultury i Dawnego Rzemiosła przy Dworze Starostów Muszyńskich. W skład kompleksu wchodzi również Dom Garncarza, gdzie można nauczyć się lepienia naczyń z gliny. Około 3 tysięcy roślin znajduje się w Ogrodzie Marzeń w Myślcu niedaleko Starego Sącza. Ogród zachwyca też małą architekturą i wykorzystuje ekologiczne rozwiązania, jak biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków, ogniwa fotowoltaiczne, zbiorniki na wodę deszczową. Na Małopolski Szlak Ogrodów trafił obiekt spoza wspomnianych regionów. Mianowicie Górski Ogród Botaniczny w Zakopanem. Rozmieszczenie roślin w ogrodzie ma odzwierciedlać naturalny, piętrowy układ roślinności w Tatrach. Ulokowano tutaj też gatunki rzadkie, ginące i zagrożone.

Lista obiektów należących do Małopolskiego Szlaku Ogrodów oraz mapa do pobrania znajdują się na stronie internetowej: www.malopolskiszlakogrodow.pl

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 26 sierpnia 2022 o 21:05
    Sprostowanie :
    Dzwoniłam do Pałacu Goetzow, niestety nie można tam wejść tak sobie, nie ma zwiedzania, jedynie organizowane są tam wesela, wielka szkoda, że nie udostępnia się wnętrz
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)