Dzisiaj:
Niedziela, 8 września 2024 roku
Adrian, Adrianna, Klementyna, Maria, Nestor, Radosław, Radosława

„KORPUS WSPARCIA SENIORÓW” W GMINIE DĄBROWA TARNOWSKA NA 2024 r.

31 maja 2024 | Brak komentarzy

Gmina Dąbrowa Tarnowska w ramach rządowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024, otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa, w formie dotacji celowej,  w całkowitej wysokości 78 378 zł na realizację zadań ustawowych pomocy społecznej w bieżącym roku.

Celem programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2024 r. jest wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych: świadczonych w formie usług sąsiedzkich ( Moduł I ) oraz poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych ( Moduł II).

Program osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” był z powodzeniem realizowany w gminie Dąbrowa Tarnowska już w poprzednich latach, o czym pisaliśmy tutaj: http://www.kurierdabrowski.pl/korpus-wsparcia-seniorow-w-gminie-dabrowa-tarnowska.

Na podstawie umowy zawartej w dniu 21-05-2024r. pomiędzy Skarbem Państwa – Wojewodą Małopolskim, a Gminą Dąbrowa Tarnowska, reprezentowaną przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Pana Krzysztofa Kaczmarskiego otrzymano dofinansowanie na realizację następujących zadań:

-wsparcie gminy w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich ( Moduł I),

– wsparcie gminy na realizację usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość ( Moduł II).

Pośrednimi adresatami programu są mieszkańcy gminy Dąbrowa Tarnowska w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

W ramach zadań określonych w art. 17 ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023r. poz. 901 z późn. zm.), tj. na organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich  – Moduł I otrzymano środki finansowe w wysokości 53 941zł, zaś całkowita wartość zadania wynosi 67 427zł (z uwzględnieniem wkładu własnego gminy).

W tym roku Gmina po raz pierwszy przystąpiła do realizacji usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich skierowanych do seniorów w wieku 60 lat i więcej. Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, czyli formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Usługi z zakresu zaspokojenia codziennych potrzeb bytowych obejmują m. in. dostarczenie produktów żywnościowych, przygotowanie lub dostarczanie posiłków i – w razie potrzeby – pomoc w ich spożywaniu; czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i czynności dotyczące prowadzenia spraw osobistych (w tym pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i w dostępie do świadczeń zdrowotnych). Usługi z zakresu opieki higieniczno – pielęgnacyjnej obejmują m. in.  utrzymanie higieny osobistej, pomoc przy ubieraniu, zapobieganie odleżynom i odparzeniom.

Usługi z zakresu zapewnienia kontaktów z otoczeniem obejmują m. in. aktywne zagospodarowanie czasu wolnego, prowadzenie rozmów, pomoc w utrzymywaniu i rozwijaniu więzi rodzinnych, kontaktów z osobami z najbliższego otoczenia i wspomaganie uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Powyższe usługi są realizowane w miejscu zamieszkania osoby korzystającej z pomocy. Udzielane są na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc może być udzielana również z urzędu. Przyznanie lub odmowa przyznania pomocy, a także całkowite lub częściowe zwolnienie z ponoszenia odpłatności za świadczone usługi, następuje w drodze decyzji administracyjnej wydanej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Koszt jednej godziny usług określany jest w umowach zawartych przez gminę Dąbrowa Tarnowska z wykonawcami usług. Wymiar usług sąsiedzkich nie może przekraczać 20 godzin miesięcznie.

W ramach Modułu I  planuje się uruchomienie w gminie Dąbrowa Tarnowska 10 środowisk pomocy sąsiedzkiej.

Ponadto w ramach zadań określonych w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, tj. podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych – Moduł II, na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska realizowany będzie przyjęty przez Radę Miejską w Dąbrowie Tarnowskiej programu osłonowego pn. „Korpus Wsparcia Seniora” na 2024 rok.

Na realizację ww. zadania otrzymano środki finansowe z budżetu państwa w wysokości 24 437zł, zaś całkowita wartość zadania wynosi 30 547zł (z uwzględnieniem wkładu własnego).

Przyjęty program osłonowy przewiduje organizowanie i realizowanie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 60 lat i więcej w zakresie realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość”.

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania poprzez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. Gmina Dąbrowa Tarnowska otrzymała dofinansowanie kosztów użytkowania „opasek bezpieczeństwa” zakupionych w 2022 r. w ramach „Korpusu Wsparcia Seniorów”.

W ramach ww. programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2024 rok, 40 seniorów z gminy Dąbrowa Tarnowska otrzymało „opaskę bezpieczeństwa” obsługiwaną 24 godziny na dobę przez centralę monitoringu. Urządzenie to zapewnia nadzór, rejestruje i przyjmuje zgłoszenia alarmowe przesyłane sygnałem SOS z „opaski bezpieczeństwa”, co pozwala na podjęcie konkretnych i adekwatnych czynności. W zależności od sytuacji po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. „Opaski bezpieczeństwa” są wyposażone m. in. w przycisk bezpieczeństwa SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, moduły monitorujące podstawowe funkcje życiowe (puls, saturację, pomiar ciśnienia), funkcje umożliwiające komunikację z centralą opieki.

Udzielenie powyższego wsparcie nie zależy od kryterium dochodowego i nie jest przyznawane w drodze decyzji administracyjnej.

Przyznanie powyższych dotacji możliwe było w związku z przyjęciem stosownych uchwał przez Radę Miejską w Dąbrowie Tarnowskiej, wymaganych programem „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2024 rok.

Dzięki programowi „Korpus Wsparcia Seniora” na 2024r., realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej (MOPSiWR), seniorzy z gminy Dąbrowa Tarnowska otrzymują pomoc m. in. w czynnościach dnia codziennego oraz zyskują większe poczucie bezpieczeństwa.

Więcej informacji na temat programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 można uzyskać w MOPSiWR osobiście lub dzwoniąc pod numer  14 657-83-83 oraz na stronie internetowej (http://www.mopsiwr.pl/aktualnosci/program-korpus-wsparcia-seniora-na-2024r) i na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (https://www.gov.pl/web/rodzina/program-korpus-wsparcia-seniorow-2024).