JAK SKUTECZNIE UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY…

…Nie dopuścić do śmierci mózgu (kiedy liczą się pojedyncze minuty), dać szansę na dojazd karetki i przeżycie, tego – podczas pokazów i warsztatów praktycznych w ramach pierwszego dnia X Dąbrowskich Spotkań Klinicznych – uczyła się młodzież szkół ponadpodstawowych z Dąbrowy Tarnowskiej.
Pierwszego dnia X jubileuszowych Dąbrowskich Spotkań Klinicznych odbyły się pokazy i warsztaty praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji zaistnienia stanu nagłego pogorszenia zdrowia w przestrzeni publicznej oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie na hali sportowej im. Agaty Mróz poprowadziło Biuro Doradczo – Usługowe BHP Andrzeja Dziedzica z Fundacją „Szerokiej Drogi” im. Sobiesława i Ewy Zasadów. Podczas warsztatów odbyła się również promocja projektu „TIR Ratownik” realizowanego przez fundację państwa Zasadów, którego celem jest przygotowanie kierowców do pełnienia roli wykwalifikowanych ratowników drogowych.
Na hali do dyspozycji młodzieży (ale skorzystać z tych zajęć, w czasie ich trwania, mógł każdy, nie tylko zorganizowane grupy uczniów) były fantomy szkoleniowe do nauki reanimacji, resuscytacji i RKO w modelu: dorosły, niemowlę i noworodek.
Dr Andrzej Dziedzic prowadził pokaz i szkolenie użycia defibrylatora AED (w Dąbrowie Tarnowskiej ogólnodostępny defibrylator znajduje się na budynku urzędu miasta).
Ratownicy medyczni szkolili młodzież, opiekunów i osoby chętne, które pojawiły się w hali, z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach dorosłych i dzieci.
Można było również skorzystać z symulatora zadymionych pomieszczeń w formie googli rzeczywistości mieszanej (w „pomieszczeniu” znajdowały się osoby, którym należało udzielić pierwszej pomocy).
Przy wejściu do hali znajdował się zaś symulator dachowania, który miał za zadanie uczulić młodzież na potencjalne niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z samochodu; potrzebę odpowiedniego (i każdorazowego!) zapinania pasów, poprawnego ułożenia zagłówka, trzymania rąk na kierownicy oraz umieszczania wszelkich przedmiotów mogących się poruszać podczas zderzenia w bagażniku bądź schowkach samochodowych.
Dzięki zdobytym podczas szkoleniu umiejętnościom przeszkoleni będą gotowi reagować w kluczowych minutach po wypadku czy sytuacji nagłego zagrożenia życia, zanim na miejsce dotrą służby ratunkowe.
Pierwszy dzień jubileuszowych X Spotkań Klinicznych organizowanych z inicjatywy Fundacji „Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego” to niesamowicie cenna inicjatywa przeszkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i zwrócenia uwagi na skutki nieodpowiedzialnego zachowania zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.
us