Jubileusz 70 – lecia ZSP w Brniu
10 czerwca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu świętowano jubileusz 70-lecia szkoły. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Oleśnie, koncelebrowaną przez księdza proboszcza Jana Rybaka, księdza Krzysztofa Trzepacza oraz księdza Jerzego Ciećkę – absolwenta szkoły.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się do szkoły. Gości powitał dyrektor Jarosław Boryczka, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wspaniałą tradycję szkoły, przypominając najważniejsze wydarzenia z jej historii oraz obecne osiągnięcia.
Przy tej okazji dyrektor szkoł wyraził podziękowania dla osób i instytucji wspierających szkołę w działaniach służących podnoszeniu jakości jej pracy, wręczając okolicznościowe adresy i upominki dobroczyńcom placówki: Tadeuszowi Kwiatkowskiemu staroście dąbrowskiemu, Witoldowi Morawcowi wójtowi Gminy Olesno, Salomei Kozioł dyrektor Banku Spółdzielczego w Dąbrowie Tarnowskiej, Marii i Janowi Kowalom właścicielom firmy SĘKPOL oraz panu Marianowi Szajorowi właścicielowi Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
W tym wyjątkowym dniu szkoła gościła Wojciecha Szczepanika Wicewojewodę Małopolski, Tadeusza Kwiatkowskiego Starostę Dąbrowskiego, Marka Kopię Wicestarostę, Barbarę Pobiegło Przewodniczącą Rady Powiatu Dąbrowskiego wraz z radnymi powiatowymi, Krzysztofa Kaczmarskiego Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Witolda Morawca Wójta Gminy Olesno, Ryszarda Ostrowskiego Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty w Krakowie, Andrzeja Kupca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, księdza Jana Rybaka proboszcz parafii św. Katarzyny w Oleśnie, emerytowanego dyrektora szkoły Mariana Żaka, emerytowaną nauczycielkę i żonę pierwszego dyrektora szkoły Genowefę Cieszkowską, dyrektorów szkół, kierowników i dyrektorów jednostek samorządowych i instytucji, wszystkich emerytowanych i byłych pracowników szkoły oraz jej absolwentów.
Na ręce dyrektora szkoła złożono wiele dobrych życzeń i jak na jubileusz przystało, prezenty, za które społeczność szkoły jest bardzo wdzięczna.
Podczas uroczystości głos zabrał Wojciech Szczepanik Wicewojewoda Małopolski, który gratulując tak wspaniałego jubileuszu, przekazał także dyrektorowi szkoły adres okolicznościowy skierowany od Władysława Kosiniaka-Kamysza Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Następnie wystąpił Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, który w imieniu samorządu powiatowego złożył dyrektorowi, rodzicom, gronu pedagogicznemu, absolwentom i uczniom serdeczne gratulacje i podziękowania za codzienną pracę, a także pogratulował dotychczasowych sukcesów.
–Dotychczasowy dorobek Szkoły jest bardzo bogaty i stanowi powód do satysfakcji. Na ten dorobek złożył się wysiłek kilku pokoleń nauczycieli i ich przełożonych, którzy bez względu na różne trudności oraz zmiany strukturalne Szkoły przygotowali i nadal przygotowują młodzież do odpowiedzialnego kreowania własnej przyszłości. To do nich oraz do wszystkich Państwa kieruję wyrazy uznania i szacunku za podtrzymywanie wieloletnich tradycji przyczyniających się do pełnienia przez Szkołę znaczącej roli w powiecie dąbrowskim. Słowa serdecznych podziękowań kieruję również do Rodziców. Życzę, aby Państwa trud wynagradzany był miłością i szacunkiem waszych dzieci. Wszystkim Absolwentom życzę utrzymywania dalszych więzi ze Szkołą i wyrażam pełne przekonanie, że również kolejne roczniki Absolwentów będą chlubiły się przynależnością do wspólnoty tej Szkoły. Niech Szkoła, która zapisała się na trwałe w historii lokalnej społeczności, której mury opuściło wielu wartościowych i wybitnych absolwentów, dalej z równym powodzeniem wykonuje swoją ważną misję. – powiedział starosta.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili także Barbara Pobiegło Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego – absolwentka szkoły, Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Witold Morawiec Wójt Gminy Olesno, Ryszard Ostrowski Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz byli nauczyciele Stanisław Babiarz i Andrzej Stanek.
Uczniowie przygotowali bardzo bogaty program artystyczny, w którym przeplatały się piękna muzyka i poezja, a na zakończenie młodzież przedstawiła skecz inspirowany powieścią patrona szkoły, Władysława Stanisława Reymonta.
Po akademii goście mogli oddać się wspomnieniom, zwiedzając szkołę, oglądając wystawy fotograficzne i kroniki oraz wydaną specjalnie na tę okazję publikację pt. „70 lat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu”, a przede wszystkim witając dawnych kolegów, koleżanki i nauczycieli.
Jubileusz wywołał same pozytywne emocje u wszystkich, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w mury Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.
ZSP w Brniu