Lekcja historii w Brniu (mp3)
Konferencja historyczna w 151 rocznicę Powstania Styczniowego zainaugurowała projekt „12 karat z dziejów Brnia i Powiśla Dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych”.
Inicjatorem jest Centrum Polonii w Brniu. To pierwsze spotkanie rozpoczynające cykl mający na celu, przede wszystkim, przybliżenie mieszkańcom dziejów ich Małej Ojczyzny w jej historycznych granicach.
Inaugurację projektu rozpoczęła konferencja historyczna poświęcona Powstaniu Styczniowemu, podczas której referaty wygłosili lokalni historycy: Włodzimierz Piasecki i dr Andrzej Skowron. Referat dr Marka Jachyma przedstawił, w skrócie, dyrektor Centrum Polonii Stanisław Krawiec, który rozpoczął spotkanie.
Włodzimierz Piasecki opowiedział o władzach Galicji Zachodniej w okresie Powstania Styczniowego i przedstawił wybrane sylwetki powstańców związanych z powiatem dąbrowskim. Dr Andrzej Skowron opowiedział o wyprawie Dunajewskiego i innych przeprawach powstańczych przez Wisłę. Referat dr Marka Jachyma przybliżył Szczucin w okresie Powstania Styczniowego.
– Projekt „12 kart z dziejów Brnia i Powiśla Dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych” ma upowszechniać i promować wiedzę z zakresu historii, zachęcać do pielęgnowania i samodzielnego badania dziejów lokalnych oraz budować więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez przypominanie ważnych, aczkolwiek niekiedy zapominanych, postaci i wydarzeń lokalnych – deklarują autorzy projektu.
Nowy, interesujący projekt realizowany przez Centrum Polonii w Brniu, oprócz wydania 12 kart z dziejów Brnia i Powiśla, zakłada organizację konferencji i spotkań tematycznych poświęconych wydarzeniom, ludziom i miejscom z powiatu dąbrowskiego, „które znalazły trwałe miejsce w podręcznikach historii Polski” oraz konkursów fotograficznych, plastycznych i literackich dla szkół i przedszkoli, a także opracowanie lekcji edukacyjnych. Projekt obejmuje Powiśle Dąbrowskie w jego historycznych granicach (z uwzględnieniem gmin Wietrzychowice i Żabno).
Na historycznych kartach do kolekcjonowania (z ogólnymi informacjami z podręczników oraz materiałami archiwalnymi i fotograficznymi z terenu powiatu dąbrowskiego na tle wydarzeń z historii Polski) znajdą się tematy związane z przedmiotem spotkań, a wśród nich:
– Wydarzenia z historii Polski – epoka saska i stanisławowska – wydarzenia lokalne: rodzina Czartoryskich, założenie ogrodu francuskiego w Brniu, sytuacja powiatu po rozbiorach
– Wieś i dwór w I połowie XIX wieku
– Powstanie Listopadowe
– Konspiracje galicyjskie, wyprawa powstańców na Tarnów w 1846 r. i rabacja
– Zorganizowane już spotkanie poświęcone Powstaniu Styczniowemu
– Powstanie stronnictw politycznych, wybory do sejmu krajowego, parlamentu wiedeńskiego, administracja austriacka i powołanie powiatu dąbrowskiego
– Emigracja z powiatu dąbrowskiego
– Poeci, malarze i architekci – m.in. związki Wyspiańskiego, Rydla, Malczewskiego z powiatem, Feliks Konopka i Maria Pawlikowska – Jasnorzewska
– 100 – lecie wybuchu I wojny światowej, Józef Piłsudski i Legiony na Powiślu, działalność Jana Franciszka Konopki w Tymczasowej Radzie Stanu
– Centralny Okręg Przemysłowy – powiat dąbrowski i okolice w II RP
– Wielokulturowość na Powiślu: kultura sakralna, żydowska, ludowa
– II wojna światowa i Żołnierze Wyklęci – kampania wrześniowa i działania partyzanckie, akcja III most, rozbicie więzienia UB w Dąbrowie Tarnowskiej.
Projekt zostanie zgłoszony do ogólnopolskiego programu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra”. Jeżeli pomysłodawcy otrzymają dofinansowanie, wydana zostanie także historyczna gra planszowa mająca na celu utrwalenie wiadomości z historii i dziedzictwa lokalnego w formie zabawy.
Zapraszamy do wysłuchania referatów poświęconych Powstaniu Styczniowemu, wygłoszonych podczas pierwszego spotkania z cyklu „12 kart z dziejów Brnia i powiśla dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych”.
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Ula Skórka