Dzisiaj:
Sobota, 11 stycznia 2025 roku
Feliks, Hilary, Honorata, Hygin, Krzesimir, Matylda, Mechtylda

Koneser „pirackich” gier i programów z zarzutami!

8 stycznia 2014 | komentarzy 13

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 22-letniemu mieszkańcowi gminy Dąbrowy Tarnowskiej, który przez okres kilku lat w tym będąc jeszcze nieletnim ściągał nielegalnie z Internetu gry oraz programy komputerowe zapisując je na komputerze i następnie na płytach CD-R.

W ten sposób stworzył sobie pokaźną kolekcję gier oraz różnego rodzaju programów komputerowych.

Ekspertyza biegłego wykazała również, że na twardym dysku komputera własności podejrzanego znajdują się pliki muzyczne oraz filmy, które uzyskał w sposób przestępczy za pośrednictwem sieci typu peer-to-peer (P2P), która oprócz funkcji umożliwiającej ściąganie danego pliku z sieci automatycznie rozpowszechnia pobierany plik do innych użytkowników sieci.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Tarnowie w dniu 31 grudnia 2013r.

Policjanci  Wydziału Kryminalnego w wyniku podjętych działań uzyskali informację,  że w domu mieszkalnym w jednych z pod dąbrowskich miejscowości znajduje się duża ilość płyt CD z zawartością pirackich programów oraz gier komputerowych.   W związku z powyższym zatrzymano ponad pół tysiąca nośników w postaci płyt CD oraz DVD oraz komputer typu notebook.  Zabezpieczone przedmioty należały do 22-latka mieszkańca powyższego domu. Jak ustalono w trakcie prowadzonego dochodzenia ściągał on z Internetu gry oraz programy komputerowe zapisując je najpierw na komputerze, a następnie nagrywając je na płytach CD i DVD tworząc w ten sposób kolekcję gier komputerowych i programów komercyjnych dostępnych w ówczesnym czasie na rynku. Płyty w opakowaniach były podobne do oryginałów, gdyż na nich znajdowały się kopie obwolut z oryginalnych opakowań danej gry lub programu. Płyty znajdowały się w specjalnych regałach do tego przeznaczonych. Na komputerze również ujawniono ponad 5 tys. utworów muzycznych oraz filmy, które sprawca ściągnął nielegalnie z sieci za pośrednictwem programów typu „peer-to-peer” i rozpowszechniał innym użytkownikom sieci – mówi st.asp. Krzysztof Lechowicz 

W prowadzonej  sprawie w oparciu o uzyskaną ekspertyzę z zakresu informatyki przedstawiono 22-latkowi zarzuty wielokrotnej kradzieży internetowej gier i programów komputerowych oraz wielokrotnego ściągania z sieci plików muzycznych oraz filmów, które po zapisaniu na komputerze rozpowszechniał do innych użytkowników sieci za pośrednictwem programów do tego przeznaczonych wbrew przepisom Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podejrzany przyznał się do ich popełnienia i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

Pamiętajmy:

*Nielegalne uzyskanie gry lub programu komputerowego poprzez ściągniecie z Internetu jest przestępstwem kradzieży internetowej, takim samym jak pospolita kradzież cudzej rzeczy, zagrożona karą do 5 lat pozbawienia wolności!

*W ramach tzw. „własnego użytku osobistego” dozwolone jest korzystanie z już rozpowszechnionego utworu muzycznego lub filmu (nie dotyczy gier oraz programów komercyjnych), w tym wykonanie kopii posiadanej, oryginalnej płyty oraz udostępnienie jej członkom rodziny lub znajomym – art. 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

*Programy takie jak np. Bearshare, BitTorrent, eMule, DC++ i inne, wykorzystywane do pobierania plików muzycznych w formacie MP3 lub filmów z Internetu za pośrednictwem sieci peer-to-peer (P2P), w trakcie pobierania danych automatycznie wysyłają (rozpowszechniają) pobierane pliki, co jest przestępstwem – art. 116 i art. 117 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

KP Policji w D.T.

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 9 stycznia 2014 o 06:34
    ALI :
    To jest szczyt hipokryzji, wszyscy ściągają różne filmy, czy muzyke i władza o tym wie ale udaje, że łapie przestepców, a powtarzam wszyscy coś mają ściągnietego/ ale to kraj tak zakłamany, że aż strach
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 28)
  2. 9 stycznia 2014 o 09:53
    lolo :
    do Ali, gość nie został zatrzymany za to, że ściągał (czytaj KRADŁ)tylko za to, że udostępniał pliki dalej. Jeżeli Ty nie jesteś zakłamany podaj swój adres, "ściągnę" Ci np. rower czy samochód z podjazdu i zostawię potem gdzieś na rynku, aby reszta też mogła go sobie "ściągnąć". Zapewniam Cię, że nie WSZYSCY jak piszesz z tego skorzystają. Pozdrawiam.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 36)
  3. 9 stycznia 2014 o 12:36
    młody :
    a mi się wydaję że gość podchodził pod inne paragrafy ale nie mieli dowodów a pasowało go przyskrzynić więc znaleźli płyty ;) - Przypadek? - Nie sądzę. ;)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  4. 9 stycznia 2014 o 17:37
    ja :
    lolo ma całkowitą rację, ale patrząc po ocenie komentarzy zwykłe złodziejstwo jest głęboko zakorzenione w społeczeństwie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -5 (w sumie : 17)
  5. 9 stycznia 2014 o 19:52
    Anonim :
    "*Nielegalne uzyskanie gry lub programu komputerowego poprzez ściągniecie z Internetu jest przestępstwem kradzieży internetowej, takim samym jak pospolita kradzież cudzej rzeczy, zagrożona karą do 5 lat pozbawienia wolności!" Bzdura. Art. 278 §2 k.k. mówi wyraźnie: Tej samej karze [co za kradzież] podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy W CELU OSIĄGNIĘCIA KORZYŚCI MAJĄTKOWEJ. Z tego przepisu wynika jasno, że ściąganie programów tylko na własny użytek NIE jest kradzieżą w rozumieniu kodeksu karnego. Pociągnąć za to do odpowiedzialności karnej można by próbować co najwyżej na gruncie art. 293 §1 k.k. w zw. z art. 291 §1 k.k. lub 292 §2 k.k. - tj. za paserstwo, a nie kradzież, co moim zdaniem i tak jest co najmniej dyskusyjne.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 15)
  6. 9 stycznia 2014 o 20:47
    krzysiek :
    Do JA no faktycznie kradzież nie samowita!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 13)
  7. 9 stycznia 2014 o 23:56
    xxx :
    Rzeczywiście, tam gdzie krytykuje się złodziejstwo, są od razu minusy. Jednak to prawda, że Polska to kraj złodziei. Uczciwi ludzie to mniejszość. I w ogóle jak policja zadziała i złapie pijaka albo złodzieja, to od razu atak na policję. Boże! Gdzie ja żyję. Czy są jacyś porządni Polacy? Odezwijcie się, bo się pochlastam... :(((((
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 14)
  8. 10 stycznia 2014 o 08:35
    lolo :
    Do Krzysiek - naucz się najpierw ortografii a potem wypowiadaj na poważniejsze tematy. Do Anonim - gdyby ktoś przelał sobie pieniądze z Twojego konta internetowego na swoje to by je sobie przelał czy Ci je ukradł?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 12)
  9. 10 stycznia 2014 o 10:23
    yyy :
    popieram po to są policjanci,,,,
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 10)
  10. 10 stycznia 2014 o 13:04
    Anonim :
    Do lolo - słowa "w rozumieniu kodeksu karnego" to słowa klucz. Kradzież pieniędzy z konta bankowego jest kradzieżą jak każda inna. Nielegalne ściąganie oprogramowania na własny użytek W ŚWIETLE OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA KARNEGO natomiast już nie, niezależnie od tego jak takie postępowanie oceniamy moralnie (i w tej kwestii się nie wypowiadałem).
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 11)
  11. 11 stycznia 2014 o 09:09
    lolo :
    Drogi Anonimie w moim pierwszym komentarzu napisałem "gość nie został zatrzymany za to, że ściągał (czytaj KRADŁ)tylko za to, że udostępniał pliki dalej" i tu się częściowo z tobą zgadzam, z tym wyjątkiem, że kradzież to kradzież chociaż napiszesz, że to bzdura lub inaczej ją nazwiesz. Wiesz chyba, że korzystanie z pirackich kopii filmowych i nielegalnych programów komputerowych może być podciągnięte pod wiele paragrafów. Wg prawa te działania są KARALNE i nie chodzi tu tylko o moralność. Poniżej przytaczam kilka paragrafów z Kodeksu Karnego i Prawa Autorskiego stosowanych w przypadku łamania praw autorskich: Art. 117.1 (Prawo Autorskie) Kto bez upoważnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechniania utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie. Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 278 par.1 (Kodeks Karny). Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Art. 278 par.2 (K.K.) Tej samej karze podlega kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Art. 116.1 (P.A.) Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram, lub nadanie. Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Art. 118.1 (P.A.) Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia od 3 miesięcy do lat 5. Art. 291 par.1 (K.K.) Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jego zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Art. 291 par.2 (K.K.) W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Art. 292 par.1 (K.K.) Kto rzecz o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została ona uzyskana za pomocą czynu zabronionego , nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 292 par. 2 (K.K.) W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w par.1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Art. 293 par.1 (K.K.) Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  12. 11 stycznia 2014 o 20:29
    krzysiek :
    Do Lolo: A Ty Lolo naucz się zasad interpunkcji, jeśli już wypominasz mi ortografię. Pozdrawiam.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 7)
  13. 1 czerwca 2023 o 13:30
    w4r4z :
    dopóki Bóg się nie wypowie NIE wierzę aby to była kradzież
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)