Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

Kwiaty na moście, pokaz filmów i odsłonięcie tablicy

24 maja 2018 | Brak komentarzy

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzech ważnych wydarzeniach, które zaplanowane zostały w ciągu najbliższych dni w Tarnowie.

25 maja w corocznej akcji „Kwiat dla Bohatera” na Moście rtm. Pileckiego, 29 maja w pokazie kolejnych filmów z serii „Pierwsi Niepodlegli” w Klubie Inteligencji Katolickiej a 2 czerwca w odsłonięciu tablicy, poświęconej Gabrielowi Dubielowi.


* W piątek, 25 maja mija 70. rocznica śmierci bodaj największego współczesnego polskiego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym dniu, już po raz szósty, odbędzie się w Tarnowie akcja „Przynieś Kwiat dla Bohatera”. W jej ramach prosimy – o dowolnej porze – o przyniesienie na Most im. Rotmistrza Pileckiego (nad Wątokiem, w ciągu ulic Starodąbrowska – Mostowa), bukietu kwiatów, najlepiej polnych.

Oddajemy w ten sposób hołd Bohaterowi, autorowi Raportu z KL Auschwitz (gdzie poszedł na ochotnika, aby założyć ruch oporu), żołnierzowi I i II konspiracji, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, żołnierzowi II Korpusu gen. Andersa, a w końcu – ofierze komunistycznych oprawców, zamordowanej 70 lat temu w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy.

* W najbliższy wtorek 29 maja o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do Klubu Inteligencji Katolickiej przy Rynku 24 w Tarnowie na drugi już wieczór z premierami kilku filmów krótkometrażowych o bohaterach pierwszych chwil niepodległości w roku 1918, które przygotowujemy w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”. Wstęp jest oczywiście wolny.

Z kolei 2 czerwca (sobota) o godzinie 11:00 zapraszamy wszystkich chętnych na uroczystość odsłonięcia Tablicy pamiątkowej (fundowanej przez rodzinę) na domu przy ul. Kościuszki 33, w którym mieszkał i działał Gabriel Dubiel (1880-1942), bardzo ważna dla polskiej niepodległości, ale zapomniana, postać – nauczyciel I i III Gimnazjum w Tarnowie (a potem w latach 30. nauczyciel Karola Wojtyły w Wadowicach), prezes Związku Strzeleckiego w Tarnowie, współorganizator drugiego gniazda „Sokoła” na Strusinie i Uniwersytetu Ludowego, działacz ludowy (współzałożyciel PSL „Piast”, poseł na Sejm RP w latach 1921-1927), założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Ludowej Inteligencji, bliski współpracownik W. Witosa i W. Korfantego (w III powstaniu śląskim), związany także blisko z obozem piłsudczyków, m.in. minister oświaty w rządzie „lubelskim” I. Daszyńskiego, zamordowany w KL Auschwitz.

Uważamy, że Gabriel Dubiel to postać, którą szczególnie warto przywołać w tym roku i symbolicznie przyjąć jako patrona uroczystości stulecia odzyskania niepodległości, obchodzonych – nie tylko w naszym mieście – ponad wszelkimi podziałami.

Na uroczystość zapraszamy, wraz z rodziną bohatera, zatem przedstawicieli wszystkich formacji politycznych i organizacji społecznych oraz samorządowców, działających w Tarnowie i okolicach, szczególnie na Powiślu Dąbrowskim, gdzie Dubiel się urodził i przeżył pierwsze lata.

Po uroczystości, w hotelu Tarnovia, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, poświęconego G. Dubielowi (z serii „Pierwsi Niepodlegli”). Zaprasza Społeczny Komitet Stulecia Odzyskania Niepodległości, który współorganizuje to wydarzenie.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)