Dzisiaj:
Sobota, 23 listopada 2024 roku
Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj

„Historia dąbrowskiej Policji” (FILM)

13 maja 2015 | komentarzy 15

Od dnia 12 maja br. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej stał się miejscem wystawy prezentującej „Historię dąbrowskiej Policji”. Wystawa została oficjalnie otwarta 12 maja w obecności wielu zaproszonych gości.

Przygotowana  została przez Komendę Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i zorganizowana przy pomocy Dąbrowskiego Domu Kultury.

Z zaproszonych gości w otwarciu wystawy uczestniczyli m.in: Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Marek Kopia – Wicestarosta Dąbrowski, Jacek Sarat – Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z radnymi, Barbara Gawle – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno, Krzysztof Kolarczyk – p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Ryszard Pikul – Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP, Stanisław Drabik – Komendant Powiatowy Policji w stanie spoczynku, Waldemar Siwiec – Komendant Powiatowy Policji w stanie spoczynku, Józef Czapla – Komendant Powiatowy Policji w stanie spoczynku, Marian Gajda – Dyrektor ZOSiP w Dąbrowie Tarnowskiej, Iwona Wrzoskiewicz-Słonka – Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej T., Jan Kiljan – Dyrektor ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Jarosław Boryczka – Dyrektor ZSP w Brniu, Anna Fido – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Maria Kazek – Dyrektor Przedszkola nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Stanisław Początek – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Anna Witowska – radna Rady Powiatu, por. Józef Stalmach – Dowódca Jednostki Strzeleckiej, Marceli Bochenek – Dyrektor Wydziału Historii (Muzeum Drogownictwa w Szczucinie), Piotr Zając – Prezes klubu MLKS „Dąbrovia”, Krystyna Guzik – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK, Marian Łączyński – Prezes oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej, Mieczysław Śliski – bratanek przedwojennego policjanta Zygmunta Śliskiego, Józefa Owsiany – żona milicjanta Kazimierza Owsianego i wielu innych znamienitych gości.

Wcześniej powyższa wystawa była prezentowana w  lutym i marcu br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zyskując pozytywną opinię. W związku z powyższym wychodząc naprzeciw sugestiom społeczności lokalnej dąbrowska Komenda prezentuje Historię dąbrowskiej Policji na terenie powiatu.

Po powitaniu przybyłych gości przez Pawła Chojnowskiego – Dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury został wygłoszony przez Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej mł. insp. Andrzeja Kupca referat okolicznościowy na temat historii dąbrowskiej Policji, ich służby na przełomie ostatnich 95 lat. Należy dodać, że prace mające na celu zebranie materiałów na wystawę Komendant zainicjował już w 2014 roku, angażując do realizacji tego dzieła Panią Bogusławę Bociek i st. asp. Krzysztofa Lechowicz.

W swoich wystąpieniach burmistrz Krzysztof Kaczmarski i wicestarosta Marek Kopia podkreślali rolę Policji w życiu społecznym, zaznaczając, że prezentowana wystawa stanowi istotny wkład w szerzenie kultury oraz promocję Powiśla Dąbrowskiego.

We współpracy m.in. z Archiwum Narodowym w Krakowie, Urzędem Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołem Historii Drogownictwa GDDKiA w Szczucinie, e-Kurierem Dąbrowskim oraz dzięki życzliwości osób prywatnych, w tym emerytów policyjnych udało się zebrać wiele fotografii i dokumentów przedstawiających służbę dąbrowskich policjantów w ciągu ostatniego wieku. Ponadto przybliżono sylwetki policjantów powiązanych z ziemią Powiśla Dąbrowskiego oraz historią formacji m.in. gen. Eugeniusza Dąbrowieckiego, Zygmunta Śliskiego, Tadeusza Krasnodębskiego czy Kazimierza Owsianego.

Wystawa będzie prezentowana w synagodze do 3 czerwca 2015 roku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia Ośrodka Spotkania Kultur.
Bliższych informacji można uzyskać pod nr tel. 14 657 00 09 lub na stronie internetowej http://www.oskdabrowa.pl.

opacowanie: st. asp. Krzysztof Lechowicz
oficer prasowy K P Policji w Dąbrowie T.

Galeria zdjęć na stronie KP Policji w D.T.

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 14 maja 2015 o 00:29
    Benjamin :
    Czterema słowami wyrażamy swą nienawiść:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 23)
  2. 14 maja 2015 o 20:24
    karol :
    Świetny pomysł i trzeba przyznać dużo odwagi, wszyscy wiemy dlaczego.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 9)
  3. 15 maja 2015 o 11:53
    xyz :
    do "Benjamin" i tobie też !!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  4. 15 maja 2015 o 21:31
    wątpiący :
    Historia Policji w DT to także niewykryte morderstwa w DT i Szczucinie ,pomysł organizacji wystawy trzeba ocenić pozytywnie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 10)
  5. 17 maja 2015 o 10:25
    Obiektywny :
    Widać, że dąbrowska Policja działa na różnych frontach! Brawo Panowie!To się chwali.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 12)
  6. 17 maja 2015 o 20:17
    Dąbrowianin :
    Bardzo fajny pomysł. Szczególnie interesujące były stare fotografie i ciekawostki z powojennej Dąbrowy. Imponująca kolekcja odznaczeń zwykłego sierżanta z bogatym dorobkiem. Widać, że wystawa przygotowana z pasją i zaangażowaniem, wymagała wkładu w uporządkowanie i czytelne przedstawienie zbiorów. Nie jest pewnie łatwo przedstawić działania policji z w ciekawy sposób. Na pewno w dużej mierze na pewno ociepliła wizerunek!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 7)
  7. 19 maja 2015 o 11:19
    Do Karol :
    Wszyscy wiedzą ale ja nie wiem ! Może jaśniej ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  8. 19 maja 2015 o 11:57
    Zagubiony :
    Połączenie tak różnych okresów w jedną całość nie powinno mieć miejsca ! Szczególnie ze względu na zmianę ustrojową po 1990 roku i zmianę pokoleniową w samej Policji. Misja jaką wypełnia dziś Policja to "Służenie Narodowi" Cztery różne okresy z tak skrajnie różnymi uwarunkowaniami polityczno historycznym nie pozwolą na obiektywną i sprawiedliwą ocenę całości . I z tego względu i jeszcze z wielu innych byłbym ostrożny w łączeniu tych okresów w jeden ciąg historyczny. Nie ulega wątpliwości i nie podlega żadnej dyskusji że po tych trzech okresach Historycznych w tym czwartym Policja osiągnęła ogromne zaufanie społeczne i pozytywny wizerunek odcinając się swoja postawą i pracą od tamtych czasów. Nie oznacza to że nie było w tamtych okresach bardzo wartościowych i mądrych ludzi w Policji ale były to wyjątki. Widziałem wystawę i potwierdzam zebranie tak szerokiego materiału wymagało pracy - słowa uznania.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 8)
  9. 19 maja 2015 o 15:50
    Fus :
    Ale o co chodzi? Nowy rok, urodziny, czy tak po prostu nie mamy zajęcia, więc.Teraz może czas na pielęgniarki, potem przedszkolanki, murarze,tkacze, metalowcy, ogródki działkowe... Róbmy swoje.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  10. 19 maja 2015 o 22:34
    Karol :
    Odpowiedź znajdziesz w wypowiedzi zagubionego...Połączenie tak różnych okresów nie powinno mieć miejsca ... to jak mieli przedstawić ponad 90 letnią historię z przerwami na MO. Wszyscy żyli i pracowali w określonych realiach w różnych okresach.Wtedy też łamano prawo, też ludzie po alkoholu wsiadali za kierownicę itd. Zadam wszystkim proste pytanie - od dawien dawna jak jesteś pokrzywdzony to gdzie się udajesz po pomoc ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 4)
  11. 21 maja 2015 o 14:19
    Bronek :
    Swietny pomysł z ta wystawą prezentującą"Historię dąbrowskiej Policji. Gratulacje dla zaangażowanych w to dzieło a w szczególności dla Pani B.Bociek :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 7)
  12. 22 maja 2015 o 14:24
    Zagubiony do Karol :
    Moje wątpliwości dotyczą okresu II Wojny Światowej http://niniwa22.cba.pl/judenjagd_grabowski.htm
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  13. 23 maja 2015 o 23:00
    w :
    nie ufam policji
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 6)
  14. 26 maja 2015 o 08:46
    dąbrowianin :
    Skoro nie ufasz to mam nadzieję, że skoro tak piszesz nie korzystałeś(aś) i wygląda na to, że nigdy nie skorzystasz z ich pomocy. Choć znając życie znajdziesz się w potrzebie i zadzwonisz gdzie? Na Policję!. Bo tak to wygląda w praktyce. Przykro to pisać ale tacy są właśnie ludzie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)
  15. 2 czerwca 2015 o 11:54
    dąbrowianka :
    Do "dąbrowianin" - wiele razy byłam w potrzebie lub ktoś był w potrzebie w otoczeniu i dzwoniłam na policję i jakoś mi nie pomogli. Gdy okradziono mi mieszkanie to po 3 miesiącach "dochodzenia" zaczęto wzruszać mi ramionami. Gdy ukradziono mojej rodzinie samochód, to po roku perfidnie zadzwonił pan policjant z pytaniem, czy chcemy silnik, bo znaleźli pod Kielcami. Gdy byłam stroną poszkodowaną w poważnej stłuczce samochodowej, to wystałam się 4 godziny na mrozie przy ich samochodzie, gdzie panowie w ciepełku wypisywali miliony papierów... Nie mogli zaproponować, tak po ludzku, miejsca w ciepełku? Tak dużo mówi się o policyjnej służbie... Ja się pytam: gdzie ona się przejawia niby? Daleko nam jeszcze do dobrych wzorców służby policyjnej w Europie. A tak na marginesie, to nie wiem w jakiej rzeczywistości żyją ci, którzy piszą lub mówią o ociepleniu się wizerunku Policji. Jeszcze w życiu nie słyszałam pozytywnej opinii na temat dąbrowskich policjantów/tek. A czemu? Ludzie się uwzięli na tych "bidoczków"? No chyba jednak nie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 1)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)