III Festiwal Niepodległości 24 – 30.10. 2014
Już pod koniec października rozpocznie się w Tarnowie główny blok kolejnej, trzeciej już edycji Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Od kilku lat nasz festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego wydarzenia dla tożsamości patriotycznej i obywatelskiej Tarnowa, jakim był zryw niepodległościowy mieszkańców miasta i najbliższej okolicy w październiku roku 1918. Nasi przodkowie w Tarnowie wybili się na niepodległość – po 146 latach niewoli – odbierając władzę zaborcom jako pierwsi w kraju!
To powód do naszej wielkiej dumy i radosnego świętowania.
Staramy się, aby w formule święta (festiwalu) jaką przyjęliśmy, dominowała mądra refleksja i nade wszystko otwarta rozmowa o najważniejszych dla naszego narodu i państwa sprawach. Podczas każdej edycji dogłębnie rozważamy inny problem/ temat z tego obszernego katalogu problemów. W tym roku, którego kalendarz obfituje w okrągłe rocznice wielu zrywów niepodległościowych, w szczególny sposób chcemy rozmawiać z naszymi gośćmi o tradycji polskich powstań. Chcemy zastanowić się nad realnym ich znaczeniem dla polskiej państwowości i dla narodowej tożsamości.
W ramach Festiwalu, tradycyjnie planujemy w tym roku szereg imprez edukacyjnych i kulturalnych: III Koncert Bardów (w tym roku koncert „Podziemna Armia Powraca” z galą inauguracyjną, w czasie której kolejnej ważnej dla naszych środowisk postaci wręczymy „Szablę Niepodległości”), dwie ważne debaty na temat wiodący edycji, kolejny przegląd filmowy Imagines Patriae dla młodzieży szkolnej oraz cykl wykładów, spotkań autorskich i seansów z wybitnymi badaczami i twórcami, a także kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młode pokolenie lokalnych patriotów.
Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu znalazły się również m.in. przesłuchania konkursowe przeglądu poezji i pieśni Jacka Kaczmarskiego, kolejna edycja miejskiej gry fabularnej (LARP) „Tarnów’46” oraz warsztaty teatralne „Wiatr Wolności” Teatru Nie teraz.
Podczas debaty lokalnych decydentów, mediów i organizacji społecznych podejmiemy się też próby zdefiniowania czym jest tożsamość miasta. Badać będziemy zależności między dziedzictwem a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” a także między tożsamością a marką. Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie polskim społeczeństwie istnieje jeszcze płaszczyzna dziedzictwa, do której możemy się wspólnie odwołać. I czy dla Tarnowa nie jest nią dziedzictwo daty 30 X 1918 roku ?
Festiwal nasz jest przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim – niezależnym od ingerencji jakichkolwiek władz i powstającym we współpracy z patriotycznymi organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi, niezrzeszonymi nigdzie, osobami, które się do nas zgłaszają. Cieszymy się z życzliwej kooperacji z coraz dłuższą listą instytucji publicznych (pozwalających nam korzystać z ich infrastruktury i oferujących korzystanie z innych trwałych zasobów), ale jednocześnie – chroniąc wartościową formułę oddolnego, obywatelskiego przedsięwzięcia – całkowicie świadomie unikamy publicznych dotacji dedykowanych „ekstra” naszemu festiwalowi.
Festiwal powstaje dzięki wolontariuszom i darczyńcom.
Darowizn na rzecz realizacji przedsięwzięcia można dokonywać na konto:
PTG „Sokół -Świat Pracy”, ul. Mickiewicza 4, 33-100 Tarnów :
84 2030 0045 1110 0000 0244 8910
(wpłata koniecznie z adnotacją „na Festiwal Niepodległości”).
Mimo niewielkiego i budowanego doraźnie budżetu, naszą intencją pozostaje organizacja festiwalu obfitującego w wydarzenia atrakcyjne i o ponadlokalnym znaczeniu, ale też festiwalu prawdziwie otwartego, w całości dostępnego (wstęp wolny) dla wszystkich chętnych.
Jedynym ograniczeniem pozostanie pojemność sal (w tym największej , liczącej blisko 300 miejsc auli PWSZ).
Ramowy program głównego festiwalowego bloku (24- 30 X)
Festiwalowy cykl kontynuować będziemy także w listopadzie i grudniu.
O szczegółach będziemy jeszcze informować osobno, ale już teraz sygnalizujemy jedno z późniejszych wydarzeń.
Podczas bloku zamykającego najbliższą edycję Festiwalu zaplanowaliśmy bowiem inaugurację prac Kapiłuły Honorowej Festiwalu Niepodległości, której zadaniem będzie m.in. powołanie Rady Programowej Festiwalu.
Do udziału w Kapitule zapraszamy szereg znakomitości, w tym wielu gości specjalnych poprzednich edycji naszej imprezy. Ich spotkanie i (otwarta dla publiczności) dyskusja rozpoczynająca prace Kapituły z pewnością będzie wyjątkowym intelektualnym i duchowym doświadczeniem.
Z poważaniem
Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepodległości:
Maria Żychowska, Stanisława Wiatr- Partyka, Elżbieta Zięba,
Karol Krasnodębski, Andrzej Olejnik, Piotr Dziża