Dzisiaj:
Niedziela, 23 lutego 2025 roku
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz, Piotr, Romana, Roma, Seweryn

KONFERENCJA PROFILAKTYCZNA

23 lutego 2025 | Brak komentarzy

Troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w codziennej pracy wychowawcy i nauczyciela to temat kolejnej konferencji, bardzo interesującej i niezwykle potrzebnej nie tylko osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą.

Konferencję w DDK zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją.

Organizatorami wydarzenia była tradycyjnie Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Dąbrowie Tarnowskiej oraz starostwo powiatowe, zaś partnerem – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Tegorocznej konferencji jako hasło przyświecały słowa D. H. Lawrence’a: „Trzeba żyć bez względu na to, ile razy runęło niebo”.

Depresja u dzieci i młodzieży jest jedną z najpowszechniejszych chorób psychicznych, a według przerażających statystyk ten problem się nasila. Niewiele zmniejszyła się na przestrzeni ostatnich lat liczba samobójstw wśród młodocianych, a najmłodsze dziecko, które usiłowało popełnić samobójstwo miało zaledwie… osiem lat! Dane statystyczne dotyczące tych zjawisk przedstawił precyzyjnie mł. asp. Mariusz Przeniosło z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Chciałbym jednak, żeby pośród tych liczb, wykresów, statystyk dostrzegli państwo to, że każde samobójstwo to dramat nie tylko jednej osoby, dramat jednostki, ale to dramat prze to całych rodzin, grup społecznych, grup rówieśniczych. Eksperci twierdzą, że jedno samobójstwo wpływa bezpośrednio i traumatycznie na 135 osób w bezpośrednim otoczeniu osoby, która dokonała aktu samobójczego – mówił asp. Mariusz Przeniosło, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, który w swojej prelekcji zwrócił uwagę na statystyki suicydalne w skali światowej, ogólnopolskiej, małopolskiej i lokalnej – w powiecie dąbrowskim. Niestety także Powiśla nie ominęło to niepokojące zjawisko nie tylko w postaci dokonanych samobójstw, ale także nieudanych prób samobójczych.

Depresja dzieci i młodzieży w kontekście funkcjonowania ucznia w domu i szkole to temat referatu wygłoszonego przez Mariusza Wielgusa, psychoterapeuty i psychologa w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Prelegent wygłosił także drugą prelekcję – wieńczącą konferencję, pt. Jak wesprzeć ucznia z depresją? Werbalne i niewerbalne aspekty komunikacji z osobą zmagającą się z trudnościami.

Justyna Nykiel-Nowak, psychoterapeutka w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w Tarnowie omówiła zaś temat Traumy wczesnodziecięcej, choroby, rozwodu rodziców i innych sytuacji trudnych jako czynników wpływających na zdrowie psychiczne dziecka i nastolatka.

Konferencje organizowane przez dąbrowską Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną i starostwo powiatowe, we współudziale Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej zagościła na stałe w programie istotnych dąbrowskich wydarzeń edukacyjnych i prewencyjnych. Każdorazowo niesie ze sobą ważne przesłanie; praktykom przekazuje istotne wskazówki w pracy z dziećmi i młodzieżą, a każdego odbiorcę uwrażliwia na potrzeby osób zmagających się z trudnościami bądź kryzysem psychicznym, uświadamiając, że niejednokrotnie nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, by pomóc zagubionym młody, wesprzeć ich, a może nawet powstrzymać przed czynem samobójczym. Konferencje bardzo często dotykają tematyki depresji wśród dzieci i młodzieży, gdyż nawet w mniejszych środowiskach zauważana jest tendencja wzrostowa zachorowań u coraz młodszych uczniów.

Tegoroczne wykłady uświadomiły odbiorcom, że depresja niejedno ma imię, uwidacznia się często poprzez niecharakterystyczne objawy, a nawet może się kryć za pozorowanym uśmiechem. Są więc różne oblicza depresji u młodych i nie każda manifestuje się poprzez zauważalny smutek.

Na zakończenie koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego na powiat dąbrowski, Bogdan Sosin zwrócił uwagę na dąbrowski Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny zlokalizowany przy ul. Piłsudskiego 21 (działający w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie). Koordynator zwrócił się z prośbą do uczestników konferencji, by rozpropagowali działalność PZK, które oferuje natychmiastowe, bezpłatne wsparcie (niewymagające skierowania!) dla osób powyżej 18 roku życia doświadczających kryzysu psychicznego. Niewiele jest takich miejsc dla dorosłych (może poza infoliniami kryzysowymi, które nie świadczą jednak bezpośredniej pomocy), gdzie mogliby liczyć na pomoc w depresji, czy po próbie samobójczej.
O ile, jak wspomniał mł. asp. Mariusz Przeniosło, młody pacjent po udaremnionej lub nieudanej próbie samobójczej zostanie przyjęty na oddział psychiatryczny, o tyle dorosły najprawdopodobniej nie będzie zewidencjonowany jako niedoszły samobójca, nie otrzyma wsparcia i pozostawiony sam sobie po zakończeniu interwencji wróci do domu, do swojego środowiska.

Początek konferencji zainaugurowali przedstawiciele organizatorów: starosta Lesław Wieczorek oraz i dyrektor PPP w Dąbrowie Tarnowskiej, Justyna Tomaszowicz. Oficjalnego zamknięcia dokonali wicestarosta Krzysztof Bryk oraz dyrektor Justyna Tomaszowicz.

Uczestnicy konferencji otrzymali pamiątkowe zakładki do książek z losowym przesłaniem i zdjęciami autorstwa Dagmary Jedynak oraz certyfikaty uczestnictwa.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)