Dzisiaj:
Sobota, 18 stycznia 2025 roku
Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska

KOSTKI LOGICZNE I SPEEDCUBING, CZYLI NOWY SPORT, KTÓRY ZACHWYCA WIELU

23 kwietnia 2022 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Praktycznie wszyscy wprost uwielbiamy uczucie, które nam towarzyszy przy grach i zabawach. Trudno nie wspomnieć też o satysfakcji po zwycięskim zakończeniu łamigłówki czy dowolnej innej aktywności.

Jak psychologowie twierdzą, im większy wysiłek coś włożymy, tym większą satysfakcję odczuwamy. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się takie sporty, jak szachy czy speedcubing. Wymagają one bowiem określonego nakładu czasu, niemniej jednak osiągnięcie poziomu pozwalającego na rywalizację z innymi jest niezwykle satysfakcjonujące, a przy okazji dobrze płatne.

Wcale jednak nie musimy grywać w szachy czy też układać kostek logicznych tylko po to, aby jeździć na zawody. To doskonały sposób na rozwijanie umysłu, a przy okazji rozrywkę czy też sposób na stres.

Historia powstania kostek logicznych jest dość zabawna!

W 1974 roku na Węgrzech powstała z pozoru bardzo prosta gra logiczna, która już niedługo później podbiła serca wielu osób na całym świecie. Niegdyś w każdym domu znaleźć można było kostkę, ponieważ ich układanie korzystnie wpływa na pracę umysłu. Jej autor jednak nie miał takiej intencji, aby tworzyć grę dla najmłodszych. Opracował on tę kostkę, ponieważ szukał sposobu na bardziej plastyczne i obrazowe ukazanie zasad trójwymiarowości i przestrzeni swoim studentom. Węgierski architekt i rzeźbiarz stał się jednak ojcem nowej dyscypliny sportu, a jego łamigłówka rozpoznawalna jest na całym świecie. Co ciekawe, pierwsze ułożenie zajęło mu około miesiąc, a sam twórca nie zarobił tak ogromnej sumy, jakby mogło mu się to wydawać. Patent odkupiła japońska firma, która spiła śmietankę z tego twórczego wynalazku.

Czym jest speedcubing? Jakie są rekordy ułożenia kostki?

Speedcubing, czy też speedsolving, to dyscyplina sportu, która polega na czasowej rywalizacji w jak najszybszym ułożeniu kostek logicznych w określonych rozmiarach. Pierwsze zawody odbyły się już w 1982 roku i już wtedy czas układania był dużo niższy niż pierwsze zarejestrowane przez samego twórcę, wynosiło bowiem 22.95 sekund. Zawodnicy mogą rywalizować w wielu kategoriach, które różnią się od siebie sposobem układania i tym, co się układa. Rozmiarów kostek logicznych jest bowiem całkiem sporo. Oczywiście najpopularniejsza, standardowa kostka jest rozmiarów 3x3x3 i w niej rekord w singlu, a więc w nieuśrednionym czasie ułożenia, wynosi 3,47. Wynik należy do obywatela Chin. A jak wygląda sytuacja w innych rozmiarach? Najszybciej kostka 4×4 ułożona została w niespełna 17 sekund, kostka 5×5 zaś w ponad 34 sekundy. Speedcube Cię zainteresował? Do rywalizacji potrzebna jest tylko kostka. Najlepsze znajdziesz pod adresem netcube.com.pl. Sklep NetCube jest w tym aspekcie godny rozpatrzenia, ponieważ ceny są tam konkurencyjne, a jakość najwyższa.