Dzisiaj:
Sobota, 28 grudnia 2024 roku
Antoni, Dobrowiest, Emma, Godzisław, Teofila

„Galicyjskie drogi ku niepodległości”

2 października 2018 | Brak komentarzy

28 września 2018 roku w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyła się małopolska konferencja naukowa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 1918-2018 pn. „Galicyjskie drogi ku niepodległości”.

Konferencja została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej przy współpracy Komitetu organizacyjnego, któremu przewodniczył prof. dr hab. Stanisław Koziara.

W konferencji udział wzięli samorządowcy z naszego regionu, radni powiatu i gmin, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy i pracownicy instytucji z terenu powiatu oraz zaproszeni goście wśród których swoją obecnością zaszczycili:  ks. dr Ryszard BanachBolesław Łączyński Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Franciszek Ziejka, prof. dr hab. Renata Przybylska – Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. UP dr hab. Ewa Młynarczyk – Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Jan Hebda z Tarnowa, Jan Kosiniak – Wicedyrektor Delegatury NIK w Krakowie, dr Josef Bartoń – Uniwersytet Karola w Pradze.

Zgromadzonych w breńskim dworku gości powitali prof. dr hab. Stanisław Koziara – językoznawca z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, który wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w konferencji z okazji 100 – lecia niepodległości.

Program konferencji był bardzo bogaty w treści związane z historią naszego regionu a referaty wygłosili znamienici prelegenci z uczelni krakowskich i tarnowskich oraz nauczyciele naszej szkoły w powiecie. W części pierwszej konferencji, którą prowadziła prof. dr hab. Renata Przybylska – Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie referaty wygłosili:

– „Ludowcy w walce o niepodległość” – prof. dr hab. Franciszek Ziejka – wybitny historyk literatury, który jest autorem i redaktorem licznych publikacji naukowych, m.in. monografii Złota legenda chłopów polskich (1984), Paryż młodopolski (1993), Poeci, misjonarze, uczeni. Z dziejów kultury i literatury polskiej (1998). Wydał i opracował zbiór pism politycznych Jakuba Bojki. Prowadził wykłady w kilku uniwersytetach europejskich (Francja, Portugalia). Doktor honoris causa 5 uczelni polskich. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 1999-2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– „Mariana Kukiela droga do niepodległości” – prof. dr hab. Mariusz Wołos – historyk i eseista, kierownik Katedry Historii Najnowszej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, a także pracownik Instytutu Historii PAN w Warszawie. Specjalizuje się w historii dyplomacji, historii II Rzeczypospolitej, sowietologii, biografistyce, współczesnej historiografii rosyjskiej i polskiej. Jest badaczem mniejszości narodowych w Polsce i Europie oraz autorem ponad 200 publikacji naukowych ogłoszonych w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i włoskim.

– „Galicja i Galicjanie u progu niepodległej Rzeczypospolitej”- dr Konrad Meus – historyk, adiunkt w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, znawca problematyki Galicji, członek zespołu badawczego „Galicja 1772-1918”. Autor obszernej monografii Wadowice 1772-1914. Studium przypadku miasta galicyjskiego (2013) oraz szeregu publikacji na temat dziejów Galicji.

W części drugiej konferencji, którą prowadziła prof. UP dr hab. Ewa Młynarczyk – Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, referaty wygłosili:

– „Wkład Ludzi Kościoła w budowę niepodległej Polski” – Ks. dr Jan Bartoszek – jest autorem wielu publikacji, szczególnie z zakresu teologii pastoralnej i homiletyki, a także prac i opracowań albumowych, m.in.: Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej (2016), Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej (2018).

– „Rola chłopów małopolskich w dążeniach niepodległościowych” – dr Andrzej Skowron – historyk i zarazem nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Autor książki pt. „Problemy krajowe i lokalne w publicznej działalności Jakuba Bojki (1879-1935)”. Redaktor „Szkiców Tarnowskich”. Znawca historii i tradycji Zalipia.

– „Walki niepodległościowe na terenie Ziemi Dąbrowskiej i ich bohaterowie” – mgr Włodzimierz Piasecki – historyk, czynny nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Interesuje się problematyką I wojny światowej, działalnością zbrojną Legionów Polskich, a także historią i tradycją regionu dąbrowskiego. Jest cenionym prelegentem i popularyzatorem wiedzy o przeszłości Powiśla Dąbrowskiego, w tym także dziejów breńskiej linii rodu Konopków.

– „Historia kształtowania się świadomości chłopskiej oraz przemian na małopolskiej wsi w okresie zaborów i II Rzeczypospolitej” – dr Jan Hebda – historyk absolwent UJ. W latach 1994-1998 kurator oświaty w Tarnowie.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: prof. dr hab. Kazimierz Karolczak rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Patronat medialny objęli: RDN Małopolska oraz e-kurier dąbrowski.

powiatdabrowski.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)