Kino Sokół: DROGA NA DRUGĄ STRONĘ
29 kwietnia 2013 | Brak komentarzy
Rok: 2011
Kraj: Polska
Rumuńsko-polski film „Droga na drugą stronę” w reżyserii Anci Damian, którego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski, otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych na zakończonym 9 czerwca 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Film właśnie ukazał się w Polsce na DVD i jest dostępny tylko w sprzedaży wysyłkowej na stronie www.droganadrugastrone.pl
„Droga na drugą stronę” najlepszym filmem
„Droga na drugą stronę” wygrała konkurs filmów pełnometrażowych i otrzymała główną nagrodę w tej sekcji – Kryształ dla najlepszego filmu pełnometrażowego. Film jest połączeniem animacji, dokumentu i elementów fikcji. Jego fabuła została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007-2008, kiedy rumuński więzień Claudiu Crulic zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki w krakowskim areszcie.
Festiwal w Annecy
Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Jest równie ważny dla filmu animowanego, jak festiwal w Cannes dla filmu aktorskiego. Co roku podczas imprezy pokazywanych jest około 180 filmów animowanych z całego świata, w kilku sekcjach konkursowych m.in.: pełen metraż, krótki metraż, serial telewizyjny, specjalny filmy telewizyjny, film edukacyjny, przemysłowy i naukowy, reklama, teledysk i film dyplomowy. Poza sekcjami konkursowymi publiczność mogła obejrzeć wyselekcjonowane animacje krótkometrażowe. ( według PISF)
Polskie animacje w Annecy
W dotychczasowej historii festiwalu, do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 polskich filmów. Animacja „Krok” autorstwa Piotra Kamlera w 1975 roku otrzymała Grand Prix festiwalu i została wybrana filmem 30-lecia. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodzone zostały również m.in.: „Labirynt” Jana Lenicy, „Wszystko jest liczbą” Stefana Schabenbecka, „Klatki” Mirosława Kijowicza, „Apel” Ryszarda Czekały, „Och, och…” Bronisława Zemana, „Refleksy” Jerzego Kuci, „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, „Ściany” Piotra Dumały, „Laska” Michała Sochy. ( według PISF)
Kolejna prestiżowa nagroda dla filmu.
Grand Prix na festiwalu w Annecy jest kolejną nagrodą dla filmu „Droga na drugą stronę” – najbardziej uznanej polskiej koprodukcji ostatniej dekady.
O klasie filmu świadczy seria nagród zdobyta na międzynarodowych festiwalach.Obraz został doceniony za granicą m.in. w Locarno (Nagroda Don Kichota), Cottbus (Nagroda Jury Ekumenicznego i Wyróżnienie Jury Międzynarodowego), Kopenhadze (Nagroda Amnesty International), Jihlavie (Nagroda Silver Eye), Meksyku (Srebrna Puma) i Rumunii (Nagroda GOPO za muzykę i dźwięk dla polskich twórców).
W Polsce „Droga na drugą stronę” otrzymała nagrody m.in. na 37. Gdynia Film Festival (Nagroda Specjalna Jury, nagrody za najlepszy dźwięk dla Sebastiana Włodarczyka i Piotra Witkowskiego, nagroda za muzykę dla Piotra Dziubka, nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych), Warszawskim Festiwalu Filmowym (wyróżnienie Jury Międzynarodowego i Jury Ekumenicznego), XVII festiwalu OFAFA w Krakowie (Srebrna Kreska) i 10. edycji Gdańsk Doc Film Festival (Nagroda Główna „Brama Wolności”).
Dotychczas film był zaproszony na kilkadziesiąt prestiżowych festiwali na całym świecie w tym aż na cztery festiwale w USA: Festiwal w Nowym Jorku, San Francisco, Telluride, a także South by Southwest w Austin.
Poza wyżej wymienionymi festiwalami film był prezentowany m.in. na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych w Helsinkach, Dublinie, Goteborgu, Genewie, Zagrzebiu, Trondheim (Norwegia), Wilnie, Linzu ( Austria), Istambule, Vancouver, Rio de Janeiro, Florencji, Busan ( Korea Płd.), Hong –Kongu, Londynie, De Namur ( Belgia) i Reykjaviku.
O filmie
Warto podkreślić, że „Droga na drugą stronę” nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z wrocławską Fundacją Magellana, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. Koproducentem filmu jest także Krakowskie Biuro Festiwalowe. „Droga na drugą stronę” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również nagradzana muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka, a także dźwięk stworzony przez Sebastiana Włodarczyka, Piotra Witkowskiego i Bartłomieja Bogackiego w nowoczesnej, podkrakowskiej wytwórni filmowej Alvernia Studios. W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica podkłada Maciej Stuhr, a narratorem jest Andrzej Olejnik. Polskim dystrybutorem filmu jest FUNDACJA MAGELLAN.
Film pokazywany w pakiecie ze „Świtezią”.
CENA BILETU – 12 zł, ulgowe – 10 zł