Dzisiaj:
Sobota, 5 kwietnia 2025 roku
Borzywoja, Ireny, Wincentego

Kapela Brodów w dąbrowskiej synagodze

11 czerwca 2017 | Brak komentarzy

Niezwykle interesująco zapowiada się późne sobotnie popołudnie 17 czerwca w Dąbrowie Tarnowskiej. W Ośrodku Spotkania Kultur (dawna synagoga) o godz.17:00 wystąpi jeden z najlepszych zespołów klezmerskich w Polsce – „Kapela Brodów” z Olsztyna.

Grupa w ramach trasy „Galicjaner Sztetl” („Dni Pamięci Żydów Galicyjskich”) będzie gościć w regionie i dzięki pozyskaniu przez PWSZ i kilka UTW w regionie (w tym także działającego przy DDK) środków finansowych na realizację zadania: „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Uniwersytety Trzeciego Wieku!” w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.


„Kapela Brodów” to polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów (m.in. na „Folkowym Fonogramie Roku – Nowa Tradycja” organizowanym przez Polskie Radio), chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale np.: „Rozstaje”, Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”, „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata” w Grodzisku Mazowieckim, „Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu Dolnym. Zespół grywa w różnych składach w zależności od repertuaru i okoliczności. Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach, lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów, Witek bierze czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską.
Premiera ich najnowszej płyty „MUZIKAIM” miała miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2015). Na repertuar – działającej od 1992 roku kapeli – składają się utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL.

W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich.

Ze względu na szczególny charakter dąbrowskiego koncertu (zadanie adresowane do studentów UTW zgłaszanych imiennie wcześniej) informujemy, że w OSK 50 można będzie odebrać bezpłatnych 50 wejściówek (w godzinach pracy instytucji od wtorku 13 czerwca). Nie gwarantujemy wolnych miejsc siedzących po wyczerpaniu się wejściówek.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)

Loading...