Dzisiaj:
Wtorek, 26 listopada 2024 roku
Delfin, Dobiemiest, Jan, Konrad, Konrada, Lechosław, Lechosława, Leonard, Sylwester

III POWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

26 czerwca 2023 | Brak komentarzy

To już trzecia edycja Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa w Brniu, który każdego roku przyciąga rzeszę mieszkańców nie tylko z powiatu dąbrowskiego. Tym razem tematem przewodnim była „Bezpieczna granica”.

Trzecia edycja Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa została podzielona na dwie części.

Pierwsza z nich odbyła się na parkingu przed Centrum Handlowym „Dąbrowiak” przy ulicy Sucharskiego, a poprzedziła ją msza święta w intencji Ojczyzny i obrońców jej granic w kościele NMP Szkaplerznej i przemarsz Orkiestry Straży Granicznej, klas i organizacji mundurowych. Przed centrum handlowym odbył się pokaz możliwości muzyczno – wokalnych Orkiestry Straży Granicznej, jednej z najlepszych orkiestr w Polsce i najlepiej reprezentującej Straż Graniczną na zewnątrz.

Zgromadzeni przed centrum handlowym w Dąbrowie obejrzeli pokaz musztry paradnej orkiestry SG. Nie zabrakło koncertu patriotycznego w wykonaniu tejże orkiestry oraz pokazu dynamicznego (pościg za przestępcą, ujęcie i zatrzymanie) i pokazu umiejętności psa służbowego Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału SG.

Panie komendancie, to bardzo trudny obecnie czas dla Polski, dla jej granic i z tej okazji chciałbym wam bardzo podziękować za to, co na co dzień robicie. Dziękuję za pełną oddania służbę i pracę, za zaangażowanie, determinację oraz poświęcenie. Dziękuję za stanie na straży suwerenności i bezpieczeństwa naszych granic. Życzę wam, by każdy dzień waszej służby był powodem do dumy i zadowolenia w poczuciu dobrze wypełnianych obowiązków – powiedział w Dąbrowie Tarnowskiej starosta, Lesław Wieczorek.

W zespole dworsko parkowym w Brniu odbyła się właściwa część imprezy pełna atrakcji, zabaw, gier, konkursów i niespodzianek. Zawsze dopracowana do perfekcji, ale tym razem przygotowana z jeszcze większym rozmachem. Obok zabawy, jednym z głównych celów imprezy była również edukacja społeczna z zakresu bezpieczeństwa, podana w przystępnej, atrakcyjnej formie. Tym razem w podziękowaniu za strzeżenie polskich granic tematem przewodnim imprezy była „Bezpieczna granica”. Poprzednie edycje wydarzenia nawiązywały do – jakże ważnego – aspektu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Jak każdego roku także i teraz nie zabrakło atrakcyjnych stoisk: Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, Jednostki Strzeleckiej „Strzelec”, Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, 5. Batalionu Dowodzenia w Krakowie.

Były również stoiska gastronomiczne, stoiska z pysznymi potrawami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich (KGW Swarzów, KGW Podborze, KGW Gruszów Wielki), które serwowały dania regionalne, domowe, z własnych produktów lub z darów lasu. Niektóre potrawy były do degustacji. KGW w Gruszowie Wielkim zdobyło 10 tys. zł. w konkursie Lasów Państwowych „Natura od kuchni” (projekt pn. „Naturalnie – z lasu do kuchni”), dzięki czemu mogło zaprezentować się podczas imprezy, a poczęstunek był dla gości za darmo.

Nie zawiodły także jak zawsze Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, które wystawiły stoiska z konkursami, atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci (związanymi z bezpieczeństwem lub po prostu użytecznymi) oraz gadżetami promocyjnymi.

Było także stoisko grupy rekonstruktorskiej odtwarzającej XIX w., a konkretnie powstanie styczniowe z 1863 r. (przemarsz grupy, pokaz fechtunku, pokaz z użyciem broni czarnoprochowej). Rekonstruktorzy zaprezentowali się w ramach Nieszablonowej Lekcji Historii o roku 1863/64 pt „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć” realizowanej jako zadnie publiczne pn „Powstanie Styczniowe – 160. rocznica”, z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych.

Odbyły się również pokazy klas mundurowych i organizacji strzeleckich, zabytkowych oraz unikatowych samochodów i motocykli (które każdego roku cieszą się ogromnym powodzeniem). Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, a wszyscy – ze ściany wspinaczkowej. Był również wspaniały pokaz tańca towarzyskiego uczniów szkoły „Latino”, losowanie nagrody głównej starosty dąbrowskiego i zabawa taneczna.

Na wydarzenie przybyli: poseł Piotr Sak, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Anna Mikosz, prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie, Kazimierz Koprowski, sekretarz Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie, kapitan rezerwy Zbigniew Babiuch, prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych w Tarnowie, Henryk Łabędź, szef Wojskowego centrum Rekrutacji w Tarnowie, pułkownik Piotr Rowiński, przedstawiciel 113 Batalionu Lekkiej Piechoty w Tarnowie, komendant placówki Straży Granicznej w Tarnowie, kapitan SG Paweł Wolak, komendant powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, nadkomisarz Jarosław Kmieć, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Krzysztof Romański, zastępca szefa Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Robert Dorosz oraz burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

Chciałbym podziękować panu staroście, że organizując trzecią edycję Powiatowych Dni Bezpieczeństwa nie zapomniał o Straży Granicznej, naszej służbie. Co prawda nie jesteśmy tak liczni i nie pokazujemy się tak bardzo na terenie Dąbrowy Tarnowskiej (policjanci są praktycznie na każdym skrzyżowaniu z tego, co widziałem), natomiast my jesteśmy i pełnimy służbę. Poza tym, że operujemy na terenie powiatu dąbrowskiego, operujemy też na terenie sześciu innych powiatów i utrzymujemy w bezpieczeństwie granice między Polską a Słowacją – to jest ponad 113-kilometrowy odcinek. Panie starosto, bardzo za to dziękuję, bo w tych trudnych czasach, jakie w tej chwili mamy, jeżeli chodzi o sytuację na odcinku granicy białoruskiej, jest to dla nas bardzo ważne i dziękujemy za to wsparcie. Dziękuję także mieszkańcom Dąbrowy Tarnowskiej i powiatu dąbrowskiego za gościnę na terenie powiatu i cieszymy się, że tak licznie przybyli na wszystkie edycje Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa. Muszę się wytłumaczyć, bo w pierwszej części mieliśmy mieć jeszcze występ Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, która należy do struktur Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, jednak niestety z przyczyn od nas niezależnych nie mogło do tego dojść. Nasi koledzy nie mogli się zaprezentować, ponieważ zostali oddelegowani do pełnienia służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej i tym samym w pełni wpisują się w hasło naszych dni bezpieczeństwa czyli: „Bezpieczna granica”. Dzięki nim, dzięki ich służbie, dzisiaj i przez następne dni możemy spokojnie świętować tę uroczystość i myślę, że mimo że są nieobecni, w tym miejscu należą im się wielkie brawa za to, co robią, że służą na granicy na odcinku białoruskim – mówił Komendant Straży Granicznej, kapitan Paweł Wolak.

Organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie władz powiatu dąbrowskiego, wielu pracowników starostwa oraz dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Małgorzaty Bułat i pracowników Centrum Polonii.

us

fot. Mateusz Kolano


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)