Koneser „pirackich” gier i programów z zarzutami!
Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 22-letniemu mieszkańcowi gminy Dąbrowy Tarnowskiej, który przez okres kilku lat w tym będąc jeszcze nieletnim ściągał nielegalnie z Internetu gry oraz programy komputerowe zapisując je na komputerze i następnie na płytach CD-R.
W ten sposób stworzył sobie pokaźną kolekcję gier oraz różnego rodzaju programów komputerowych.
Ekspertyza biegłego wykazała również, że na twardym dysku komputera własności podejrzanego znajdują się pliki muzyczne oraz filmy, które uzyskał w sposób przestępczy za pośrednictwem sieci typu peer-to-peer (P2P), która oprócz funkcji umożliwiającej ściąganie danego pliku z sieci automatycznie rozpowszechnia pobierany plik do innych użytkowników sieci.
Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Tarnowie w dniu 31 grudnia 2013r.
– Policjanci Wydziału Kryminalnego w wyniku podjętych działań uzyskali informację, że w domu mieszkalnym w jednych z pod dąbrowskich miejscowości znajduje się duża ilość płyt CD z zawartością pirackich programów oraz gier komputerowych. W związku z powyższym zatrzymano ponad pół tysiąca nośników w postaci płyt CD oraz DVD oraz komputer typu notebook. Zabezpieczone przedmioty należały do 22-latka mieszkańca powyższego domu. Jak ustalono w trakcie prowadzonego dochodzenia ściągał on z Internetu gry oraz programy komputerowe zapisując je najpierw na komputerze, a następnie nagrywając je na płytach CD i DVD tworząc w ten sposób kolekcję gier komputerowych i programów komercyjnych dostępnych w ówczesnym czasie na rynku. Płyty w opakowaniach były podobne do oryginałów, gdyż na nich znajdowały się kopie obwolut z oryginalnych opakowań danej gry lub programu. Płyty znajdowały się w specjalnych regałach do tego przeznaczonych. Na komputerze również ujawniono ponad 5 tys. utworów muzycznych oraz filmy, które sprawca ściągnął nielegalnie z sieci za pośrednictwem programów typu „peer-to-peer” i rozpowszechniał innym użytkownikom sieci – mówi st.asp. Krzysztof Lechowicz
W prowadzonej sprawie w oparciu o uzyskaną ekspertyzę z zakresu informatyki przedstawiono 22-latkowi zarzuty wielokrotnej kradzieży internetowej gier i programów komputerowych oraz wielokrotnego ściągania z sieci plików muzycznych oraz filmów, które po zapisaniu na komputerze rozpowszechniał do innych użytkowników sieci za pośrednictwem programów do tego przeznaczonych wbrew przepisom Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podejrzany przyznał się do ich popełnienia i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze.
Pamiętajmy:
*Nielegalne uzyskanie gry lub programu komputerowego poprzez ściągniecie z Internetu jest przestępstwem kradzieży internetowej, takim samym jak pospolita kradzież cudzej rzeczy, zagrożona karą do 5 lat pozbawienia wolności!
*W ramach tzw. „własnego użytku osobistego” dozwolone jest korzystanie z już rozpowszechnionego utworu muzycznego lub filmu (nie dotyczy gier oraz programów komercyjnych), w tym wykonanie kopii posiadanej, oryginalnej płyty oraz udostępnienie jej członkom rodziny lub znajomym – art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
*Programy takie jak np. Bearshare, BitTorrent, eMule, DC++ i inne, wykorzystywane do pobierania plików muzycznych w formacie MP3 lub filmów z Internetu za pośrednictwem sieci peer-to-peer (P2P), w trakcie pobierania danych automatycznie wysyłają (rozpowszechniają) pobierane pliki, co jest przestępstwem – art. 116 i art. 117 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
KP Policji w D.T.