Dzisiaj:
Piątek, 27 grudnia 2024 roku
Cezary, Fabiola, Fabia, Jan, Radomysł

JUBILEUSZ 100-LECIA POWSTANIA I LO-PANEL DYSKUSYJNY

18 czerwca 2021 | Brak komentarzy

15 czerwca w DDK odbył się panel dyskusyjny „Edukacja kiedyś, dziś i jutro”, który zorganizowany został w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.

W rozmowach wzięli udział specjaliści z różnych dziedzin:

Barbara Irla – emerytowany nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.
Bogusława Molak – dyrektor Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
Ewelina Mitera – filolog romański, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,
Artur Krawczyk – przedstawiciel Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine, dyrektor projektów cyfrowych, członek zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie,
Dawid Bysiek – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej
oraz zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu dąbrowskiego, nauczyciele, emerytowani pedagodzy, uczniowie oraz absolwenci szkoły.

Panel otworzył dyrektor szkoły pan Michał Wolak, który zwrócił uwagę na fakt, że dąbrowskie liceum przez lata wykształciło wiele pokoleń młodzieży i na stałe wpisało się w historię regionu. Przytoczył również słowa Sydneya J. Harrisa: „Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna”, do których odwoływali się prelegenci. Rozmawiano między innymi o roli nowoczesnych technologii w edukacji oraz ich wpływie na proces uczenia się. Dyskutowano także o kompetencjach kluczowych, modelu absolwenta. Eksperci zastanawiali się, co jest kluczem do udanych relacji uczeń-nauczyciel, a na koniec próbowali odpowiedzieć na pytanie, dokąd powinna zmierzać współczesna edukacja.

Spotkanie było niezwykle owocne i przebiegało w przyjemnej atmosferze, można było usłyszeć wiele merytorycznych opinii, a także pięknych wspomnień związanych z dąbrowskim liceum.

Celem panelu było podzielenie się doświadczeniami, wymiana uwag, spostrzeżeń na temat współczesnej edukacji. Jak podkreślał prowadzący debatę Janusz Lech, nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju, a głód wiedzy powinien ciągle nam towarzyszyć. Ważną refleksją płynącą ze spotkania było to, żeby pamiętać o dobrych relacjach, szacunku i empatii, ponieważ żadne technologie nie zastąpią drugiego człowieka, a to właśnie człowiek jest najważniejszy w procesie nauczania.

Panel zorganizowano we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury, koordynatorami były Anna Janczak, Agnieszka Ruta, Wioletta Górowska-Kmieć i Katarzyna Leżoń-Tabor. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)