KOLEJNY BOGATY WEEKEND KULTURALNY Z DDK
Początek wakacji zapowiada się w Dąbrowie Tarnowskiej pod względem kulturalnym interesująco i różnorodnie. Piątek 23 czerwca to IX edycja „Koncertu Muzyki Duszy”. Muzyka duszy w dąbrowskiej Synagodze to spotkanie kilku dziedzin kultury.
W tym roku w magiczny wieczór będą korespondować wiersze Haliny Poświatowskiej i Edwarda Stachury, utwory gitarowe, pianistyczne różnych kompozytorów i piosenki klimatycznie wpisujące się w aurę tajemniczości i poszukiwania sensu życia. Resztę dopełni światło wypełniające wnętrze dawnej Sali Modłów.
Wystąpią uczniowie zajęć prowadzonych przez Łukasza Chmiela w DDK, goście z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, zespół specjalnie utworzony na potrzeby tego wydarzenia i wokaliści zaprzyjaźnieni z ideą koncertów muzyki duszy w Dąbrowie Tarnowskiej. Impreza startuje o godz.19:30.
Sobotni wieczór należeć będzie do miłośników muzyki chóralnej. 24 czerwca o godz.18:00 w urokliwym wnętrzu dawnej Sali Modłów dąbrowskiej synagogi wystąpi znany i lubiany chór SOLski z Tarnowa. Chór przygotowuje na tę okazję specjalny repertuar, dopasowany stylistycznie i tematycznie do niezwykłego miejsca, jakim jest dla muzyków i melomanów Ośrodek Spotkania Kultur.
Będą piosenki z musicalu “Skrzypek na dachu” i przeboje z filmów przedwojennych kompozytorów żydowskich, a także piękne tematy filmowe. Oprócz chóru wystąpią też soliści i duety. Wstęp na obie imprezy jest wolny!
Niedziela to szansa na ucztę duchową ze sztuką Vermeera. W cyklu „Wystawa na ekranie” Kino „Sokół” zaprezentuje największą ekspozycję prac tego artysty wprost z muzeum w Amsterdamie. „Nowy Vermeer. Wystawa wszech czasów” zaprasza widzów na kinową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku ma miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza. Przyjrzymy się w detalach między innymi: „Dziewczynie z perłą”, „Geografowi”, „Mleczarce” („Dziewczynie nalewająca mleko”), „Uliczce”, „Pani piszącej list i jej służącej” czy „Kobiecie z wagą”. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów z około 37 przypisywanych Vermeerowi. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.
Nigdy nie było w historii wystawy, na której zgromadzono aż taką ilość dzieł Vermeera. Obrazy sprowadzono z muzeów rozsianych po całym świecie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji. Po raz pierwszy w historii galeria Frick Collection z Nowego Jorku wypożyczyła trzy obrazy Vermeera, podkreśla to muzeum w komunikacie prasowym. Są to: „Pani pisząca list i jej służąca”, „Przerwana lekcja muzyki” oraz „Oficer i śmiejąca się dziewczyna”.
Bilety na wystawę w Rijksmuseum wyprzedały się w 24 godziny. Obecnie wejściówki można dostać już tylko na czarnym rynku, a ich ceny sięgają kilku tysięcy dolarów. Obejrzenie tego filmu w kinie jest jedyną szansą na zobaczenie tej wystawy. Pasjonujący film z wystawy trwa ponad 90 minut.
Bilety (30 zł normalne, 25 ulgowe) można zakupić w kasie kina albo on line za pośrednictwem portalu internetowego.