III POWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA
To już trzecia edycja Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa w Brniu, który każdego roku przyciąga rzeszę mieszkańców nie tylko z powiatu dąbrowskiego. Tym razem tematem przewodnim była „Bezpieczna granica”.
Trzecia edycja Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa została podzielona na dwie części.
Pierwsza z nich odbyła się na parkingu przed Centrum Handlowym „Dąbrowiak” przy ulicy Sucharskiego, a poprzedziła ją msza święta w intencji Ojczyzny i obrońców jej granic w kościele NMP Szkaplerznej i przemarsz Orkiestry Straży Granicznej, klas i organizacji mundurowych. Przed centrum handlowym odbył się pokaz możliwości muzyczno – wokalnych Orkiestry Straży Granicznej, jednej z najlepszych orkiestr w Polsce i najlepiej reprezentującej Straż Graniczną na zewnątrz.
Zgromadzeni przed centrum handlowym w Dąbrowie obejrzeli pokaz musztry paradnej orkiestry SG. Nie zabrakło koncertu patriotycznego w wykonaniu tejże orkiestry oraz pokazu dynamicznego (pościg za przestępcą, ujęcie i zatrzymanie) i pokazu umiejętności psa służbowego Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału SG.
– Panie komendancie, to bardzo trudny obecnie czas dla Polski, dla jej granic i z tej okazji chciałbym wam bardzo podziękować za to, co na co dzień robicie. Dziękuję za pełną oddania służbę i pracę, za zaangażowanie, determinację oraz poświęcenie. Dziękuję za stanie na straży suwerenności i bezpieczeństwa naszych granic. Życzę wam, by każdy dzień waszej służby był powodem do dumy i zadowolenia w poczuciu dobrze wypełnianych obowiązków – powiedział w Dąbrowie Tarnowskiej starosta, Lesław Wieczorek.
W zespole dworsko parkowym w Brniu odbyła się właściwa część imprezy pełna atrakcji, zabaw, gier, konkursów i niespodzianek. Zawsze dopracowana do perfekcji, ale tym razem przygotowana z jeszcze większym rozmachem. Obok zabawy, jednym z głównych celów imprezy była również edukacja społeczna z zakresu bezpieczeństwa, podana w przystępnej, atrakcyjnej formie. Tym razem w podziękowaniu za strzeżenie polskich granic tematem przewodnim imprezy była „Bezpieczna granica”. Poprzednie edycje wydarzenia nawiązywały do – jakże ważnego – aspektu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Jak każdego roku także i teraz nie zabrakło atrakcyjnych stoisk: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, Jednostki Strzeleckiej „Strzelec”, Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie.
Były również stoiska gastronomiczne, stoiska z pysznymi potrawami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich (KGW Swarzów, KGW Podborze, KGW Gruszów Wielki), które serwowały dania regionalne, domowe, z własnych produktów lub z darów lasu. Niektóre potrawy były do degustacji. KGW w Gruszowie Wielkim zdobyło 10 tys. zł. w konkursie Lasów Państwowych „Natura od kuchni” (projekt pn. „Naturalnie – z lasu do kuchni”), dzięki czemu mogło zaprezentować się podczas imprezy, a poczęstunek był dla gości za darmo.
Nie zawiodły także jak zawsze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, które wystawiły stoiska z konkursami, atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci (związanymi z bezpieczeństwem lub po prostu użytecznymi) oraz gadżetami promocyjnymi.
Było także stoisko grupy rekonstruktorskiej odtwarzającej XIX w., a konkretnie powstanie styczniowe z 1863 r. (przemarsz grupy, pokaz fechtunku, pokaz z użyciem broni czarnoprochowej). Rekonstruktorzy zaprezentowali się w ramach Nieszablonowej Lekcji Historii o roku 1863/64 pt „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” realizowanej jako zadnie publiczne pn „Powstanie Styczniowe – 160. rocznica”, z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych.
Odbyły się również pokazy klas mundurowych i organizacji strzeleckich, zabytkowych oraz unikatowych samochodów i motocykli (które każdego roku cieszą się ogromnym powodzeniem). Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, a wszyscy – ze ściany wspinaczkowej. Był również wspaniały pokaz tańca towarzyskiego uczniów szkoły „Latino”, losowanie nagrody głównej starosty dąbrowskiego i zabawa taneczna.
Na wydarzenie przybyli: poseł Piotr Sak, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Anna Mikosz, prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie, Kazimierz Koprowski, sekretarz Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie, kapitan rezerwy Zbigniew Babiuch, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, Henryk Łabędź, szef Wojskowego centrum Rekrutacji w Tarnowie, pułkownik Piotr Rowiński, przedstawiciel 113 Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie, komendant placówki Straży Granicznej w Tarnowie, kapitan SG Paweł Wolak, komendant powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, nadkomisarz Jarosław Kmieć, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Krzysztof Romański, zastępca szefa Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Robert Dorosz oraz burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.
– Chciałbym podziękować panu staroście, że organizując trzecią edycję Powiatowych Dni Bezpieczeństwa nie zapomniał o Straży Granicznej, naszej służbie. Co prawda nie jesteśmy tak liczni i nie pokazujemy się tak bardzo na terenie Dąbrowy Tarnowskiej (policjanci są praktycznie na każdym skrzyżowaniu z tego, co widziałem), natomiast my jesteśmy i pełnimy służbę. Poza tym, że operujemy na terenie powiatu dąbrowskiego, operujemy też na terenie sześciu innych powiatów i utrzymujemy w bezpieczeństwie granice między Polską a Słowacją – to jest ponad 113-kilometrowy odcinek. Panie starosto, bardzo za to dziękuję, bo w tych trudnych czasach, jakie w tej chwili mamy, jeżeli chodzi o sytuację na odcinku granicy białoruskiej, jest to dla nas bardzo ważne i dziękujemy za to wsparcie. Dziękuję także mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu dąbrowskiego za gościnę na terenie powiatu i cieszymy się, że tak licznie przybyli na wszystkie edycje Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa. Muszę się wytłumaczyć, bo w pierwszej części mieliśmy mieć jeszcze występ Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, która należy do struktur Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, jednak niestety z przyczyn od nas niezależnych nie mogło do tego dojść. Nasi koledzy nie mogli się zaprezentować, ponieważ zostali oddelegowani do pełnienia służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej i tym samym w pełni wpisują się w hasło naszych dni bezpieczeństwa czyli: „Bezpieczna granica”. Dzięki nim, dzięki ich służbie, dzisiaj i przez następne dni możemy spokojnie świętować tę uroczystość i myślę, że mimo że są nieobecni, w tym miejscu należą im się wielkie brawa za to, co robią, że służą na granicy na odcinku białoruskim – mówił Komendant Straży Granicznej, kapitan Paweł Wolak.
Organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie władz powiatu dąbrowskiego, wielu pracowników starostwa oraz dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Małgorzaty Bułat i pracowników Centrum Polonii.
us
fot. Mateusz Kolano