Goście zza Atlantyku w ZSP nr 2
Już po raz drugi na zaproszenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w gościła w naszym mieście grupa młodzieży ze szkół średnich z New Jersey i San Francisco.
Dąbrowa Tarnowska była ich pierwszym przystankiem w Polsce, po kilku dniach spędzonych w Niemczech i Czechach w ramach realizowanego projektu o historii i zagładzie europejskich Żydów.
Rozpoczęli swą wizytę od Ośrodka Spotkania Kultur oraz cmentarza żydowskiego. W czasie krótkiej wizyty u Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego mieli okazję zapoznać się z historią, dniem dzisiejszym oraz najważniejszymi atrakcjami Powiśla Dąbrowskiego. Organizatorka wyjazdu, nauczycielka z New Yersey Collen Tambuscio podziękowała gospodarzowi powiatu za umożliwienie młodym Amerykanom poznawania kultury polskiej poprzez kontakt z rówieśnikami i nauczycielami . Witając gości w murach ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Dyrektor Jan Kiljan zapoznał ich ze specyfiką działania szkoły.
Uczniowie z USA stanowili wdzięczną widownię organizowanego przez ZSP nr 2 i DDK XIV Dnia Pamięci o Holokauście. Mieli okazję podziwiać występy wokalno-instrumentalne oraz żywiołowe układy choreograficzne wykonywane przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Kolejnym punktem wizyty było uczestnictwo w warsztatach na temat zmian zachodzących w Polsce na przestrzeni ostatniego półwiecza, prowadzonych przez Shalmiego Barmore- twórcę i wieloletniego dyrektora działu edukacyjnego Instytutu Yad Vashem oraz Jerzego Stelmacha, nauczyciela ZSP nr 2. Dyskutowano między innymi o tragicznym położeniu i wyalienowaniu ocalałych z Holokaustu polskich Żydów, jak również wskazano na potrzebę walki z krzywdzącymi stereotypami o polskim antysemityzmie ukształtowanymi na Zachodzie po II wojnie światowej. Gościem warsztatów był Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski, który wyraził radość z powodu kolejnej już wizyty młodzieży z USA w naszym mieście i wskazał na potrzebę tego typu kontaktów . Przy pomniku w Szarwarku uczniowie i nauczyciele z USA dowiedzieli się o bohaterach nieludzkich czasów na przykładach rodzin Mędalów oraz Ulmów z Markowej. Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum i w Domu Malarek w Zalipiu.
ZSP nr2