Dzisiaj:
Niedziela, 17 listopada 2024 roku
Dionizy, Floryn, Grzegorz, Hugo, Hugon, Salomea, Salome, Sulibor, Zbysław

GMINNA KONFERENCJA PROFILAKTYCZNA

16 grudnia 2023 | Brak komentarzy

Gminna Konferencja Profilaktyczna należy już do chlubnej tradycji gminy Dąbrowa Tarnowska i oprócz promocji profilaktyki – w ten sposób przeciwdziałania niepokojącym zjawiskom społecznym – przynosi już kolejne owoce: tym razem w postaci pierwszej naukowej publikacji podsumowującej te działania pod red. dr Marty Chrabąszcz i dr Bogumiła Jedynaka.

Zwieńczeniem nie tylko tej, ale i dotychczasowych gminnych konferencji profilaktycznych, jest pierwsza publikacja naukowa pt. „Lokalna profilaktyka i prewencja wobec wyzwań cywilizacyjnych. Bezpieczeństwo – edukacja – profilaktyka” wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książka zebrała pozytywne recenzje przytoczone podczas konferencji przez dr Martę Chrabąszcz, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Dąbrowie Tarnowskiej.

Monografia pod redakcją Marty Chrabąszcz i Bogumiła Jedynaka z kilku powodów ma charakter wyjątkowy. Płynące z lektury wnioski mogą być wykorzystane do upowszechnienia, zrozumienia ważności oraz wdrożenia poruszanej problematyki wśród odbiorców z różnych środowisk akademickich, edukacyjnych, ale też instytucji zajmujących się wsparciem i pomocą wobec wyzwań (zagrożeń) cywilizacyjnych. Zaprezentowana w niej tematyka ukazuje interdyscyplinarną dyskusję naukową na temat działań profilaktycznych i prewencyjnych w społecznościach lokalnych w racjonalnym odniesieniu do: bezpieczeństwa, edukacji i profilaktyki – pisał w recenzji prof. Józef  Młyński.

W recenzji prof. Danuty Walczak-Duraj czytamy:
Publikacja mieści się w nurcie podejść socjologicznych do badania problemów społecznych, które określa się mianem socjologii zaangażowanej, a więc między innymi takiej, której ambicją jest dostarczenie decydentom różnych szczebli i różnych instytucji (w tym przypadku działających na poziomie lokalnym)  nie tylko ekspertyz, ale również konkretnych propozycji i rozwiązań odnoszących się do koniecznych działań profilaktycznych i prewencyjnych. Wiarygodność i wysoki poziom merytorycznych rekomendacji zawartych w recenzowanych tekstach są tym bardziej istotne, że większość autorów to osoby, które nie tylko posiadają wiedzę w obrębie podnoszonych zagadnień, ale również praktyczne doświadczenia.

Złożoność współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, a także omawianych problemów wymagała spojrzenia na nie z różnych perspektyw wiedzy naukowej i doświadczeń praktycznych, dlatego też do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele wielu środowisk naukowych oraz reprezentanci instytucji, których zadaniem jest między innymi prowadzenie działań o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym. Zaowocowało to publikacją o charakterze interdyscyplinarnym. Naukowy ogląd problemów bezpieczeństwa lokalnego, przeciwdziałania uzależnieniom, skutecznej i wielopłaszczyznowej realizacji gminnego programu profilaktycznego może przynieść ważne wskazówki do refleksji i wdrożenia w praktykę samorządową. […]
Prezentowana publikacja jest skierowana nie tyle do środowiska naukowego, ile przede wszystkim do praktyków – organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast), kierowników jednostek organizacyjnych i służb odpowiedzialnych za realizację zadań profilaktycznych, pełnomocników do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, jak również dyrektorów szkół, przedszkoli, żłobków oraz pracujących w tych instytucjach psychologów i pedagogów. Do wszystkich, dla których bezpieczeństwo i profilaktyka są ważnymi zagadnieniami
– napisali we wstępie redaktorzy publikacji, Marta Chrabąszcz i Bogumił Jedynak.

Publikacja składa się z sześciu artykułów naukowych skupionych wokół tematyki lokalnej profilaktyki i prewencji, ukazujących interdyscyplinarne podejście do zagadnienia połączone z aspektem praktycznym.

Jan Maciejewski przedstawił Wzorce ekspresji zaburzeń alkoholowych. Socjologiczny dyskurs w kontekście bezpieczeństwa lokalnego.

Eugeniusz Moczuk poruszył kwestie Zapewnienia bezpieczeństwa szkolnego przez samorząd terytorialny. Analiza wielowymiarowa ze szczególnym uwzględnieniem problemów alkoholowych młodzieży szkolnej.

Andrzej Pieczywok opisał Działania edukacyjne i informacyjne ograniczające ryzyko przemocy i uzależnień w społecznościach lokalnych – katalog dobrych praktyk.

Uzależnienia behawioralne wśród dzieci i młodzieży. Zjawisko i jego uwarunkowania to zaś temat artykułu naukowego Mariusza Z. Jędrzejko i Tomasza Kozłowskiego.

Bogumił Jedynak i Marta Jedynak opisali Proaktywny wymiar działań Policji i rodzinnych kuratorów sądowych wobec współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych młodzieży.

Marta Chrabąszcz poruszyła Profilaktykę zachowań ryzykownych w samorządzie lokalnym w świetle współczesnych koncepcji zarządzania publicznego.

Podczas konferencji publikację zaprezentowała dr Marta Chrabąszcz. Każdy z uczestników spotkania otrzymał tę niezwykle interesującą książkę, z którą warto się zapoznać nawet nie będąc w kręgu jej odbiorców. To również interesująca pozycja dla rodziców dzieci w wieku szkolnym, która może im otworzyć oczy na współczesne wyzwania i zagrożenia cywilizacyjne, które w dobie globalnej wioski nie omijają nawet najmniejszych powiatów, miast, miejscowości.

Sama konferencja została wzbogacona przez interesujące referaty, które wygłosili:

  • komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej podinsp. Jarosław Kmieć (Działania profilaktyczne i prewencyjne Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • sędzia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Krzysztof Czochara (Prawnokarne konsekwencje uzależnień)
  • biegły sądowy z zakresu BHP, ekspert ds. BHP certyfikowany przez CIOP-PIB, dr Andrzej Dziedzic (Alkohol i inne używki przyczyną wypadków przy pracy. Działania prewencyjne podejmowane przez pracodawcę).

Organizatorami konferencji byli: burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej,  Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Centrum Usług Wspólnych w Dąbrowie Tarnowskiej, Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

us

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)