Kapitał początkowy
Aby ZUS wyliczył kapitał początkowy nie musisz czekać do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pamiętaj – brak kapitału początkowego w znacznym stopniu zmniejszy wysokość twojej emerytury. Warto zadbać o niego już teraz.
Od 1 października 2017r obowiązuje obniżony wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek emerytalnych zapisanych na indywidualnym koncie od 1 stycznia 1999r. oraz średniego dalszego trwania życia. Ta część emerytury, polegająca na obliczeniu kapitału początkowego, podlega bardzo wysokiej waloryzacji.
ZUS oblicza kapitał początkowy na 31 grudnia 1998 r. – bez względu na to, kiedy złożysz wniosek o jego ustalenie.
Jeśli masz udokumentowany okres zatrudnienia przed styczniem 1999 r. – złóż jak najszybciej wniosek o ustalenie kapitału początkowego na formularzu ZUS EKP, dołącz informacje o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ZUS ERP-6,- świadectwa pracy, zaświadczenia od pracodawców, legitymację ubezpieczeniową i książeczkę wojskową dołącz do wniosku. Niech pracodawca lub jego następca prawny na formularzu ZUS Rp-7 potwierdzi twoje okresy zatrudnienia i wynagrodzenie jakie osiągałeś przed 1999 r. Do wniosku dołącz oryginalne dokumenty albo ich odpisy poświadczone przez notariusza.
Jeśli nie masz zaświadczeń o wysokości zarobków potwierdzających zatrudnienie przed styczniem 1999 r. bo twój zakład pracy jest zlikwidowany lub przekształcony wystaraj się o takie potwierdzenia lub uwierzytelnione kopie dokumentów
z archiwum lub innej jednostki, która przechowuje dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy.
Pamiętaj, mając obliczony kapitał początkowy masz wyższą emeryturę!
Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce