Koncert chóru „Camerata” z Wieliczki w OSK
Staraniem Pani Elżbiety Achinger – Posłanki na Sejm RP, troszczącej się o los Uniwersytetów Trzeciego Wieku i politykę senioralną w kraju, w dawnej Sali Modłów dąbrowskiej synagogi (Ośrodek Spotkania Kultur) 10 października o godz.16:00 odbędzie się niezwykły koncert wielickiego chóru „Camerata”.
Chór kierowany i prowadzony przez dyrygentkę Izabelę Szotę w składzie blisko 40 osób zaprezentuje wiązankę polskich pieśni oraz – ze względu na specyfikę miejsca dąbrowskiego koncertu – dwa utwory ze znanego na całym świecie musicalu „Skrzypek na dachu”.
„Camerata” ma już 15 lat działalności pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, zaczynała od 16 zapaleńców, obecnie ma w swoim pełnym składzie 50 chórzystów i ta liczna rodzina muzykująca stale się powiększa. Chór ma na swoim koncie liczne występy, 4 nagrane płyty, ostatnia – z 2008 r. zasługuje na szczególne wyróżnienie: jest to krążek z kolędami, na którym znalazły się utwory w wykonaniu: „Cameraty”, Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Chłopięcego Chóru Archidiecezji Wrocławskiej przy Papieskim Wydziale Teologicznym „Pueri Cantores Wratislavienses”.
Dyrygentka Izabela Szota prowadzi chór „Camerata” od 1999 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki epoki baroku. Jej bogaty repertuar obejmuje partie oratoryjne, operowe (m. in. prapremiera opery-intermezza „Larinda e Vanesio” J.A.Hassego), a także operetkowe, musicalowe i pieśni. Izabela Szota ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (specjalności: pedagogiczna oraz dyrygowanie zespołami wokalno – instrumentalnymi), a także klasę śpiewu profesor Teresy Wessely. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jako solistka, kameralistka oraz dyrygent prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i wielu krajach Europy. Współpracowała z wieloma solistami m. in. Opery Krakowskiej oraz zespołami (Krakowski Chór Kameralny, Orfeo 5, Pro Arte, Camerata Cracovia, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Kwartet św. Stanisława), a także z teatrem dramatycznym Bückleina w Krakowie. Występowała w prestiżowych salach wielu krajów Europy (Anglia, Francja, Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Ukraina, Litwa, Czechy) i Polski, m. in. na Zamku Królewskim w Warszawie i Krakowie (cykl „Wieczory Wawelskie”). Brała udział w licznych Festiwalach Muzyki Dawnej w Polsce i Francji (Auvergne Barocca). Posiada w dorobku nagrania TV i CD.
Prowadzi również działalność pedagogiczną. W latach 2000 – 2006 była dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia przy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, w roku 2006 została dyrektorem nowo powstałej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce, którą nadal prowadzi.
Wstęp na koncert w OSK w Dąbrowie Tarnowskiej 10.10 jest wolny! Patronat honorowy nad tym wydarzeniem artystycznym objął Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
DDK