Dzisiaj:
Piątek, 22 listopada 2024 roku
Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła

II POWIATOWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

5 lipca 2022 | Brak komentarzy

Starostwo powiatowe, Centrum Polonii i Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej – organizatorzy II Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa – ponownie stanęli na wysokości zadania, a impreza poświęcona bezpieczeństwu nie tylko w ruchu drogowym, cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Podobnie, jak dzień wcześniej, do Brnia kursował bezpłatny autobus elektryczny pozyskany przez gminę Gręboszów, jako jedną z czterech w Polsce.

Przewoził on uczestników imprezy na miejsce i z powrotem do Dąbrowy.

Tym razem obok IV Zlotu Pojazdów Zabytkowych organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji przewidzianych dla różnych grup wiekowych. W tym dniu na szczególną uwagę zasługiwała niekwestionowana perełka motoryzacyjna – przepiękny czarny mercedes  z lat trzydziestych XX wieku pokryty jednolitą warstwą lakieru, w której można się było przejrzeć jak w lustrze; zachowany w oryginale, odrestaurowany prawie od zera. W jego odnowie i przywróceniu dawnego blasku czynnie uczestniczył i pomagał dr Kopeć, związany z Dąbrowskimi Spotkaniami Klinicznymi, a prywatnie wielbiciel i posiadacz kilku samochodów zabytkowych.

Jedną z najważniejszych ról w tym dniu odegrała przede wszystkim Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny w Krakowie. – Jesteśmy współorganizatorami II Dnia Bezpieczeństwa i należy podkreślić, że na terenie powiatu zadania z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki w głównej mierze wypełnia Policja, ale i Powiatowa Rada Bezpieczeństwa, która oczywiście nad tym objęła patronat. Dzisiaj kładziemy nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo – bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach, niechronionych uczestników ruchu drogowego, osób pieszych, rowerzystów, kierujących jednośladami, ale również motocyklami. Pomimo tego, że poruszamy kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, należy podkreślić, że jest sezon wakacji i też zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą. Ale nie tylko – nasz powiat jest przecież w dużej mierze terenem rolniczym: tutaj bierzemy też pod uwagę kwestię bezpieczeństwa podczas prac polowych, aby ograniczyć ilość wypadków zwłaszcza z udziałem dzieci. Nie tylko na drodze, nie tylko nad wodą, ale także podczas codziennie wykonywanych prac domowych. Mamy tutaj nie tylko zabawy profilaktyczne, podczas których każdy z uczestników będzie nagrodzony za prawidłowo udzieloną odpowiedź. Poprzez konkursy wiedzy o bezpieczeństwie staramy się przypominać dzieciom, aby powtarzały i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa poruszania się po drogach. Mamy również bezpieczeństwo nad wodą, Mamy też konkurs dla osób dorosłych, aby to dorosłym przypomnieć te podstawowe zasady bezpieczeństwa, bo sprawują opiekę nad swoimi pociechami, ale też są użytkownikami dróg. Prezentujemy dzisiaj też robota pirotechnicznego z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. Są z nami tutaj Policjanci, którzy dysponują jedną z nielicznych platform do trudnych terenów i trudnych wysokości, która jest do zadań specjalnych. Jest robot pirotechniczny oraz wyposażenie Policjanta, który na co dzień pełni służbę jako Policjant pirotechnik, czyli do rozminowywania lub też sprawdzania niebezpiecznych znalezisk, które mogą mieć charakter pirotechniczny. Są to Policjanci, którzy na co dzień zwalczają większą przestępczość zorganizowaną, są wykorzystywani do akcji specjalnych na terenie Województwa Małopolskiego – mówiła e – Kurierowi rzeczniczka prasowa KPP w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewelina Fiszbain.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa jest Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej.

– Mamy drugi Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Dopisało bardzo dużo osób; w zespole dworsko parkowym w Brniu pojawiło się wielu gości. Jest piękna pogoda, „zamówiona przez nas specjalnie”.
Myślę, że tę imprezę można podzielić na kilka aspektów: pierwsze to jest ten najważniejszy, ratowniczy – pokazy sprzętu ratowniczego, konkursy dla dzieci, dla młodzieży o bezpieczeństwie. Drugi sektor to sport – pokazy rowerowe. Turystyka rowerowa stała się bardzo popularna również w powiecie dąbrowskim. Mamy tu wicemistrza Polski w trialu rowerowym (II wicemistrza Polski 2019 r. w trialu rowerowym, Łukasza Kowala – red). Jest mistrz Polski w cyclocrossie z tego roku, Mirek Bieniasz. Kolejny sektor, to – jak poprzedniego dnia – pokazy pojazdów zabytkowych. Dzień wcześniej odbył się IV zlot, teraz mamy jego kontynuację. Będą też występy grup tanecznych, stoiska wystawowe m.in. Kół Gospsodyń Wiejskich, gdzie mamy też bardzo ważne wydarzenie – w zasadzie projekt Lasów Państwowych dotyczący „Natury od kuchni” i tutaj Koło Gospodyń Wiejskich z Nieczajnej przygotowało dary lasu, jakimi są jagody. Panie przygotowały tysiąc jagodzianek, którymi będą częstować mieszkańców powiatu dąbrowskiego, uczestników tej imprezy. Mamy symulatory dachowania, autogogle, wirtualną jazdę. Będzie szereg konkursów dla dzieci, takich o charakterze zabawowym, dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wiedzy o ruchu drogowym, o przepisach ruchu drogowego – mówił starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

Starosta docenił i podkreślił wysiłek innych jednostek zaangażowanych w przeprowadzenie tej imprezy i ochronę jej uczestników.

– Trzeba tutaj docenić i wyróżnić Komendę Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, ponieważ pomagają mi przy organizacji tej imprezy; także Centrum Polonii i pozostałe jednostki. Sporo osób pracowało przy tym przedsięwzięciu, żeby mogło się powieść, dlatego należy docenić również tych, którzy nas wsparli. Partnerami w tym przedsięwzięciu jest nie tylko Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespół Szkół im. W. S. Reymonta w Brniu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Pojazdy Zabytkowe Dąbrowa Tarnowska, ale przede wszystkim ochotnicy – strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pomagają nam w zabezpieczeniu tego wydarzenia, w logistyce, bo – jak pani redaktor wspomniała – jest tu ogromna liczba osób, również zmotoryzowanych, i trzeba to wszystko zabezpieczyć i wszystkim pokierować. Strażacy ochotnicy to zrobią najlepiej – pochwalił starosta dąbrowski, Lesław Wieczorek.

Patronat honorowy nad imprezą objęła Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Podczas II Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa odbyła się również VII edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich – „Bitwa Regionów”,  zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Zalipie, prezentowało wyśmienite knedle ze śliwkami.
II miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Żelichowskiej za przesmaczny tradycyjny bigos.
III miejsce popłynęło do Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mędrzechowskiej za królika po wólecku.

W rywalizacji wzięły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Łęka Szczucińska, Koła Gospodyń Wiejskich w Lubiczku i Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzowie.

KGW Nieczajna było uczestnikiem Konkursu Lasów Państwowych dla KGW pn. „Natura od Kuchni”.
Pięknie zaprezentowały się również Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska, które przygotowało szereg zabaw edukacyjnych dla dzieci i losowanie nagród.

Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagrody głównej starosty dąbrowskiego (roweru). Nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci: dmuchańców, zabaw, konkursów, kolorowanek, malowania twarzy itp. Wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Cztery Pory Roku w Zespole Dworsko – Parkowym w Brniu” i konkursu plastycznego „Bezpieczne wakacje”. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne na stoiskach wystawowych. Odbył się również pokaz działań ratowniczych w wykonaniu ratowników medycznych, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.

us

fot. Mateusz Kolano

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)