Koncert Orkiestry Klezmerskiej-zaproszenie
W najbliższą niedzielę 24 czerwca o godz.17:00 na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur (synagoga) w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się niezwykły koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.
Będzie to część festiwalu „Galicjaner Sztetl” (Dni Pamięci Żydów Galicyjskich), którego głównym organizatorem jest od wielu lat Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Patronat nad niedzielnym koncertem przyjął Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego powstała pod koniec lat 90. w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Tworzą ją młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Członkowie Orkiestry są m.in. inicjatorami i współuczestnikami wieloletniego, cyklicznego programu „Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami”.
Podczas spotkań młodzi uczestnicy Orkiestry Klezmerskiej terminują pod okiem najwybitniejszych klezmerów świata – Davida Krakauera, Michaela Alperta, Stuarta Brotmana, Jeffa Warschauera i Debory Strauss, Paula Brodego, Franka Londona. Dziś zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych zespołach (m. in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Marcinem Maseckim), tworzą również własne inicjatywy muzyczne. Do Orkiestry rokrocznie dochodzą nowi, młodzi muzycy, by pod okiem starszych kolegów poznawać świat muzyki klezmerskiej.
Orkiestra to przede wszystkim młodzi ludzie wychowani na Pograniczu – mowa tu zarówno o pograniczu geograficznym, jak i tym kulturowym. Muzyki uczą się nie w szkole, ale na co dzień w zespole prowadzonym przez Wojciecha Szroedera; próby mają w dawnej jesziwie a koncerty w odremontowanej synagodze. W ich muzyce słychać wpływ tradycji, ale przede wszystkim fantastyczną energię i witalność.
Warto dodać, że muzycy Orkiestry zostali zaproszeni do udziału w nagraniu muzyki skomponowanej przez Mikołaja Trzaskę do filmu Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”.
DDK