„Kindersztuba w szkole – tak, czy nie?”
20 lutego 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uczniowska debata na temat „Kindersztuba w szkole – tak, czy nie?”.
Obrady zainicjowała pomysłodawczyni – B. Warecka ucząca języka polskiego w PSP nr 1, po czym oddała głos marszałkom – Izabeli Kołakowskiej i Łukaszowi Banasiowi (oboje z VI B).
Przedstawili zebranych i przypomnieli regulamin obrad oraz przedstawili temat debaty. Młodzi dyskutanci z dąbrowskich podstawówek spotkali się, by porozmawiać o szkolnej kulturze. Trafnie zdiagnozowali istniejącą sytuację podając wiele przykładów ze swoich placówek. Trafnością ocen i wnikliwością obserwacji zaskoczyli dorosłych uczestników.
Kolejnym etapem było szukanie recepty na lepsze szkolne jutro. I tu też okazało się, że uczniowie pozytywnie zadziwiają. Nie uciekają od samokrytyki i odpowiedzialności. Podali wiele sposobów, jak uczniowie i nauczyciele mogą wdrażać i egzekwować wzorce dobrego zachowania. Zaproponowano między innymi szkolne apele wychowawcze promujące tych, którzy na wyróżnienie zasłużyli. Ukazali zasadność nauczycielskiej konsekwencji w rozliczaniu uczniów z respektowania ustalonych standardów. Odwołali się do Statutu Szkoły, który normuje zasady postępowania.
Nie brakło głosów nacechowanych lekko buntowniczo, bowiem w obronę wzięto wolność ucznia, jego prawo do indywidualizmu i podejmowania decyzji. Wszyscy jednak zgodnie uznali, że wszelkim decyzjom towarzyszą konsekwencje i tylko od nas zależy, co będziemy zbierać za swe czyny – pochwały, czy słowa krytyki.
Dyskusji uważnie przysłuchiwali się: pan burmistrz Marek Minorczyk i pan dyrektor dąbrowskiej Jedynki, Andrzej Milewski. Obaj Panowie aktywnie uczestniczyli w debacie, co dla wszystkich było dowodem uznania dla wysiłku uczniów. Całość merytorycznie nadzorowała polonistka z PSPnr1 – Bogusława Warecka – Łachut. Zgodnie z regulaminem jury w składzie: Iwona Derus, Krzysztof Niemiec i Sławomir Bator oceniali dyskutantów, by wyłonić grupę medalistów – Mistrzów Słowa.
Debata zaowocowała opracowanym Kodeksem Kulturalnego Ucznia i swoistą „Receptą na lepsze jutro”. Te materiały to efekt pracy Wiktorii Pogonowskiej i Jacka Wójtowicza – uczniów klasy VI B z PSP nr 1.
źródło: PSP nr 1 w Dąbrowie Tar.