Dzisiaj:
Środa, 22 stycznia 2025 roku
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz, Gaudenty, Marta, Wincenty

JAK OŚWIETLENIE WPŁYWA NA PRODUKTYWNOŚĆ PRACOWNIKÓW

4 października 2024 | Brak komentarzy

Artykuł partnera
Przemysł stawia na oświetlenie LED. Modernizacje, którymi zajmują się profesjonalne firmy przynoszą klientom nie tylko większe oszczędności, lecz także usprawniają procesy produkcyjne.

Jak do tego dochodzi? Okazuje się, że odpowiednie oświetlenie ma znaczenie – zwłaszcza w przypadku przemysłu, gdzie kluczowe są kwestie takie jak bezpieczeństwo pracowników, precyzyjność poszczególnych operacji, a także nadzór nad zaawansowanymi procesami produkcyjnymi.

Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie znacznie zwiększyć dotychczasową efektywność wykonywanych prac, przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu bezpieczeństwa na terenie hali. Projektanci oświetlenia dla przemysłu zwracają uwagę na szereg różnego rodzaju aspektów, które wiążą się zarówno z efektywnością pracowników, jak i optymalizacją kosztów (zwłaszcza tych ponoszonych za energię elektryczną).

Intuicyjne oświetlenie wsparciem dla efektywnej produkcji!

Odpowiednie oświetlenie stanowisk pracy jest niezwykle istotne; wpływa ono na wydajność oraz jakość produkcji. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat ukazały, jak ważne jest dostosowanie typu i natężenia światła do zadań wzrokowych, jakie czekają na pracowników na danym stanowisku. W wielu firmach zdarzają się także sytuacje, gdzie z jednego stanowiska korzystają różni pracownicy, wykonując na nich różnorodne zadania – rolą osób projektujących przestrzeń roboczą jest uwzględnienie tego w swoich planach i dostosowanie oświetlenia w taki sposób, by było ono bezpieczne i sprzyjało efektywnej pracy. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem jest między innymi system DALI, którego wdrażaniem zajmuje się między innymi firma NowaLed ILL. Działa on na podstawie cyfrowej komunikacji z oprawami oświetleniowymi, co umożliwia kontrolę nad pracą zarówno pojedynczych źródeł światła, jak i całkowitą dowolność w ich selektywnym grupowaniu. Wdrażany zwłaszcza w nowoczesnych halach przemysłowych system jest w pełni cyfrowy, a jego instalacja jest naprawdę prosta dla specjalistów. DALI łączy się z urządzeniami różnych producentów, będąc przy tym stale rozwijanym – dostosowując się w ten sposób do dynamiki branży, jaką stanowi dziś przemysł. Zakłada się, że wdrożenie intuicyjnych systemów jest w stanie zredukować poziom zużycia energii o około 40%. To zaś wpływa na wzrost oszczędności w czasie eksploatacji. Jakość oświetlenia oraz jego odpowiednie natężenie ma wpływ na komfort pracy pracowników; niedostatek lub nadmiar ilości światła, którego barwa podrażnia wzrok, negatywnie wpływa na atmosferę w pracy, a co za tym idzie na ich efektywność. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań ma na celu zapewnienie pracownikom znacznie wyższego komfortu, co w efekcie ma przyczynić się na ich lepsze samopoczucie, skupienie, a także zadowolenie z wykonywanych zadań.

Efektywnie i bezpiecznie, czyli jak wygląda praca przy inteligentnym oświetleniu

Wymagające środowiska przemysłowe przekładają się na konieczność zastosowania w nich bezpiecznych rozwiązań, które stanowią kluczową kwestię w wielu procesach produkcyjnych, jakie mogą zachodzić w obrębie hali. Inteligentne oświetlenie powinno nie tylko dostarczać odpowiednią ilość światła, przystosowaną do wykonywania zadań, a przy tym w znaczący sposób wpłynąć na poprawę warunków pracy. Widoczność ma ogromne znaczenie, gdyż przekłada się ona na precyzję, z jaką pracownicy wykonują swoje obowiązki. Kompleksowa eliminacja cieni, odblasków, a także zaciemnionych obszarów pozwala na szybsze identyfikowanie potencjalnych zagrożeń, a co za tym idzie – zminimalizowanie ryzyka wypadków. Im mniej niefortunnych zdarzeń, tym większa efektywność firmy; wszystkie procesy toczą się bowiem w przewidywanym tempie, generując konkretne wyniki, na którym zależy właścicielom przedsiębiorstwa. O fenomenie oświetlenia LED świadczy również fakt, że coraz więcej firm decyduje się na uwzględnienie jego instalacji podczas prac modernizacyjnych; lampy LED wykazują znacznie wyższą wydajność przy niższym zużyciu energii. To zaś przekłada się na większe oszczędności operacyjne.