GRĘBOSZÓW: BĘDZIE MODERNIZACJA KANAŁU HUBENICKIEGO
Ma być bezpieczniej, by nie dochodziło do podtopień. To inwestycja strategiczna – tak o modernizacji Kanału Hubenickiego mówi wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil.
Po latach starań został ogłoszony przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadanie obejmie m.in. wykonanie dokumentacji, przebudowę odcinka kanału, przepustów, budowę drogi serwisowej.
Kanał ma ok. 12 km, modernizacja obejmie na razie 1,5 km odcinek. Mówił o tym w audycji Słowo za Słowo wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil.
– Ten pierwszy fragment jest najbardziej newralgiczny i najbardziej kosztowny. Mamy do przebudowy próg wodny, cztery obiekty mostowe, które pochłoną większość środków finansowych. Dodatkowo poszerzenie tego kanału, wyłożenie dna płytami betonowymi, żeby on nie zarastał i była łatwa konserwacja. Dodatkowo wykup gruntów i wykonanie drogi technologicznej, żeby ta konserwacja odbywała się po naszym gruncie, żeby nie niszczyć upraw, które przy tym kanale rosną.
Gmina Gręboszów to płaski teren, a bliskość Wisły i Dunajca powoduje, że w przeszłości dochodziło do powodzi i podtopień. Prace przy kanale znacząco wpłyną na poprawę bezpieczeństwa.
– Przez to, że jest płaski teren, mamy problem ze spływem wody i odprowadzeniem jej do Wisły. Jakiś czas temu powstała przepompownia na tym kanale. Wszystko byłoby pięknie jeżeli ona by funkcjonowała w sposób prawidłowy. Niestety ze względu na to, że kanał jest w tragicznym stanie woda, która ‚topi” połowę gminy ona nie dopływa do tego kanału. Dodatkowo próg wodny blokuje w trakcie powodzi ten wpływ do przepompowni, pompy nie mają co pompować i koło się zamyka. Kanał jest własnością Wód Polskich. Udało się przejąć ten kanał do celów inwestycyjnych a także pozyskać pieniądze na prace modernizacyjne.
Gmina Gręboszów otrzymała dofinansowanie na tę inwestycję w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości prawie 7 mln zł. Wkład własny gminy wyniesie ponad milion 300 tys. zł. Wójt powiedział, że prace na tym odcinku mogą potrwać nawet 4 lata.
źródło: RDN Małopolska
fot. archiwum Gmina Gręboszów