Dzisiaj:
Czwartek, 26 grudnia 2024 roku
Dionizy, Szczepan, Wróciwoj

Kampania „Znamy i dbamy o prawa Mamy” podsumowana

24 czerwca 2016 | Brak komentarzy

Drugie miejsce Centrum Zdrowia Tuchów w województwie w zakresie warunków porodu. Czwarte miejsce w ogólnym rankingu standardów opieki okołoporodowej wśród szpitali o pierwszym stopniu referencyjności. Trzecie miejsce Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska w tej ostatniej klasyfikacji i drugie miejsce dąbrowskiej porodówki w kategorii podmiotowość.

Takie są wyniki klasyfikacji małopolskich szpitali położniczych w audycie „Mamy prawo”. Projekt zrealizowało stowarzyszenie „Obywatel Mama”.

Na wynik końcowy składały się szczegółowe oceny w kilku ocenianych zakresach. Dużą uwagę zwracano na podmiotowość pacjentek, sposób przekazywania im możliwie pełnych informacji i naturalność stosowanych metod. Aż 80 % pacjentek tuchowskiej porodówki wybiera szpital dzięki znakomitej opinii na jego temat. Blisko 40 % pań posiada plan porodu. Mają one zatem ściśle określone oczekiwania i preferencje dotyczące tego, jak mają być traktowane w okresie okołoporodowym. Niezłe noty tuchowska porodówka otrzymała w kategorii życzliwość personelu, jednak jeszcze lepsze – drugie miejsce w województwie – w kategorii dobre warunki. Tutaj prócz samego wyposażenia sal porodowych, pokoi czy łazienek oceniano też możliwość zachowania intymności, dostępność doradców laktacyjnych oraz psychologa.

Zestawienie sporządzano w okresie od lipca do grudnia 2015 r. Ankietowano jednak mamy, które rodziły dzieci w Małopolsce po maju 2013 r. Dlatego nieco słabszy wynik – w zakresie oceny warunków – odnotowało Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Tam bowiem remont oddziału, który zdecydowanie poprawił warunki dla mam i dzieci, zakończono w lutym 2016 r. Dąbrowska porodówka zdobyła natomiast bardzo dobre oceny w zakresie przestrzegania podmiotowości pacjentek – drugie miejsce w Małopolsce – oraz informowania pacjentek – czwarte miejsce na blisko 30 ocenianych placówek.

– Mamy nadzieję, iż audyt i wnioski z niego wyprowadzone pomogą nam podnieść, jakość opieki nad rodzącymi w każdym aspekcie, także tym, który został wysoko oceniony przez pacjentki – mówi dyrektor medyczny Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska lek. Wojciech Praefort. Informuje on także, że niebawem zwiększy się dostępność doradców laktacyjnych. Kolejna położna rozpoczęła bowiem odpowiedni cykl szkoleniowy w tym zakresie. – Poprzez szkolenia i warsztaty staramy się wciąż doskonalić dbałość o podmiotowość pacjentek. Sądzimy, że stała się ona naszym znakiem firmowym – podsumowuje dyrektor medyczny.

Organizatorzy kampanii podkreślali, że ranking powstał niejako przy okazji ich działań. Sam projekt „Mamy prawo” skupiał się natomiast na tym, aby poprawiać jakość i dostępność opieki okołoporodowej w małopolskich szpitalach i oddziałach położniczych, a także zwrócić uwagę na przestrzeganie standardów obowiązujących w tym zakresie.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)