Dzisiaj:
Wtorek, 24 grudnia 2024 roku
Adam, Ada, Adamina, Adela, Ewa, Ewelina, Ewelin, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Zenobiusz

Lekcja historii w Brniu (mp3)

23 stycznia 2014 | 1 komentarz

Konferencja historyczna w 151 rocznicę Powstania Styczniowego zainaugurowała projekt „12 karat z dziejów Brnia i Powiśla Dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych”.

Inicjatorem jest Centrum Polonii w Brniu. To pierwsze spotkanie rozpoczynające cykl mający na celu, przede wszystkim, przybliżenie mieszkańcom dziejów ich Małej Ojczyzny w jej historycznych granicach.

Inaugurację projektu rozpoczęła konferencja historyczna poświęcona Powstaniu Styczniowemu, podczas której referaty wygłosili lokalni historycy: Włodzimierz Piasecki i dr Andrzej Skowron. Referat dr Marka Jachyma przedstawił, w skrócie, dyrektor Centrum Polonii Stanisław Krawiec, który rozpoczął spotkanie.

Włodzimierz Piasecki opowiedział o władzach Galicji Zachodniej w okresie Powstania Styczniowego i przedstawił wybrane sylwetki powstańców związanych z powiatem dąbrowskim. Dr Andrzej Skowron opowiedział o wyprawie Dunajewskiego i innych przeprawach powstańczych przez Wisłę. Referat dr Marka Jachyma przybliżył Szczucin w okresie Powstania Styczniowego.

Projekt „12 kart z dziejów Brnia i Powiśla Dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych” ma upowszechniać i promować wiedzę z zakresu historii, zachęcać do pielęgnowania i samodzielnego badania dziejów lokalnych oraz budować więzi z „Małą Ojczyzną” poprzez przypominanie ważnych, aczkolwiek niekiedy zapominanych, postaci i wydarzeń lokalnych – deklarują autorzy projektu.

Nowy, interesujący projekt realizowany przez Centrum Polonii w Brniu, oprócz wydania 12 kart z dziejów Brnia i Powiśla, zakłada organizację konferencji i spotkań tematycznych poświęconych wydarzeniom, ludziom i miejscom z powiatu dąbrowskiego, „które znalazły trwałe miejsce w podręcznikach historii Polski” oraz konkursów fotograficznych, plastycznych i literackich dla szkół i przedszkoli, a także opracowanie lekcji edukacyjnych. Projekt obejmuje Powiśle Dąbrowskie w jego historycznych granicach (z uwzględnieniem gmin Wietrzychowice i Żabno).

Na historycznych kartach do kolekcjonowania (z ogólnymi informacjami z podręczników oraz materiałami archiwalnymi i fotograficznymi z terenu powiatu dąbrowskiego na tle wydarzeń z historii Polski) znajdą się tematy związane z przedmiotem spotkań, a wśród nich:

– Wydarzenia z historii Polski – epoka saska i stanisławowska – wydarzenia lokalne: rodzina Czartoryskich, założenie ogrodu francuskiego w Brniu, sytuacja powiatu po rozbiorach

– Wieś i dwór w I połowie XIX wieku

– Powstanie Listopadowe

– Konspiracje galicyjskie, wyprawa powstańców na Tarnów w 1846 r. i rabacja

– Zorganizowane już spotkanie poświęcone Powstaniu Styczniowemu

– Powstanie stronnictw politycznych, wybory do sejmu krajowego, parlamentu wiedeńskiego, administracja austriacka i powołanie powiatu dąbrowskiego

– Emigracja z powiatu dąbrowskiego

– Poeci, malarze i architekci – m.in. związki Wyspiańskiego, Rydla, Malczewskiego z powiatem, Feliks Konopka i Maria Pawlikowska – Jasnorzewska

– 100 – lecie wybuchu I wojny światowej, Józef Piłsudski i Legiony na Powiślu, działalność Jana Franciszka Konopki w Tymczasowej Radzie Stanu

– Centralny Okręg Przemysłowy – powiat dąbrowski i okolice w II RP

– Wielokulturowość na Powiślu: kultura sakralna, żydowska, ludowa

– II wojna światowa i Żołnierze Wyklęci – kampania wrześniowa i działania partyzanckie, akcja III most, rozbicie więzienia UB w Dąbrowie Tarnowskiej.

Projekt zostanie zgłoszony do ogólnopolskiego programu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Muzeum Historii Polski „Patriotyzm jutra”. Jeżeli pomysłodawcy otrzymają dofinansowanie, wydana zostanie także historyczna gra planszowa mająca na celu utrwalenie wiadomości z historii i dziedzictwa lokalnego w formie zabawy.

Zapraszamy do wysłuchania referatów poświęconych Powstaniu Styczniowemu, wygłoszonych podczas pierwszego spotkania z cyklu „12 kart z dziejów Brnia i powiśla dąbrowskiego na tle wydarzeń i procesów historycznych”.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ula Skórka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 29 stycznia 2014 o 14:07
    Jarosław :
    Liczę na to, że mieszkańcy Dąbrwy Tarnowskiej do własnych mieszkań przyjmą co najmniej po jednej rodzinie ukraińskich uchodźców, którzy w przypadku wybuchu ukraińskiej wojny domowej napłyną do naszego kraju wielotysięcznym strumieniem.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)