Dzisiaj:
Czwartek, 23 stycznia 2025 roku
Anastazy, Dobromysł, Gaudencjusz, Gaudenty, Marta, Wincenty

HARMONICZNA DROGA DO ZDROWIA

22 stycznia 2025 | Brak komentarzy

Histerektomia czyli usunięcie macicy to druga po cesarskim cięciu najczęściej wykonywana operacja ginekologiczna w Polsce.

Takie zabiegi przy użyciu innowacyjnej metody z wykorzystaniem noża harmonicznego przeprowadzał będzie w Centrum Zdrowia Tuchów lekarz specjalista ginekologii i położnictwa drugiego stopnia, a także specjalista anestezjologii Krzysztof Gołąbek. Kwalifikacja będzie się odbywała w Centrum Zdrowia Tarnów. Telefon 14 696 60 00.


Wśród najczęściej występujących przyczyn histeroktomii są mięśniaki macicy, powodujące silny ból i krwawienie, nowotwory ginekologiczne, wypadanie macicy, a także endometrioza. Zabieg przeprowadza się przy pomocy niewielkich nacięć, zlokalizowanych w okolicach pępka i podbrzusza pacjentki. – Przez nacięcia wprowadzany jest laparoskop, który pozwala obserwować na monitorze wnętrze jamy brzusznej oraz mikronarzędzia – tłumaczy lek. Krzysztof Gołąbek, który w dotychczasowej karierze zgromadził liczne doświadczenia. Specjalista pracował już przed laty w Centrum Zdrowia Tuchów. Brał udział w wielu szkoleniach i kursach, odbywał staże na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilkunastu lat zdobywał doświadczenia pracując w Niemczech, od czterech lat w Sana Klinikum w Hof.

Nóż harmoniczny rozdziela tkanki za pomocą ultradźwięków. Jego użycie zmniejsza zakres obrażeń. Narzędzie pozwala na chwytanie tkanki, cięcie oraz koagulację czyli ścięcie białek komórek. – Główne zalety tej metody to minimalna inwazyjność, precyzja oraz zredukowane ryzyko komplikacji – tłumaczy specjalista. – Wykorzystywane narzędzia pozwalają na precyzyjne działanie w wybranym obszarze, co sprawia, że wszystkie niezbędne więzadła pozostają nienaruszone. Użycie jednorazowych końcówek narzędzi znacząco podnosi bezpieczeństwo zabiegu w porównaniu do tradycyjnych metod – dodaje.

Największą zaletą laparoskopowego usunięcia macicy jest ograniczenie ingerencji w ciało pacjentki do absolutnego minimum. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe po zabiegu i skraca się okres rekonwalescencji. Ponadto metoda ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dla wielu kobiet ważny jest również walor estetyczny operacji laparoskopowej, która pozostawia jedynie klika niewielkich blizn. Zazwyczaj pacjentki nie wymagają dużej ilości leków przeciwbólowych. Okres całkowitej rekonwalescencji wynosi około 6 tygodni .


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)