„Książeczka minimalisty”
Babauta L.: Książeczka minimalisty: przewodnik szczęśliwego człowieka. Wyd. Helion, 2014 r. Sokrates powiedział, iż „tajemnicą szczęścia nie jest pragnienie więcej, tylko wyuczenie się umiejętności cieszenia się z posiadania mniej”.
Myśl niniejszą oddaje najpełniej „Książeczka minimalisty” L. Babauty. Powstała na fali zainteresowania minimalizmem. Widoczny w ostatnich latach jako trend, styl życia, jest odpowiedzią na powszechny i ostentacyjny konsumpcjonizm.
Zwolennicy minimalizmu promują życie proste, ale nie ascetyczne, życie samowystarczalne, bo pozbawione wielu przedmiotów i usług. Minimalizm to droga ku wolności, wybór priorytetów życiowych według potrzeb i wartości. Minimalizm jest przede wszystkim w głowie. Ludzie dążąc do szczęścia upatrują je w spełnianiu swoich pragnień. To z działania czerpią radość, a nie z posiadania. E. Fromm zapytałby „mieć czy być?”.
Książka L. Babuty to jeden z wielu poradników o minimalizmie na rynku polskim. Wyróżnia go minimalizm posiadanych stronic, natomiast maksymalizm wiedzy. Książka składa się z 22 rozdziałów. Omawia minimalizm, który dotyczy: domu, podróży, odzieży, jedzenia, fitness czy finansów. Autor zawarł także wiele zagadnień (rozdziałów) charakterystycznych dla współczesności, np. „biurko minimalistyczne”, komputer minimalistyczny”, „cyfrowo bez papieru”.
Dzisiejszy krajan nie do końca jest świadomym konsumentem. Tłumaczą go jednak względy historyczne, tj. „czasy koloru szaroburego, siermiężne”. Ale zespół Tilt śpiewał, iż „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”.
„Książeczka minimalisty” to poradnik, który w sposób zwięzły wskazuje czym jest życie minimalistyczne, i radzi, jak korzystać z minimalizmu, by odkryć swoją drogę, a może przemyśleć swoje życie na nowo!
Upraszczając: mniej rzeczy, to mniej bałaganu, a to mniej sprzątania. We wszem.
Danuta Józefowicz
Biblioteka Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej