Kino Sokół: Zaczarowana wyspa
Rok: 2012; Kraj: USA
światowa premiera!
Georg Friedrich Händel, Jean-Philippe Rameau, Antonio Vivaldi i inni – Zaczarowana wyspa
Jeremy Sams – libretto
Wykonawcy:
Danielle de Niese jako Ariel, Lisette Oropesa jako Miranda, Joyce DiDonato jako Sycorax,
David Daniels jako Prospero, Anthony Roth Costanzo jako Ferdinand, Plácido Domingo jako Neptun, Luca Pisaroni jako Caliban
Phelim McDermott – reżyser
William Christie – dyrygent
Światowa premiera muzycznego pastiszu z XVIII wieku, wykorzystująca muzykę barokowych mistrzów (Händel, Vivaldi, Rameau), do której oryginalne libretto napisał Jeremy Sams. Opera wykorzystuje wątki i postacie z dwóch sztuk W. Szekspira –
„Sen nocy letniej” oraz „Burzy”.
Plácido Domingo to artysta sławny na całym świecie, wieloaspektowy, uznany za jednego z najznamienitszych i najbardziej wpływowych śpiewaków w historii opery. Jest także dyrygentem oraz prężnym administratorem opery jako dyrektor Opery w Los Angeles.
Jako śpiewak ma w swoim repertuarze 134 role operowe – to liczba, jakiej nie osiągnął żaden inny tenor. Ma na swoim koncie ponad 3500 występów. W swojej 40-letniej karierze nagrał ponad 100 płyt z operami oraz kompilacjami arii i duetów, a także wydawnictw będących skrzyżowaniem różnych gatunków muzycznych. Dyrygował najsławniejszymi orkiestrami podczas 450 koncertów symfonicznych i spektakli operowych w największych operach świata.
Plácido Domingo to artysta sławny na całym świecie, wieloaspektowy, uznany za jednego z najznamienitszych i najbardziej wpływowych śpiewaków w historii opery. Jest także dyrygentem oraz prężnym administratorem opery jako dyrektor Opery w Los Angeles.
Jako śpiewak ma w swoim repertuarze 134 role operowe – to liczba, jakiej nie osiągnął nigdy żaden inny tenor. Ma na swoim koncie ponad 3500 występów. W swojej 40-letniej karierze nagrał ponad 100 płyt z operami oraz kompilacjami arii i duetów, a także wydawnictw będących połączeniem różnych gatunków muzycznych. Nagrał m.in. antologię wszystkich tenorowych arii Verdiego oraz wydane przez EMI albumy z wagnerowskimi rolami, których nie wykonywał na scenie: Zygfryda w “Zygfrydzie” i “Götterdämmerung” (Zmierzchu bogów) oraz Tristana w kompletnym nagraniu “Tristana i Izoldy”. Jego praca w studio została nagrodzona 12 statuetkami Grammy, z czego trzy to Latin Grammy. Domingo nagrał również ponad 50 muzycznych video.
Plácido Domingo wystąpił w trzech filmach operowych „Carmen”, „La Traviata” i „Otello”. Użyczył także głosu postaci Monte w filmie Disneya “Beverly Hills Chihuahua”, grał sam siebie w serialu “Simpsonowie”, a transmisję jego “Toski” wystawionej w historycznej scenerii Rzymu obejrzało miliard ludzi w 117 krajach na całym świecie. Dyrygował światowej sławy orkiestrami podczas ponad 450 spektakli operowych i koncertów symfonicznych m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden, Vienna Staatsoper, Operze w Los Angeles, Filharmonii Wiedeńskiej, Filharmonii w Los Angeles i Filharmonii Berlińskiej. W 1993 roku utworzył międzynarodowy konkurs wokalny “Operalia”.
Obchodził niedawno 40-lecie swoich debiutów na scenach Metropolitan Opera, La Scali i Opery w Weronie. W minionym sezonie dodał do swojego repertuaru role tytułową rolę w operze Verdiego “Simon Boccanegra”, w której wystąpił w spektaklach w Metropolitan Opera, La Scali, Covent Garden oraz z Madrycie i Berlinie. W sierpniu 2010 roku spektaklem w Pekinie dodał do swojego repertuaru tytułową rolę w operze “Rigoletto”. Wystąpił w tej roli także we wrześniu w spektaklu „Rigoletto”, transmitowanym na żywo przez telewizję włoską z Mantui, gdzie rozgrywa się akcja opery.
Projekt „The Metropolitan Opera: Live in HD” to cykl bezpośrednich transmisji przedstawień w technologii HDTV. Po raz pierwszy odbył się w 2006 roku pokazem, który obejrzało trzydzieści tysięcy widzów, zgromadzonych w stu pięćdziesięciu salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Met nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Ogromny sukces frekwencyjny „The Metropolitan Opera: Live in HD” sprawił, że wkrótce do projektu przyłączyły się kolejne kina i teatry, także spoza Ameryki.
Metropolitan Opera to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Wykonawczych (The Lincoln Center for the Performing Arts), który to kompleks położony jest pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Jego historię tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tu Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini oraz Arturo Toscanini, Gustaw Mahler i wielu innych.. Scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Debiut na deskach Met to marzenie wszystkich wykonawców, a spełnienie go otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. W przedstawieniach, reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli czy Laurent Pally, biorą udział największe współczesne gwiazdy sceny operowej.
szczegóły: Kino Sokół